Değişiklik Yönetimi, PMP® Sertifikasyon Sınavı’nda nasıl vurgulanıyor?

Nisan ayı eğitimi katılımcılarımızdan Buğra Balkan ile PMP® Deneyimini ve “proje yönetimi metodolojisi”nin meslekteki yansımaları üzerine kısaca konuştuk.

1.Öncelikle size tanıyabilir miyiz?

Buğra Balkan, Bilkent İşletme 2010 Meznuyum. Deloitte, Bayındır Sağlık Grubu’nda çalıştım.Şimdi Çelikler Holding te kurumsal gelişim yöneticisi olarak çalışıyorum.

2.Kariyer değişikliği noktasında bu eğitime bakış açınız nedir? Motivasyonunuz neydi?

Bir süredir proje yönetimi ile ilgili bir çok iş yaptığım için bunu da uluslararası bir sertifikasyonla kanıtlamak istiyordum. İleride yurtiçi ve yurtdışı iş olanakları düşünerek  (ve yurtiçi başka fırsatları düşünerek) PMP Sertifikasyonu’nun fayda sağlayacağını da düşünüyordum. Evden çalıştığımız Covid süreci boyunca zamanımı bir şekilde bir eğitimi alarak değerlendirmek istedim.

3.İş değişikliği yaparken bu eğitimi almayı neden düşündünüz?

Önceki çalıştığım kurumda proje ağırlıklı işlerle beraber bütçe finansal raporlama gibi işlerle uğraşıyordum. Son 3-4 yıldır proje yönetimi, dijital projeler ve kurumsal gelişim/ dönüşüm üzerine çalıştığım için bi süredir kariyerimi bu konuda şekillendirmek istiyordum ancak fırsat bulamıyordum. Haftaiçi ve haftasonu yoğunluğu, mesai derken ertelediğim bu süreci kariyerimi yeniden şekillendirmek için kullandım ve güzel bir fırsat oldu.

4.Evden sınav alma sürecine gelelim. Sınav takvimlemenizi neye göre yaptınız?

Eğitimlerde eğitmenlerin tavsiyeleri üzerine süreçleri özümsemek adına nasıl çalışmamız gerektiği üzerinde konusmustuk. Eğitim bitiş tarihini ve bunları düşünerek 1.5 aylık periyot belirledim kendim için ve Haziran gibi sınavı almaya o şekilde karar verdim. Planlamamı yaptıktan sonra çalışmalarım şöyle old aslında.

5.Sınava hangi materyallerle ve nasıl çalıştınız?

Öncelikli olarak eğitimlerde kullanılan materyaller ve sunumlar temel dayanak oldu. Hocalarımızın anlattığı şeylerle beraber notlar da almmıştım temel çalışma kaynaklarım oldu. Piyasadaki destekleyici dokümanları da aldım. RITA’nın klitabını baştan sona bi kere okudum. Bölüm sonu sorularına odaklandım ve onlara çalıştım ama temel kaynağım eğitimdeki materyaller oldu.

Bunların dışında online bir siteden soru seti satın aldım ve sınavdan bir hafta önce soru çözmeye başladım bu şekilde. Haftada 4-5 saat olacak şekilde çalıştım, belki biraz daha fazla da olabilir.1000’e yakın soru çözdüm. Zaten terminoloji ile de aşinalığın olması bu noktada avantaj yarattı ancak sınav beklediğimden zor geldi.Evde (sınav için pratik yaparken) soruları çözerken 200 soruda ilk 100 ünden sonra dinleniyordum ama gerçek sınav boyunca hiç ayağa kalkmadan çalışmak gerçekten zordu. Online gözlemci süreci gergindi.

6.Sınavla ilgili olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Klasik ezbere çalışılarak yapılacak bir sınav değil kesinlikle. Analitik bir bakış açısı ile yaklaşarak okuduğunu farklı açılardan yorumlayabilecek bir yaklaşımla yapılacak bir sınav bu.

Önemli olan genel olarak kavramsal çerçeveyi anlamak. Evet girdiler, araçlar ve teknikler vs çok önemli ancak PMBOK’ın verdiği genel çerçeveyi özümseyip ona göre yanıtlamak çok önemli. Sınavda en çok dikkatimi çeken sınavda “değişim” üzerine gelen senaryo bazlı sorulardı. Her bir durumu kendi içinde ayrıca değerlendirmeniz gereken sorular vardı. Bazen 1 dk’ nın üzerinde düşünmeniz gereken sorular vardı. Belli bi noktaya kadar sınav kolaydı. Sınavı kesinlikle “hadi girip geçeyim” gibi bir anlayış güdülmemeli. Eğitmenlerin eğitimde bahsettiği saat kadar minimum çalışmamız gerektiğini düşünüyorum.

Fiziksel ortamla ilgili olarak ise şunları söyleyebilirim: Sınavın herhangi bir sebepten dolayı iptal olma ihtimali -örneğin kazara birinin girmesi ihtimali, kapının çalması, birinin size seslenmesi vs.- gergin bir süreçti (hatta camı açık unutup 4 saat açık camla üşür vaziyette sınava devam ettim, sınav esnasında kalkıp kapatamıyorsunuz). Sınav bunlarla beraber 4.5 saat sürüyor.

Ama her halukârda online sınav her türlü çok daha iyi. Kendi sınav ortamınızı kendiniz yaratabiliyorsunuz.

7.Eğitimlerin, sertifikasyon sürecinin yanı sıra mesleğinize nasıl bir katma değer sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Hepimiz proje yönetimi kapsamında  bahsedilen her bir alan ile ilgili bir çalışma yapıyoruz. Bu eğitim ve bu kavramsal çerçeve sıfırdan başlayıp sistematik olarak nasıl ilerleyebileceğinizi (sponsorun, paydaşın bakış açısını vb ortaya koyarak) ve  sürece nasıl bakmanız gerektiğini çok iyi görüyorsunuz. Eğitimde en çok yumuşak yetkinlikler -softskills-  konusu ile ilgili neler yapılması gerektiği üzerine öğrendiklerimizin çok faydasını gördüm. Belirli dönemlerde proje lideri ya da yönetici  de olsanız kaybolabiliyorsunuz. Büyük resmi görmek açısından bu çerçeveye hakim olmak çok önemli. Parametreleri bilmek, değişimi yönetmek ve standardizasyon (doküman hazırlama vb.) hususunda çok değerli bilgiler öğrendik.

 EnglishTürkçe