Katılımcımız Zeynep Betül Kuvvet CAPM Sertifikasyon Sınavı deneyimini bizlere aktardı!

Nisan ayında bizlerden İş Analistliği Eğitimi, geçtiğimiz yaz aylarında da Proje Yönetimi Eğitimi alan aynı zamanda CAPM sertifikasını almış olan Zeynep Betül Kuvvet ile sınav süreci ve eğitimler hakkında konuştuk.

1.Öncelikle Zeynep Betül Kuvvet’i tanıyabilir miyiz?

Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2020 Ocak ayında mezun oldum. Üniversite son sınıftayken proje yönetimi ile ilgilenmeye başladım, aynı zamanda bir yazılım firmasında yazılım ekibinde çalışıyordum partime olarak. Sonra proje yönetimine ilgim artınca bir eğitim almaya karar verdim. Sertifikaları araştırdım, o sırada İzge’ye ulaştım. 2019 Ağustos ayında sizden Proje Yönetimi eğitimini aldım.

2. Proje yönetimi eğitimlerimize yüz yüze ortamda katılmıştınız, eğitim deneyimleriniz nasıldı?

Hafta içi iş, hafta sonu kurs biraz yoğun bir dönemdi. Kurs çok iyiydi, Selim Hoca ile birlikte çalışmıştık. Hem uygulamalar, hem de Selim Hoca’nın anlatım biçimi gayet iyiydi. Ben sonrasında CAPM sınavına hazırlık için biraz uzattım süreci, ama eğitim çok faydalı olmuştu benim için. Yazılım ekibinde çalışıyor olmama rağmen eğitimde öğrendiğim bilgileri uygulayabiliyordum.

3. CAPM sınavına ne kadar zamanda hazırlandınız? Genel olarak hazırlanma sürecinizden bahsedebilir misiniz?

PMP ile karşılaştırıldığı zaman aşırı zor bir sınav değil. Herhangi bir tecrübe istememesi ve kursa gidip, PMBOK’a çalışmanız yeterli oluyor. Ben eğitim aldıktan sonra okulumun son dönemi olmasından ve çok yoğun bir dönem olmasından dolayı çalışma fırsatım olmadı, süreci biraz uzattım. Ama sınava çalışmaya başladıktan sonra 1,5-2 aylık bir sürede bütün konuları bitirdim. Bu süreçte PMBOK’ı yaklaşık 3 kere baştan sona okudum 😊 Sınava girmeden önce Rita’nın flash kartları var online ortamda onları aldım. 1 ayda konuları bitirip son iki hafta o kartlardan çalıştım tamamen tekrar amaçlı.

4.Sınav dil seçeneğinde Türkçe dil desteği aldınız mı?

Sınavı Türkçe aldım ama sınava girdiğinizde soruların İngilizcesini de görebiliyorsunuz zaten. Ben sınava sürekli İngilizce çalıştığım için Türkçesini almak benim için çok da faydalı olmadı açıkçası. Ama belli yerlerde aklınıza gelmeyebiliyor kelimenin Türkçesi o yerlerde Türkçe desteği faydalı oluyor tabi. Sınava hangi dilde çalıştığınız sınava girerken seçeceğiniz dilde çok önemli. Ben sınav esnasında İngilizce verilen bazı terimlerin Türkçesinin ne olduğunu bilmediğimi fark ettim. O yüzden İngilizcelerini okudum sınavda.

5.CAPM Sınavına Pearson Vue üzerinden başvurunuzu yaptınız. Sonrasında süreç nasıl işledi?

Sınava girmeden önce Pearson Vue sitesinden bilgisayarınıza bir uygulama indiriyorsunuz. Sınav esnasında sekme değiştirmenizi, başka sayfalar açmanızı engelleyen bir uygulama. Sınav esnasında kameranız ve mikrofonunuz açık oluyor sizi kaydediyorlar sınav süresince. Uygulamayı sınavdan yaklaşık yarım saat önce indirirseniz bu süre zarfında fotoğraflarınızı çekip yüklüyorsunuz sisteme, kontroller bittikten sonra da sınavı başlatıyorlar. Hazırlıklar tamam olduğunda tam sınav saatini beklemiyorlar başlatmak için.

6.Online olarak aldınız sınavı. O konuda deneyimlerinizi aktarabilir misiniz?

Sınava girmeden önce sisteme sınava gireceğiniz ortamın fotoğraflarını yüklüyorsunuz, kontrolden geçtikten sonra size onay geliyor. Masamda su vardı şeffaf bardağın içerisinde, gözetmen sınavı başlatmadan önce benimle konuşup bardağı kameraya göstermemi istedi bir şeyler yazmadığından emin olmak için. Onun haricinde gözetmenle başka bir iletişimimiz olmadı.

CAPM sınavında mola yok. Sistem mola verdirmiyor. 3 saatlik bir sınav ama ben 1 saat 20 dakikada bitirdim sınavı. Sınav gerçekten zor bir sınav değil. Son tekrar için kullandığım flash kartlar bana çok yardımcı oldu bu noktada. Soruların bir kısmı mantığınızla çözebileceğiniz sorulardan oluşuyor. O yüzden hızlı ilerleyebiliyorsunuz sınavda.

Macbook kullanıyorsanız sınava Macbook ile girmeyin. En başta bilgisayarınıza indirdiğiniz uygulama Macbook’ta çalışmıyor. İlk girdiğim zaman Macbookla girdim sınava, kamera açıldı ve kaydediyor gözüküyor fakat karşı taraf sizi göremiyor. Bu sebeple bilgisayar değiştirmek durumunda kaldım tabi o esnada sınav süresi ilerledi böylece o sınav hakkım yandı benim. Anlayacağınız iki kere almak zorunda kaldım sınavı. Mail attım hem Pearson’a hem PMI’a anlattım durumu. İncelediler kamera kayıtlarını ikinci sınav için ödediğim ücreti de bana iade ettiler. Başka bir bilgisayar kullanın diye de uyarı da bulundular.

7.Sınav soruları hakkında gözlemleriniz neler?

Tanım soruları da vardı senaryo soruları da vardı. Sadece PMP kadar detaylı sorular yoktu. Tanım soruları çok fazla vardı. Fakat dediğim gibi mantık yürütülerek çözülebilecek de çok soru vardı. 1,5-2 aylık bir hazırlanma süreciyle rahatlıkla yapılabilecek sorular.

8.CAPM almak isteyenlere tavsiyeleriniz neler?

Eğitimi aldıktan sonra mümkün olduğunca erken sınava girmeye çalışın. Hazırlanma süreci uzadıkça araya başka şeyler giriyor, bahaneler bulunuyor 😊 Dediğim gibi PMP kadar detaylı bir hazırlık süreci de gerektirmiyor.

9.İş analizi eğitimi de aldınız bizden. Bu eğitimi de bu dönemde canlı ve uzaktan aldınız. Bu eğitim hakkında da deneyimlerinizi bize aktarabilir misiniz?

Selda hocayla beraber çalıştık. Derslere çok fazla katılıp, fazla fazla konuştuğumuz günler oldu 😊 Ben şuan da bir yazılım firmasında iş analisti olarak çalışıyorum. Çalıştığım işe de yeni başladım bu sebeple de eğitim baya faydalı oldu. Güzel bir eğitimdi herkese tavsiye ederim.

10.Proje Yönetimi Eğitimi’de aldınız, CAPM sertifikanızı da aldınız. İş analistliği yapıyorsunuz, İş Analizi Eğitimini de aldınız. İş analistliği ve proje yönetimi arasındaki ilişki açısından ne düşünüyorsunuz?

Proje yönetimi bilmeden, iş geliştirme süreçlerini bilmeden iş analistliği yapmak çok zor bence. İkisi birbirini tamamlıyor açıkçası. Ayrı düşünmek çok doğru değil. İş analistleri olarak bizler proje paydaşları ile sık sık iletişim halindeyiz. Hem müşterimizle hem yazılım ekibimizle. Ve paydaş yönetimini hem iş analizi eğitiminde hem Proje Yönetimi eğitiminde gördük. Doğal olarak birbirini tamamlıyor iki eğitim açıkçası. Bir tarafta öğrendiğinizi diğer tarafta da kullanıyorsunuz.

11.Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

İzge’ye çok teşekkür ederim öncelikle. Selda Hoca’ya, Selim Hoca’ya da sizlere de. Çok ilgileniliyor zaten eğitim süresince. Eğitimden sonra da aylar geçti Proje Yönetimi eğitimimim üzerinden. Selim Hoca’yla hala görüşüyorum. Sorum olduğunda hala yazıyorum, arıyorum. Sağ olsun çok yardımcı oluyor. Selda Hoca’yla eğitim biteli bir hafta oldu gerçi ama eminim ki o da aynı şekilde yardımcı olacaktır. O yüzden İzge’ye hepinize çok teşekkür ediyorum.

 EnglishTürkçe