35. Ulusal Bilişim Kurultayı – Bilişim 2018 devam ediyor.

Dijital Dönüşüm

“Dijital Ekonomi ve Ötesi” gündemiyle 35. Ulusal Bilişim Kurultayı”

Bilişim 2018, 21 Kasım 2018 tarihinde başladı. 2 gün devam edecek olan etkinlik bünyesinde eş zamanlı oturumlarla çok değerli bilgi paylaşımları yer alıyor. TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe’nin açılış konuşması dijital ekonomide yerli ve milli yazılım teknolojilerin önemi üzerine olmuştur.  %20’lerde olan savunma sanayi yerli üretim payının %60’lara yükseldiği ve 3,6 milyar dolarlık teknoloji ihracatının gerçekleştiği istatistiklerle verilmiş, teknolojide yerli çözümlerle ilerlenmesi vurgulanmıştır.  TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, dijital dönüşümün nitelikli iş gücünün ve sürdürülebilir politikaların önemini paylaşmıştır. Çağdaş bir eğitimle güçlü geleceğin sağlanabileceğinin altı çizilmiştir. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, 10 Temmuz 2018 tarihinde kurulmuş olan dijital dönüşüm ofisinin çalışmalarından ve  mevzuatından bahsetmiştir. Mevzuat çalışmalarının devam ettiği, gelişen yeni mesleklere ilişkin çalışmaların yürütüldüğü belirtilmiştir. Kurumların teknik kapasitesinin artırımına ve veri mahremiyetinin korunmasına  yönelik çalışmaların da Dijital Dönüşüm Ofisinin misyonu arasında yer aldığı belirtilmiştir. Dijitalleşmenin sadece veriyi toplamak olmadığı, verilerden değer üretmeye odaklanılması gerektiği vurgulanmıştır.

“5G ve Ötesi Teknolojilerde Türkiye’nin Yol Haritası”, “Nitelikli İnsan Kaynağı ve Yeni Meslekler”,  “Yenilikçi ve Yıkıcı Teknolojiler”, “Yerli ve Milli Teknolojilerle Kalkınma”, “Siber Güvenlikte Küresel Eğilimler”, “Dijital Ekonomi ve Fırsatlar”, “Yeni Stratejiler, Yönetişim ve Vizyon”,”Block Zinciri Uygulamaları”, “Bilişimle Girişimci Kadın”, “Tarımda Dijital/Sayısal Dönüşüm ve Akıllı Tarım Uygulamaları” ve “Dijital Toplum” konularının ele alındığı oturumların yanı sıra akademik ve teknoloji uygulama bildirilerinin sunulduğu oturumlar gerçekleştirilmiştir.

Öyle görünüyor ki, dijital dönüşümün sağlanması, Endüstri 4.0 ve ötesinde Toplum 5.0 da ülke olarak doğru hedeflerde ilerlenebilmesi için topyekun ve entegre bir harekete ihtiyaç duyuyoruz. Bu sebeple, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığının önderliğinde, TBD  başta olmak üzere tüm bilişim gönüllülerinin vizyonerliğinde bir arada çalışmalarımız ve birbirimize desteğimiz artarak devam edecek.

 

Etkinlik detayları için http://www.bilisim.org.tr/bilisim2018/ sayfasına ulaşabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçmek için tıklayınız.

Eğitim takvimimize linkten tıklayarak ulaşabilirsiniz.

EnglishTürkçe