Bitmeyen Proje (İş Dünyası ve Beyaz Yakalılara Dair Bir Roman)

Bir bayram tatilini de soluksuz okuduğum güzel bir kitapla tamamladım – Bitmeyen Proje  (İş Dünyası ve Beyaz Yakalılara Dair Bir Roman)

“Bitmeyen Proje”, geliştirme ve BT birimleri arasında yaşanan anlaşmazlıklarının ne tür sorun ve başarısızlıklara dönüşebileceğini ve çözümün nasıl olması gerektiğini bizlere gösteriyor. Kontrol edilemeyen anlaşmazlıklar, geliştirilen ürün/hizmetlerin piyasaya giriş süresini artırarak, sürümlerde uzun ve sorunlu dağıtımlara yol açacak ve BT birimini planlanmamış iş yükü içinde bırakacaktır.

“Bitmeyen Proje” ile, geliştirme ve BT birimleri arasındaki çatışmayı engellemenin bir yolu olduğunu görüyoruz. “Amaç (The Goal)” kitabından sonra severek okuduğum bu kitapla DevOps’un temelini de irdelemiş oldum.

Çünkü, bir çok organizasyonda teknoloji en baskın değer yaratımı sürecidir ve gittikçe daha da önem kazanan bir müşteri edinme yolu haline gelmiştir.

Yazılım dağıtımı yapmak için haftalara ihtiyaç duyan organizasyonlar, piyasada dezavantajlı duruma düşmektedir.

“Bitmeyen Proje” de tüm DevOps süreçlerinin altında yatan temel ilkeler “Üç Yol” kapsamında ele alınmıştır.Planlanmaış işler ya da kurtarma işlerinin, zamanımızın önemli bir bölümünü aldığında işlerin nasıl sarpa sardığını kitapta yer alan akıcı senaryo üzerinden de görmüş oluyoruz. Özellikle tüm BT kontaklarıma ve tüm proje ekibine öneriyorum.

Bu yazım ve proje yönetimiyle ilgili tüm bilgi, deneyim, öneri yazılarımız İZGE Bilgi Kütüphanesi’nde, https://izge.com.tr/proje-yonetimi-bilgi-kutuphanesi/

Keyifli okumalar

Yazan: Selda BARBAROS

 EnglishTürkçe