İZGE EĞİTİM DANIŞMANLIK

 AĞUSTOS 2017 PROJE YÖNETİMİ DÜNYASINDAN HABERLER
Stratejik yönetim, proje ve program yönetimi, PMO kurulumları, çevik yönetim, iş analistliği eğitim ve danışmanlık ihtiyaçlarınız için buradayız. Dünyada neler oluyor, farkında olmak için bizi takip edin.
www.izge.com.tr  Facebook  Linkedin, twitter

Ağustos'ta neler oldu, Eylül neler getiriyor? 

 

 • PMP® sınavı değişmeden, Ankara, İzmir, İstanbul Eylül ayı eğitimlerimiz tam gaz! Hala geç kalmadınız!
 • Proje Yöneticilerine Özel: "İş'te Nabız: Uygulayıcıların Rehberi" - "Pulse at Work: Practitinors' Guide"
 • Sanayi Bakanlığı tarafından yazılım bir sanayi kolu olarak kabul edildi ve sektörde çok daha fazla sayıda projeye ve proje yöneticisine ihtiyaç var! 
 • PMI® Üyeleri! Size özel ücretsiz sanal "Organizasyonel Çeviklik Konferansı 2017" için yerinizi ayırtın!
 • İZGE olarak, JCI Türkiye'nin "Altın Fikirler Akademisi"nin Eğitim Sponsorlarındanız.
 • Bilgeİş Projesi'nin 100'e yakın online ücretsiz eğitiminden faydalanın!
 • İZGE, Sivil Toplum Sektörü Programı ile de hizmetinizde.
 • PMI TR İstanbul Summit için yerinizi ayırttınız mı?
 • PMI®'ın "Sanal Öğrenci Zirvesi"ni kaçırmayın! Ücretsiz ve üyelik ön koşulu da yok!
 • Katılımcı görüşleri... Katılımcı görüşleri...
 • PMP® Sertifikasyonuna giderken ITTO: Süreçler girdi çıktı ve teknikleri kolaylaştırıcı tablolarına ulaşın:
 • KOBİ'ler için kapasite geliştirme programımızla KOBİ'lerin yanındayız.
 • Proje Yönetim Dünyasında Neler Oluyor? İZGE Proje Yönetimi Bilgi Kütüphanesi'nden takip edin!

PMP® sınavı değişmeden, Ankara, İzmir, İstanbul Eylül ayı eğitimlerimiz tam gaz! Hala geç kalmadınız!

Siz bu satırları okurken PMBOK® V6 yayınlanmış olacak ve PMP® sınavı ise 2018 yılının ilk çeyreğinde yeni versiyona göre değiştirilecek.

Türkiye'de iş ilanlarında daha fazla PMP® sertifikalı proje yöneticisi aranır oldu, Turkcell, Global Bilgi, Kahve Dünyası, Netaş, Karel, Avivasa, STM sadece Ağustos ayında ilan yayınlayan kuruluşlardan bazıları!

Dünyadaki PMP® sertifikalı proje yöneticilerinin sayısı ise 790.000'i geçti! 

Sizce de artık PMP® sertifikası almanızın zamanı gelmedi mi? Fırsatı yakalayın ve PMBOK v5 halen uygulamadayken sertifikanızı alın. 

Açık grup (haftasonu) eğitimlerimiz her ay düzenli olarak gerçekleşiyor. İstanbul, Ankara ve İzmir için tarihlerimizi yayınladık. Kurumsal eğitimleriniz ve diğer şehirlerden eğitim talepleriniz için bize ulaşın! www.izge.com.tr

Proje Yöneticilerine Özel: "İş'te Nabız: Uygulayıcıların Rehberi" - "Pulse at Work: Practitinors' Guide" 

PMI her yıl proje yönetiminin işlere katkısı, bu konudaki olgunluğun getirileri, halihazırda kuruluşların ve proje yöneticilerinin güçlü / zayıf yanlarını tespit ve mesleğin hangi ihtiyaçlara cevap verecek şekilde nasıl değişmesi gerektiğini anlamak üzere "Pulse of the Profession" - "Mesleğin Nabzı" raporları yayınlamaktadır.

Bu raporları, doğrudan proje yöneticilerine uygulağıdı anketlerin yanı sıra, büyük kuruluşların üst ve orta düzey yöneticileri ile, proje yönetim ofisi yöneticilerine de sorarak ortaya koymaktadır.

2017 Raporu için dünyadaki farklı pek çok ülkeden ve pek çok farklı kuruluştan:

 • 3.234 proje yöneticisi,

 • 200 Üst Düzey yönetici

 • 510 Proje Yönetim Ofisi Direktörü

 • 10 Kurumsal Lider e danışılmıştır. 

Bu yıl, PMI, Mesleğin Nabzı raporunu "İş'te Nabız": Uygulayıcının Rehberi" adıyla özetleyerek tekrar yayınlamıştır. Bu özette, raporun tamamındaki bulgulardan yapılan çıkarımlar ve mesleğin ne yöne ve nasıl evrildiğini net olarak görmemiz mümkün. Ve ayrıca rapor sonuçlarını günlük işlerimizde nasıl uygulayacağımıza dair ipuçları da bulunuyor. Raporun tamamı için: http://www.pmi.org/-/media/pmi/documents/public/pdf/learning/thought-leadership/pulse/pulse-practitioner-guide.pdf?la=en

2017 yılı için özetleyecek olursak:

Proje başarı oranları yükselmektedir. Geçen yıl her 1 Milyar ABD doları yatırımdan 122 Milyon ABD doları kötü proje yönetiminden dolayı kaybolmaktayken, bugün bu rakam her " Milyar ABD doları için 97 Milyon ABD dolarına gerilemiştir. 

 • Organizasyonlar, stratejik inisiyatiflerini hayata geçirerek, daha başarılı hale gelmişler ve son 5 yıldır, ilk kez daha fazla proje hedefini ve iş amacını yakalamış ve bütçesi içerisinde tamamlanmıştır.

 • Kanıtlanmış proje, program ve portföy yönetimi pratikleri uygulandığında projeler çok daha başarılı olmaktadır.2017 Mesleğin Nabzı raporunun bulguları; geçmişte öğrendiğimiz şu bilginin hala geçerli olduğunu göstermektedir:

 • Aynı zamanda projenin başarı tanımı da değişmektedir: 

 • Ve böylece ilk kez proje başarısı belirlenirken, geleneksel ölçütlerin yanısıra "fayda gerçekleştirme olgunluğu" seviyelerine bakıyoruz. Geleneksel kapsam - zaman ve maliyet ölçütleri artık yeterli görünmemektedir. Projeler beklenen faydayı sağlamalıdırlar.

 • Bu geniş perspektiften, "şampiyonlar"ı ve "düşük performanslılar"ı belirledik. Aynı zamanda, daha başarılı proje performansı ortaya koyan organizasyonel pratikleri de işaret ediyoruz. 

Sanayi Bakanlığı tarafından yazılım bir sanayi kolu olarak kabul edildi ve sektörde çok daha fazla sayıda projeye ve proje yöneticisine ihtiyaç var! 

11 Ağustos'ta TOBB Konferans Salonunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Dr. Faruk Özlü'nün ve TOBB Başkanı Sn. Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda yazılım firmalarının "Sanayici" olarak kabulu ile edindikleri kazanımlar konuşulmuştur. TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas da konuşmasında sektörde çok daha fazla proje üretilmesine ve bunun için de hem donanımlı insan kaynağına hem de proje yöneticilerine duyulan ihtiyaçtan bahsetmiştir. Yerli yazılımın artırılması için sağlanacak teşvikler ve önümüzdeki dönemde uygulamaya alınacak tedbirler de masaya yatırılmıştır. 

PMI® Üyeleri! Size özel ücretsiz sanal "Organizasyonel Çeviklik Konferansı 2017" için yerinizi ayırtın!

13 Eylül tarihinde PMI® üyelerine özel ve ücretsiz "Organizasyonel Çeviklik Konferansı 2017" etkinliği ile farklı ülkelerden konuşmacılar deneyimlerini ve gelecek öngörülerini paylaşacaklar. Organizasyonunuzun proje yönetimi olgunluğunu daha ileriye taşımak ve dünya trendlerini takip etmek sizin için daha kolay. Bu fırsatı yakalamak ve kayıt için: 
https://www.pmi.org/events/pmi-organizational-agility-conference-2017

İZGE olarak, JCI Türkiye'nin "Altın Fikirler Akademisi"nin Eğitim Sponsorlarındanız.


Türkiye Genç Liderler ve Girişiciler Derneği (JCI – Junior Chambers International) ulusal projesi olarak belirlenen Altın Fikirler Akademisi, tüm ulusalı kapsayacak, günümüz girişimcilik fikirlerinin iş modellerine dönüşmesine katkı sağlamak ve girişimci adaylarını yetiştirmek üzere uygulamaya alınmış bir projedir. Başvuru sonrasında girişimci adayları belli eğitimlerden geçerek fikirlerini geliştirecekler ve ümitvar fikirler ve girişimcileri bu konuda desteklenmeye devam edecektir. 

Gİrişimci adayları, firikrlerini 19 - 20 Ağustos tarihlerinde aldıkları yoğun girişimcilik eğitimleri ile olgunlaştırmışlar ve Jüriye sunmuşlardır.

19 Ağustos tarihinde girişimci adaylarına "Girişimciler için Stratejik Yönetim" semineri verdik ve ayrıca mentörlük sağladık.
İkinci ayakta yarışmayı kazanan fikirler için de bir günlük proje yönetimi eğitimi sağlayacağız.
 

 

Bilgeİş Projesi'nin 100'e yakın online ücretsiz eğitiminden faydalanın!


Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali işbirliği kapsamında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından yürütülen ‘İşçi ve İşverenlerin Kapasitelerinin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yoluyla Geliştirilmesi Projesi (Bilgeİş) kapsamında, 100'e yakın online eğitime ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

KOBİ'lerin yeteneklerinin geliştirilmesine büyük katkı sağlayacak olan eğitimler, proje yönetiminden sosyal medya yönetimine, işletmeden KOBİ Desteklerine kadar uzanıyor.

İZGE olarak da "KOBİ'lerin Sertifikasyon Süreçleri Eğitimi" ile projeye destek sağlamış bulunuyoruz.

Bilgeİş portaline girmek için http://proje.bilgeis.net/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İZGE, Sivil Toplum Sektörü Programı ile de hizmetinizde.

IZGE Eğitim ve Danışmanlık olarak, sivil toplum sektöründeki hizmetlerimizle de sizinleyiz. Sivil Toplum Kuruluşlarının geliştirilmesi konusundaki hizmetlerimiz: 
 • Stratejik Planlama ve Yönetim

 • Üyelik Geliştirme

 • Gönüllülük Geliştirme

 • Fon Geliştirme

 • Organizasyon Oluşturma

 • Ağ Oluşturma

 • Yönetim ve Finansal Kapasite Geliştirme

 • Proje Geliştirme

 • Proje Yönetimi Kapasitesi Geliştirme

 • Hibe Programları Çağrı Hazırlık Çalışmaları

PMI TR İstanbul Summit için yerinizi ayırttınız mı?

PMI TR tarafından her yıl gerçekleştirilen PM Summit İstanbul bu yıl 15 - 16 Eylül tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsünde, "Organizasyonel Proje Yönetimi" teması ile gerçekleştirilecek. Toplam 14 PDU değerindeki oturumlar, proje yönetimi trendlerini bizlere taşıyor.
Biz hazırlıklarımızı tamamladık, Zirve'deki standımıza bekleriz. Standımızdaki eğitim indirim kuponlarınızı kaçırmayın. Takvimlerinizde işaretleyin! http://www.pmi.org.tr/summit/istanbul/

PMI®'ın "Sanal Öğrenci Zirvesi"ni kaçırmayın! Ücretsiz ve üyelik ön koşulu da yok! 

PMI®'ın öğrenciler için özel sanal etkinliğine katılın, kullanıcı deneyimi, proje yönetiminin küresel etkisi, proje yönetimindeki kariyer projeksiyonları ve liderleri, projeleri bekleyen küresel zorluklar oturumlarında, networking ve yeni meslekler için işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için bir arada olalım. 4 Ekim'deki etkinliğe aşağıdaki linkten kayıt yaptırabilirsiniz. 
 

https://vts.inxpo.com/scripts/Server.nxp?LASCmd=AI:4;F:QS!10100&ShowKey=43167

Katılımcı görüşleri... Katılımcı görüşleri...

Eğitimlerimizin katılımcılarından geri bildirimleri yayınlamaktan gurur duyarız.
 

Selçuk Çırak - Temmuz 2017
Atel Teknoloji ve Savunma Sanayi AŞ., Proje Yöneticisi

Sayın İZGE Akademisi,
Katılışımdaki sıradışılık dahil, benimle ve son dakika krizleri ile başa çıkan ekibinizin güçlü mentörleri ile PMP Eğitim maratonunu farkındalığımız artmış olarak tamamladık. Samimiyetle söylemek gerekir ise, çok iyisiniz ve takdiri hak ediyorsunuz! Konu ve katılımcılara hakim olmanın zorluklarını geçmiş eğitim ve yönetim tecrübelerimden çok iyi bilmekteyim. Odaklanmakta zorlandığımızda “scope Creep” lere müsade etmeyen eğitmenlerimizi en içten dileklerle kutluyorum. İş yaşamımızda farklılaşmak, butikleşmek adına verdiğimiz kararda bizlere destek oldunuz, karşılığını PMP sertifikası ile vermeyi umut ediyoruz. Bu yolda, kendini geliştirmeyi amaç edinmiş her Proje Yöneticisi arkadaşıma sizleri tavsiye ediyorum. Uluslararası platformda kendine bir yer edinmeyi hedeflemiş bu yazıyı okuyan her paydaşa da son sözüm; asla geç kalmayın, İZGE ile hayallerinizdeki iş için derhal kayıt yaptırın.
Sevgi ile kalın...

Bedriye Özge Olanca - Temmuz 2017
BT Sektörü, Satış Yöneticisi
Katıldığım eğitim sayesine, projelerimizi yönetirken ve sonrasında ortaya çıkan problemleri daha iyi analiz edebildim. Bana projelerimiz için çok farklı bir bakış açısı verdi ve eksiklerimizi fark etmeme yardımcı oldu.


Ebubekir Er - Temmuz 2017
Yazılım Uzmanı
Eğitim içeriği, günlük hayatta kullanılabilir, bir çok alanı ve uygulaması mevcut ve kazanımlarımı artırmaya yönelik bilgilendirmeleri içermektedir. Bu eğitimi bize sunarak hayatımıza değer kattığınız için teşekkür ederim.

Ekrem Kangal - Temmuz 2017
Bilgisayar Mühendisi
Proje yönetimine bakış açım değişti, konuları farklı ve daha profesyonel bir pencereden analiz etmeye başlama imkanım oldu. Gerek bilgi ve donanım gerekse kişilik olarak çok kaliteli eğitmenlerden PY konusunda eğitim alma fırsatı buldum. İlgileri ve emekleri için Selda ve Dilek Hanım'a çok teşekkürler.

Barış Doğan - Mart 2017
Bites, Bilgisayar Mühendisi
Dikenlerle dolu Proje Yönetimi kariyer yolunda iki ÇİÇEK: Selda ve Dilek Hanımlar;
Bilgi, birikim ve tecrübeleri ile PMP mantığını kavramanıza yardımcı olurlarken, eğitimlerde ki akılcı ve somut anlatım tarzları ile kendinizi Proje Yönetim süreçlerinin arasında gezinirken buluyorsunuz. Eğitimler boyunca bir yandan zorlu PMP sınavına hazırlanırken diğer bir yandan iyi bir yönetici olmanın tüyoları ile ceplerinizi dolduruyorsunuz. Eğitimci ve katılımcılarla dostça bir eğitim ve paylaşım ortamı da cabası..Saygılar

Pınar Ayyıldız - Mart 2017
STM, Sertifikasyon Mühendisi
Dünya çapında proje yönetimi metodolojisi ve uygulamaları ile kendi deneyimlerimden gelen yaklaşımı birleştirmek hem çok keyifli hem de eğiticiydi. İzge danışmanlık Ekibi'nin de buna katkıları büyük. Son derece profesyonel, tecrübeli bir ekip. PMI için doğru adreste olduğumu eğitim boyunca hissettim.Teşekkür ederim.

Serhat Gümüş - Şubat 2017
TAİ, Şef/Tasarım Kalite Yönetimi

Savunma Havacılık sektöründe projelerin izlenmesi ve kontrol altında tutulması için kalite yönetim sorumluluğu olan ekibimle katıldığımız proje yönetim eğitiminde projelerin izlenmesi ve kontrol altında tutulmasının hem önemini hem de çok farklı boyutlarını çok daha iyi kavrama fırsatı bulduk.
Bizlere aktardığınız bilgilerin ötesinde her bir katılımcının en detay sorularını sabırla cevaplamanız, oluşturduğunuz kontrollü tartışma ortamı ve paylaştığınız deneyimler ile hala öğreneceğimiz çok şey olduğunu hatırlattınız.Tüm ekibim adına her şey için çok teşekkür ederim.Saygılarımla

Aylin Nalbantoğlu - Ocak 2017
BYS Grup, Projeler Direktörü
30 seneyi geçkin bir süredir iş dünyasının içindeyim. Son 10 yıldır da ağırlıklı olarak uluslararası fon destekli projelerde proje yöneticisi olarak görev almaktayım. İş dünyasındaki tecrübemi İzge Danışmanlık tarafından sunulan PMI Standartlarıyla ile Proje Yönetimi ve PMP Hazırlık Eğitimi ile birleştirerek çok daha etkili bir proje yönetimi ortaya koymak istedim.Eğitim içerikleri, butik eğitim grubu, eğitici nitelikleri ile İzge, beklentilerimi karşılayan çok yararlı bir eğitime imza atmış oldu. Eğitim sonucu edindiğim bilgileri günlük hayattaki işlerimde uygulamak çok daha verimli çözümlere ulaşmama destek oldu.


 

PMP® Sertifikasyonuna giderken ITTO: Süreçler girdi çıktı ve teknikleri kolaylaştırıcı tablolarına ulaşın:

PMP® sınavına hazırlanırken çalışmanızı kolaylaştıracak bir yöntem ve tablo:
Bildiğiniz üzere PMBOK® V5 toplam 10 bilgi alanında 47 süreç tanımlamıştır.
Bu 47 sürecin girdileri ve çıktıları bir bütün halinde düşünüldüğünde, birbirinden farklı 75 terim (girdi - çıktı - teknik) ile karşılaşıyoruz. Sayının yüksek olması akılda tutmayı zorlaştırıyor. Süreçlerin girdi-çıktı-tekniklerini özet ve şematik olarak gösteren ve bunu bizlerle paylaşan Sn. Selim Kocabay'a çok teşekkürler.

Makalenin tamamı ve tablo için tıklayınız.

KOBİ'ler için kapasite geliştirme programımızla KOBİ'lerin yanındayız.

Proje Yönetim Dünyasında Neler Oluyor? İZGE Proje Yönetimi Bilgi Kütüphanesi'nden takip edin!

Projelerde başarı?
Proje yönetimi ve standartlar?
Projelerimizi nasıl konumlandırmalıyız? 
Proje, program, portföy ilişkileri?
ITTO (Proje yönetimi süreçleri girdi, araç ve teknikler ve çıktıları) ilişkileri,
Çevik yönetim
ve daha fazlası için kütüphanemize erişin.
Eğitmen ve danışman kadrolarımız tüm bilgilerini burada paylaşıyor:
www.izge.com.tr  ana sayfadan ve  "Eğitim ve Danışmanlık" başlığımızdan ulaşabilirsiniz.
Copyright © İZGE Yazılım Eğitim Danışmanlık Ltd. Şti , All rights reserved.

info@izge.com.tr

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list