ARALIK 2017’ye VEDA EDERKEN PROJE YÖNETİMİ DÜNYASINDAN HABERLER

Stratejik yönetim, proje, program ve portföy yönetimi, PMO kurulumları, çevik yönetim, iş analistliği eğitim ve danışmanlık ihtiyaçlarınız için buradayız. Dünyada neler oluyor, farkında olmak için bizi takip edin.

 BAŞLIKLAR

 • 2017’nin Ardından…
 • Proje Yönetim Günü 2017 – PMDay 2017 
 • PMI İş Analistliği Sanal Konferansı 2017, proje hayat döngüleri ile gereksinim ve iş analistliği nasıl örtüşür? 
 • PMP® olan eğitim katılımcılarımızdan sınavı alacaklara öneriler.
 • PMBOKv5’ten PMP® Sertifikanızı almak için son şans, son eğitimlerimiz Ocak 2018’de.
 • PMBOKv6 uyumlu Proje Yönetimi Eğitimimiz genişletilmiş içeriği ile karşınızda ve takvimlerinizde! 
 • Kasım ayında İstanbul – Ankara Açık Eğitimlerimiz ve kurumsal eğitimlerimiz
 • 18. İnsan Yönetimi Kongresi “Ya Sonra” Geleceğimize ışık tuttu. 
 • İZGE, Sivil Toplum Sektörü Programı ile de hizmetinizde.
 • Katılımcı görüşleri…
 • Proje Yönetim Dünyasında Neler Oluyor? İZGE Proje Yönetimi Bilgi Kütüphanesi’nden takip edin!

2017’nin ardından… 

2017 yılı proje yönetimi mesleği için, pek çok sebepten önemli bir yıldı.
6 Eylül’de PMBOK®’ın 6. versiyonu yayınlandı, hem de Çevik Uygulamalar Rehberi ile birlikte.
Takiben, Program Yönetimi Standardının ve Portföy Yönetimi Standardının 4. versiyonları; son olarak da İş Analistliği Rehberi’nin ilk versiyonu geldi.

Tüm mesleki rehberlerin bu yıl güncellenmesi bir sürpriz veya rastlantı değildi aslında. PMI tüm ülkelerdeki farklı sektörlerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak proje yönetimi ve onun etrafında biçimlenen mesleklerin gelişimini sağlıyor. Hemen her ülkede ve her sektördeki mesleki ihtiyaçlar hepimizi şu vurgulara çekiyordu:
– Sonuç – ürün veya hizmetle ilgili belirsizlik artıyor.
– Hızlı ve zaman zaman kısmi teslim ihtiyacı artıyor.
– Hızlı güncelleme ve değişikliğin her safhada yapılabilmesi ihtiyacı giderek öne çıkıyor.
– Projelerin stratejik amaçlarla ilişkisinin sürekli olarak kurulması gerekliliği daha önemli hale geliyor.
– Kaynak, faaliyet benzerliği, ortak hususlar sebebiyle bazı projelerin koordineli yönetilmesi ihtiyacı  artıyor.
Temeldeki bu her biri kendi içinde ve birbirleriyle de ilişkili olarak gözetilmesi gereken hususlar, konuyla ilgili mesleki rehberlerin bir arada birbirleriyle ilişkili olarak güncellenmesi  ile sonuçlandı. 

2017 yılının proje yönetimi dünyasındaki önemi de işte buradan geliyor. 

2016 yılının hemen sonunda, Amerikan Hükümetinin yasalaştırdığı “Program Yönetimi İyileştirme ve Hesap Verebilirlik Anlaşması”  (Program Management Improvement and Accountability Act) sadece özel sektörün değil, hükümetler seviyesinde ülkelerin de bu mesleklerin iyi ve doğru uygulanmasının kaynak, etkinlik, etkililik konusundaki ihtiyacını çok net bir şekilde ortaya koymuş oldu.

Zaman olarak tam da bu sıralarda biz, İZGE olarak proje yönetimi, iş analistliği, stratejik yönetim gibi yetkinliklerimizi daha da görünür kılarak PMI’ın kayıtlı eğitim kuruluşu (REP ID:4492) olduk.

Son bir yıldır, yetkinliklerimizi, proje, program ve portföy yönetiminde destek isteyen kuruluşlara eğitim ve danışmanlıklar sağlamak için daha yoğun kullandık.
2017’de biz neler yaptık?
2017 bizim için de çok yoğun bir yıl oldu.
Yıl boyunca, Ankara, İstanbul ve İzmir’de toplam 17 genel katılıma açık Proje Yönetimi Eğitimlerimize 227 kişi katıldı.
Aralarında TAI, Profen, AQWADEM’in de  bulunduğu toplam 8 kuruluşumuzda eğitimler düzenledik ve bu eğitimlerimize toplam 95 kişi katıldı. 

Sadece AKÇA Projesi kapsamında tam 150 kişiye Stratejik Yönetim, PMI Standartlarıyla Proje Yönetimi Eğitimi ve AB Proje Döngüsü Yönetimi eğitimi sağladık. 
Sivil toplum kuruluşları ile onların hibe programlarına katılmaları konusunda danışmanlık desteği sağladık.
Kuruluşlarımıza portföy – program – proje süreçleri geliştirmeleri konusunda danışmanlık sağladık.
Proje yönetimi ile ilgili olan biten ne varsa sosyal medya hesaplarımızdan sizlerle paylaştık.
Web sayfamızda, Bilgi Kütüphanemizde proje yönetimiyle ilgili makalelerimizle sizlere ulaştık.

2018 yılı için hedeflerimizi ise: 
– Yeni versiyon mesleki rehberlere göre geliştirilmiş eğitimlerimiz ile,
– Aramıza yeni katılan eğitmenlerimiz ile,
– Türkiye’de hala sınırlı bir yaklaşımla ele alınan program ve portföy yönetimi eğitim ve danışmanlıklarımızı güçlendirerek,
– Doğrudan yönettiğimiz projeler yanında, yönetim desteği verdiğimiz projelerin sayısını ve bu projelere katma değerimizi artırarak, Türkiye’nin ilk akla gelen proje yönetimi firması olmaktır. 

Şimdi 2018’e merhaba derken,
Siz de silolarla yönetimden, proje yönetimine geçmek, esnek, çevik süreçlerle sonuca odaklı çalışma konusunda olgunluğunuzu artırmak istiyorsanız, biz buradayız, bekleriz 🙂

Bizim başarımız size sağladığımız destektir.
2018’de, birlikte nice başarı hikayesine! Mutlu seneler!

Dünya Proje Yönetim Günümüzü kutladık

Kasım ayının ilk Perşembesi dünyada “Proje Yönetim Günü” olarak kutlanıyor. Türkiye’de de Ankara, İzmir, İstanbul, Adana illerinde, proje yönetimi konusunda faaliyet gösteren  PMI Turkey Chapter, Proje Yönetim Derneği ve İstanbul Proje Yönetim Derneği’nin  liderliğinde düzenlenen etkinliklerle Türkiye’de proje yönetimi profesyonellerine ve proje yönetimine ilgi duyan herkese ulaşmak asıl amaç. Bu yıl da 3 Kasım’da 4 farklı ilde bir araya geldik

PMI® Sanal İş Analistliği Konferansı 8 Kasım’da gerçekleştirildi. PMI® üyelerine ücretsiz olan Sanal Etkinlikleri takip ediyor musunuz?  

8 Kasım 2017’de PMI, üyelerine ücretsiz olan ve Sanal İş Analistliği Kongresi’ni gerçekleştirdi. İş Analistliği, proje yönetiminin neredeyse ayrılmaz bir parçası, bir fikrin uygulanabilir bir proje dönüşmesinde ve projenin gereksinimlerinin yönetilmesinde olmazsa olmaz. Şu anda, özellikle projelerin ömür döngülerini belirlerken, geliştirme fazları ve geliştirme ömür döngüsünü doğru belirlemiş olmak, en önemli ihtiyacımız. Bu yılki konferansta da ömür döngüleri ve iş analistliği konuşulan konular arasında en vurgulu olanların başında geliyordu.

PMI üyeleri kaçırdıkları konferansların kayıtlarına da erişebiliyorlar. Her üyenin yılda dört sanal etkinliğe katılma hakkı var. Tüm sanal etkinlikleri bu adresten takip edebilirsiniz.  

PMP® olan eğitim katılımcılarımızdan sınavı alacaklara öneriler

2017 yılında eğitimimiz sonrasında PMP® Sertifikalarını alan katılımcılarımızın hem eğitim hem de PMP® sınav hazırlık süreçlerine dair deneyimlerini paylaştıkları yazılarına Katılımcı Görüşleri adresinden ulaşabilirsiniz.

PMBOKv5’ten PMP® Sertifikanızı almak için son şans, son eğitimlerimiz Ocak 2018’de 

PMBOKv6’ya göre PMP® Sınavı 26 Mart 2018’de değişecek. Sınav değişmeden eğitiminizi ve sınavınızı alarak PMP® olmak için hala şansınız var. İstanbul ve Ankara’daki PMBOKv5 uyumlu son eğitimlerimiz Ocak 2018’de. Proje yönetimi, işanalistliği ve diğer eğitimlerimiz için www.izge.com.tr ‘yi ziyaret edip, bize ulaşabilirsiniz.

PMBOKv6 Uyumlu Proje Yönetimi Eğitimimiz genişletilmiş içeriği ile karşınızda ve takvimlerinizde! 

PMBOKv6 Eylül ayının 6’sında yayınlandı ve PMP® sınavı da 25 Mart 2018’den itibaren yeni versiyona göre gerçekleştirilecek.

İZGE olarak, hem genişleyen içeriğe yeterli zaman bırakmak hem de proje yönetimi uygulamasını da eğitimimize dahil etmek için eğitimimizi 6 güne çıkardık.
Konu anlatımı, soru çözümü ve proje yönetimi uygulaması içeren PMBOKv6 uyumlu eğitimlerimiz Şubat 2018’den itibaren başlıyor. Eğitim takvimimiz için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz: www.izge.com.tr

18. İnsan Yönetimi Kongresi “Ya Sonra?” Geleceğimize Işık Tuttu. 

PERYÖN (Türkiye İnsan Kaynağı Yönetimi Derneği) tarafından 18.si düzenlenen İnsan Yönetimi Kongresi 6 – 7 Aralık tarihlerinde TOBB ETÜ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşti. Dolu dolu geçen Kongrede Sn. Acar Baltaş “Bugün yaptıklarımızı mükemmelleştirerek yarın var olamayacağımızı” ve “Bugün yaptıklarımızı iyileştirmek, yapılanı terk etmek ve bugün uygulanmayan yeni çözümler üretmek arasında zamanımızı nasıl kullanmamız gerektiği”ne değindi. Sn. Mert Emcan da geçmişte silolar halinde çalışırken, bugün, çok disiplinli projelerde “proje yönetimi” ile çalıştığımızı, insan kaynağımızı buna göre yönlendirmemiz gerektiğini vurguladı. Teşekkürler PERYÖN İç Anadolu, stand sponsoru olmaktan mutluluk duyduk.

Katılımcı görüşleri… Katılımcı görüşleri…

Eğitimlerimizin katılımcılarından geri bildirimleri yayınlamaktan gurur duyarız.

Mustafa Bayzan – Ekim 2017
Profen Grup, İstanbul

Eğitim için teşekkürler. Hem Selda hem de Dilek Hanım’la olan derslerimiz çok keyifli geçti.
PMP(Project Management Professional) Sertifikasyon programının adı dışında daha önceden hakkında bir şey bilmiyordum. Şirketimizin eğitimci bakış açısından dolayı bu eğitimi almamız önerildi. Bu eğitim esnasında yaptığımız çıkarım “her zaman için yapmak isteyip de ancak parça parça uygulayabildiğimiz çalışma methotlarını düzgün şekilde belirlenmiş kendine has methodlarıyla ele alan bir sistem” olmasıydı. Yaptığım MBA programına da katkı sağladı. Düzgün bir şekilde uygulanması sonucunda çok verimli alınacağını düşündüğüm bir sistem. Yeterli tecrübeyi sağladıktan sonra PMP olmak üzere en yakın zamanda sınava gireceğim. Keyifli anlatımlarından dolayı İzge’ye teşekkür ederim.
İyi çalışmalar

 

Gül Kutlu, PMP® & Sefa Ocaklı, PMP®- Ağustos 2017
Savronik, Eskişehir
Sevgili Selda Hanım ve Dilek Hanım,
Öncelikle güzel temennileriniz için teşekkür ederiz. Bizim için uzun süren ve zorlu bir süreçti. Zaman zaman umutsuzluğa kapılmadık değil.
Hazırlanma sürecimizi özetleyecek olursak; Öncelikle PMBOK ve Rita’nın PMP Exam Prep kitabını okumaya gayret gösterdik. Buna paralel olarak 3 kişilik bir çalışma grubumuz vardı, çok sık olmasa da dönem dönem buluşarak, bilgilerimizi paylaştık, tartıştık, bolca kahve tükettik 🙂 Bu arada artık kitap okumaktan sıkılma noktasına geldiğimizde, çeşitli kaynaklardan bol bol soru çözme fazına geçtik. Ama esas hız kazandığımız nokta (aslına bakarsanız toplamda 1 yıllık bir süreye bunu yaydığımızı fark ettik), sınav tarihi alıp gaza bastığımız son 2 aylık süredir (sınav tarihini almadığımız taktirde sürecin daha da fazla uzamaması için).

Sınava girmeden 3 hafta önce, simule etmek amacıyla kendimizi 4 saatlik, 200 soruluk bir teste tabi tuttuk. Genel görünüm açısından oldukça faydalı oldu. Sınava Ankara’da katıldık. Sınav ortamı oldukça iyi düzenlenmiş, rahat ve sessiz, prometrik sınav merkezi idi.

Bu süreçte aldığımız eğitimlerden biri İzge Yazılım’dı. Eğitim öncesinde konuya bir miktar aşinalığımız vardı. Ara dönemde almış olduğumuz bu eğitim sayesinde, bilgilerimiz pekişti. Özellikle sormak istediğimiz konular, tüm kitabın özetlenmesi ve kritik noktalara değinilmesi oldukça faydalıydı. Sizin örneklerle ilişkilendirilmiş anlatımlarınızın, hafızalarımızda yer etmesi açısından oldukça faydalı olduğu kanaatindeyiz.
Teşekkürler

Selçuk Çırak – Temmuz 2017
Atel Teknoloji ve Savunma Sanayi AŞ., Proje Yöneticisi

Sayın İZGE Akademisi,
Katılışımdaki sıradışılık dahil, benimle ve son dakika krizleri ile başa çıkan ekibinizin güçlü mentörleri ile PMP Eğitim maratonunu farkındalığımız artmış olarak tamamladık. Samimiyetle söylemek gerekir ise, çok iyisiniz ve takdiri hak ediyorsunuz! Konu ve katılımcılara hakim olmanın zorluklarını geçmiş eğitim ve yönetim tecrübelerimden çok iyi bilmekteyim. Odaklanmakta zorlandığımızda “scope Creep” lere müsade etmeyen eğitmenlerimizi en içten dileklerle kutluyorum. İş yaşamımızda farklılaşmak, butikleşmek adına verdiğimiz kararda bizlere destek oldunuz, karşılığını PMP sertifikası ile vermeyi umut ediyoruz. Bu yolda, kendini geliştirmeyi amaç edinmiş her Proje Yöneticisi arkadaşıma sizleri tavsiye ediyorum. Uluslararası platformda kendine bir yer edinmeyi hedeflemiş bu yazıyı okuyan her paydaşa da son sözüm; asla geç kalmayın, İZGE ile hayallerinizdeki iş için derhal kayıt yaptırın.
Sevgi ile kalın…

Bedriye Özge Olanca – Temmuz 2017
BT Sektörü, Satış Yöneticisi
Katıldığım eğitim sayesine, projelerimizi yönetirken ve sonrasında ortaya çıkan problemleri daha iyi analiz edebildim. Bana projelerimiz için çok farklı bir bakış açısı verdi ve eksiklerimizi fark etmeme yardımcı oldu.

Ebubekir Er – Temmuz 2017
Yazılım Uzmanı
Eğitim içeriği, günlük hayatta kullanılabilir, bir çok alanı ve uygulaması mevcut ve kazanımlarımı artırmaya yönelik bilgilendirmeleri içermektedir. Bu eğitimi bize sunarak hayatımıza değer kattığınız için teşekkür ederim.

Ekrem Kangal – Temmuz 2017
Bilgisayar Mühendisi
Proje yönetimine bakış açım değişti, konuları farklı ve daha profesyonel bir pencereden analiz etmeye başlama imkanım oldu. Gerek bilgi ve donanım gerekse kişilik olarak çok kaliteli eğitmenlerden PY konusunda eğitim alma fırsatı buldum. İlgileri ve emekleri için Selda ve Dilek Hanım’a çok teşekkürler.

Barış Doğan – Mart 2017
Bites, Bilgisayar Mühendisi
Dikenlerle dolu Proje Yönetimi kariyer yolunda iki ÇİÇEK: Selda ve Dilek Hanımlar;
Bilgi, birikim ve tecrübeleri ile PMP mantığını kavramanıza yardımcı olurlarken, eğitimlerde ki akılcı ve somut

EnglishTürkçe