Türkçe
 +90 312 227 01 57
Anasayfa   Ürünler
cubextra

Çok Boyutlu Veri Ambarı Raporlama Aracı

Büyük veri sığası üzerinde çalışabilme

İş zekası konusunda tamamen yerli bir çözüm

Cubextra, tamamen devingen web mimarisi üzerinde Ajax altyapısı kullanılarak tasarlanmış ilk milli veri ambarı sorgu ve raporlama uygulamasıdır.


Cubextra sayesinde kurumunuz veritabanları içindeki bilgileri çok boyutlu olarak kolaylıkla sorgulayabilir ve sonuçları çok gelişmiş bir tablo üzerinde izleyebilirsiniz. Bu beraberinde size kurum içi karar destek konusunda birçok olası sorundan kurtulmanızı sağlar. Peki nedir bu sorunlar?Büyük veri sığası üzerinde geçmişe yönelik tüm verilere karar destek amaçlı olarak erişmek mümkün değildir.

İhtiyaç duyulan veriler küçük zaman aralıklarına göre alınabilmekte ve resmin tümüne erişmek mümkün olmamaktadır.

İstatistiksel verilere ulaşmak için yazılan sorgular çok karmaşık olmakta ve nitelikli elemanlar tarafından hazırlanabilmektedir. Aynı zamanda raporların üretilmesi ve bakımı oldukça güçtür.

İstatistiksel verilerin derlenip istenilen şekilde grafiksel ortamda görüntülenmesi oldukça zordur.

Son kullanıcının, ihtiyaç duyduğu veriye kendi yetenekleri ve imkânlarıyla erişmesi mümkün değildir.

Hazırlanan raporların çalışma süresi oldukça uzundur, saatler hatta günler sürebilir.

cubextra 1
cubextra 2
cubextra 3

İşte bu noktada, iş zekası konusunda kendini ispatlamış bir ekibin ürettiği tamamen yerli bir çözüm olan Cubextra yardımınıza koşmaktadır. Cubextra günümüzde çok önem kazanmış olan iş zekası uygulamalarına yeni bir soluk kazandırmaktadır. Peki nedir bunlar?Cubextra, tanımlanmış bir OLAP kübü üzerinde sorgulama yapmakla beraber, birçok yazılımda mevcut olmayan aynı ortamda birden çok küp verisinin raporlanabilmesini sağlamaktadır. Bu işlevsellik size eşzamanlı olarak sınır tanımaksızın çalışma ortamı sağlar.

Cubextra çok kullanıcı desteğine sahiptir. Kurumunuzda yetki derecelerine göre her farklı kullanıcı ancak sistem yöneticisinin onay verdiği modüllerle çalışabilir.

Kurum içi raporlama da yaygın tüm belge türlerini (PDF, Word, Excel, HTML, Düz Metin vs..) destekler.

Kullanıcı dostu arabirime sahiptir ve tamamen WEB tabanlı çalışır. Bu sayede kullanıcıların Internet Explorer veya Firefox kullanması yeterlidir. Dünyanın herhangi bir yerinden sisteme bağlanabilir ve kurum içi bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Web tarayıcısında çalışmasına rağmen, görsel arayüzü sayesinde size bir masaüstü uygulamasının verdiği hissi verir.

Birçok raporlama seçeneğine ve zengin görsel öğelere sahiptir. İstediğiniz renk paletleriyle çalışmanızı sağlar.

Ellinin üzerinde grafik gösterim seçeneği ile harika raporlar üretmenize izin verir.

Cubextra kullanıcı taleplerine göre şekillendirilebilir. Müşteriye özel çözümlere açıktır.

Tamamen milli bir çözümdür. Bu ülkemiz adına iş zekası çözümleri alanında önemli bir yeniliktir.

Kısacası Cubextra size kurum içi karar destek mekanizması sağlar ve üzerine düşen görevi tam anlamıyla profesyonelce yapar.

Teknik Veriler:

 • Yetkili kullanıcıların sisteme girişinin sağlanması.

 • Çok boyutlu küplerdeki boyutların yetkili kullanıcılarca görüntülenmesi, boyut düzeyinde yetkilendirme yeteneğinin desteklenmesi.

 • Kullanıcının belirleyeceği satır ve sütun boyutları üzerinde anlık sorgulamaların yapılarak verilerin iki boyutlu olarak grid yapısında gösterilmesi.

 • Roll-up (özet seviyesinin artırılması) ve drill-down (detay seviyesinin artırılması) yeteneğinin sağlanması.

 • Pivot işlemi ile grid üzerindeki verinin X ve Y eksenlerinin yer değiştirmesi.

 • Aynı anda istenilen sayıda boyut üzerinde sorgulama yapılabilmesi.

 • Sorgu kümesi üzerinde filtreleme yapılarak sonuç kümesinin küçültülmesi, daha özel veriye erişimin sağlanması.

Ekran 1
Ekran 2
 • Grid verisinin 54 çeşit grafik ile gösterilebilmesi (Örn.; Çizgi, Çubuk, Pasta, Alan, 3 boyutlu grafikler, yığıtsal gösterim grafikleri)

 • Sorgulanan verinin dış ortama aktarılabilmesi, MS Excel, MS Word, Metin , PDF, Html formatta verinin aktarımının sağlanması.

 • Sonuç kümesi üzerinde drill-trough ile verinin detayının öğrenilmesi, Sorgulanan değer 20’den küçük ise mevcut verilerin ne olduğunun gösterilmesi. Örneğin, kurumu Bağkur olan ve Eylül 2007 içerisinde Kalp Damar Cerrahisi kapsamında ameliyat geçiren hasta sayısı 5 ise, bu 5 hastanın hasta numaralarının listelenmesinin sağlanması.

 • Aynı anda birden çok küp verisinin sistem yöneticisi tarafından belirlenmiş formatta raporlanabilmesi. (Örn.; Klinikler bazında, Eylül 2007 için toplam muayene sayısı (Muayene küpü), radyoloji tetkik sayısı (Radyoloji küpü), Patoloji tetkik sayısı (Patoloji küpü), laboratuar tetkik sayısı (Laboratuar küpü) verilerinin raporlanması).

 • Kullanıcı profiline göre farklı sorgulama ekranları ile kullanıcının bilgi seviyesine en uygun ortamın sunulabilmesi.

İş Geliştirme Sürecimiz

Strateji

Planlama

Geliştirme

Sonuç!