Duygusal Zeka Proje Yönetimi için neden önemlidir?

En son proje yöneticilerine söyleyeceğimi başta söyleyeyim: “Duygusal zeka” nızı geliştirerek koçluk becerileri edinin ki çağın ihtiyacı olan liderlere dönüşebilin.

PY için yaygın iki söylemi bilirsiniz:

Proje yönetiminin yarısı bilimse diğer yarısı sanattır.

Proje yöneticileri zamanının %90’ını iletişimle geçirir.

Bu söylemler proje yöneticilerinin gerçek hayattaki deneyimlerini yansıtıyor. Cevap aradığım sorular şunlar: Proje yönetimi sanatını icra etmek için neye ihtiyacımız var? Proje yöneticileri olarak iletişim becerilerimizi 10 üzerinden değerlendirsek kaç olur? Duygusal zeka proje yöneticilerini bu yönlerden nasıl destekler?

 

Duygusal Zeka
Duygusal Zeka Proje Yönetimi için Neden Önemlidir?

Six Seconds organizasyonu tarafından yapılan bilimsel araştırmalar; Etkinlik, İlişkiler, Refah ve Yaşam Kalitesi gibi başarı faktörleri ile duygusal zeka yetkinliklerinin doğru orantılı olduğunu gösteriyor. Aşağıdaki grafik bize şunu söylüyor: Hedeflerine ulaşma, çevre ile sağlıklı ilişkiler kurabilme, emeğinin karşılığını alma ve yaşamından tatmin olma gibi başarı faktörleri ile duygusal zeka düzeyi arasında güçlü bir ilişki var.

1995 yılında yayınladığı “Duygusal Zeka EQ Neden IQ’dan Daha Önemlidir?” kitabı ile duygusal zekanın dünyada popüler olmasına büyük katkı sağlayan Daniel Goleman’ın araştırma sonuçlarına göre fark yaratan liderlerin yetkinliklerinin %85’i duygusal zeka ile ilgili.

Performansa etkisi bu kadar belirgin olan ve liderliğin vazgeçilmezi duygusal zekanın proje yöneticilerinin performanslarına etkisini nasıl değerlendirmeliyiz?

Tüm bunları değerlendirdiğimiz EQDIALOG – Proje Yönetimi toplantısı sonuçlarını aşağıda özetledim.

Proje yöneticilerinin işlerini yaparken yaşadıkları sorunlara baktığımızda,

 • Doğru şekilde geri bildirim verememeyi/alamamayı de içeren İletişim sorunları,
 • Kültürel faktörler ve ortak Değerleri oluşturamama,
 • Farklı kişiliklere saygı olmaması,
 • Bir arada çalışmayı zorlaştıran Ekip olamama

gibi konuların ön planda olduğunu görebiliyoruz.

Çözüm önerilerine baktığımızda ise, özellikle Türk kültüründe çok ihtiyaç olan bire bir iletişim bariz bir şekilde öneriler arasında ön plana çıkıyor. Bire bir iletişim Türk kültürü için neden önemli, çünkü kültürümüz ilişkisel kültür özellikler gösteriyor. Yani bireysellikten ziyade ilişkilerin önemli olduğu bir kültürde yaşıyoruz. Pozitif bakış açısı ve ekip oluşumuna yatırım yapmak da vurgulanan çözümler arasında yer alıyor.

EQ DIALOG – Proje Yönetimi toplantımızın sonunda, EQ Proje Yöneticilerini Nasıl Destekler sorusuna katılımcıların verdikleri cevaplar duygusal zeka yetkinlikleriyle oldukça fazla örtüşüyor. Six Seconds EQ Modelinde yer alan 8 yetkinlik şöyle:

 • Duyguları Okumayı Geliştirmek
 • Kalıplarını Fark Etmek
 • İçsel Motivasyonuna Bağlanmak
 • İyimserliği Deneyimlemek
 • Sonuçları Düşünmeyi Uygulamak
 • Duygularına Yön Vermek
 • Empatiyi Geliştirmek
 • Asil Hedeflerine Yönelmek

Duygusal Zeka Proje Yöneticilerini nasıl destekler sorusu cevapları ve EQ yetkinlikleri örtüşmesi:

 

Duygusal Zeka Proje Yöneticilerini nasıl destekler sorusu cevapları ve EQ yetkinlikleri örtüşmesi:
Duygusal Zeka Proje Yöneticilerini nasıl destekler sorusu cevapları ve EQ yetkinlikleri örtüşmesi:

Ortaya çıkan sonuçlar, EQ üzerine yerleştireceğimiz koçluk becerilerini vurgulamak gereğini hissettirdi bana. Yargılamadan dinlemek, empati yapmak, anlamı sorgulamak ve doğru şekilde geri bildirim vermek gibi koçluk becerileri liderler için olmazsa olmaz görünüyor.

Toplantıdan çıkan sonuçları bir cümle ile özetlersek şu sonuca varabiliriz; Duygusal zekanızı geliştirerek koçluk becerileri edinin ki çağın ihtiyacı olan liderlere dönüşebilin.

Yazının orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar:

Yönetici Koçu, RLAC Eğitmeni, PMP, EQ Assessor

House of Human Ankara Temsilcisi

Nurdan ÖZDEMİR

Proje Yönetiminde Liderlik Ve EQ Eğitimi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.EnglishTürkçe