Bir İlk Olarak İzge

Henüz mezuniyetime bir ay kala tanıma ve çalışma fırsatı bulduğum firmada geçirdiğim süreden bahsetmek istiyorum. Aşamalı bir oryantasyon sürecinden geçtim ve ilk olarak İZGE’  nin neler yaptığını anlamaya çalıştım. Bu süreçte “bu eğitimler nedir? Ben ne gibi durumlarda müdahil olabilirim? Görev tanımları neler ve ben burada çalıştığım süre boyunca gerek firmama gerekse de kendime nasıl bir farklılık sağlayabilirim?” gibi birçok soru sordum.

Soruların cevaplarını alırken sabır ve bilgi donanımını sağlayan kurucularımız ve aynı zamanda eğitmenlerimiz olan Selda ve Dilek Hanım sayesinde öğrenme sürecim aşamalı bir şekilde gelişti.

İlk olarak eğitimlerin yapısını ve dinamiğini anlamaya çalıştım. Buradaki seri ve detaylı raporlama sürecini (Çağatay ‘a ondan öğrendiğim her şey için buradan sonsuz kez teşekkürler) öğrendikten sonra sıra ilk eğitimlere katıldım. Yaptığım işin ciddiyetini de aslında eğitimlerde anladım desem yeridir. Eğitimler sürecinde öğrendiğim şeyler ve merak duygusu beni yüksek lisans bölümünde çok farklı bir noktaya ateşledi diyebilirim. Bu noktada da geçmişte araştırma görevlisi olarak çalışmış olan Selda Hanım’ dan her anlamda faydalandığımı belirtebilirim.

 

Gelelim katıldığımız PMI Summit Ankara zirvesine. İZGE olarak katıldığımız bu eğitimde yerli ve yabancı konuşmacılardan elde ettiğim çok değerli deneyimlerle yıllardır çoğu kez görmezden geldiğim “EQ” nun aslında hiç de öyle azınsanmayacak bir ‘hediye’ olduğunu tekrardan hatırladım. Katıldığımız çalıştay, önceden ertelediğim birçok şey için tekrardan ilham kaynağı oldu. Bunlarla beraber seminerlerde aldığım notlarla  (Nesil Teorisi ile Blind Men and Elephant  metaforu favorilerim arasında) şimdiden okunacak ve yapılacak listem kabarık ve bu durumdan inanılmaz mutluyum.

Şimdi gelelim diğer bir noktaya. “Fake it till you make it “ diyerek beni cesaretlendiren ve her durumda esnek olmanın avantajlarını bana hatırlatan ve iş hayatındaki birçok sürece beni alıştıran Dilek Hanım’a da buradan sonsuz teşekkürler.

 

İzge ile Tanışmamla Harika Bir Kitap Listesi Hazırladım

Kitap listelerimi de sizinle paylaşacak olursam ;

  1. İnsanın Anlam Arayışı- Viktor Frankl (Logoterapi’ nin kurucusu) [Dilek Hanım’ın tavsiyesi]
  2. Saatleri ayarlama Enstitüsü- Ahmet Hamdi Tanpınar  [PMI TR kitap kulübü ]
  3. Kadın Beyni/ Erkek Beyni- Louann Brizendine [ Kitabın yazarı -Kaliforniya Üniversitesi’nde nöropskiyatri uzmanının yazdığı kitap,  kitabı öneren ise Dönüşen Kadın Platformu kurucusu Buket Karademir’in tavsiyesi ]
  4. Resonate: Present Visual Stories that Transform Audiences- Nancy Duarte [PMI Fransa Chapter başkanının tavsiyesi ]

Son olarak ise iş arkadaşımdan bahsetmeden geçmek olmazdı. En iyi öğretmen başta siz sonra ise yaşıtlarınızdır. İş tecrübesi ve enerjisiyle beni her daim olumlu etkileyen ve korkunç kahkahalarıma maruz kalan Ege ise çalışabileceğiniz en keyifli iş arkadaşı olsa gerek.

 

Gelişim odaklı bir firmanın benim ilkim olması her yönden mutluluk verici .İlk bir ay için bahsedeceklerim şimdilik bu kadar. Başka bir yazıda görüşmek üzere 🙂

 

Eğitim Koordinatörü

Dilan KöseEnglishTürkçe