İZGE Eğitim ve Danışmanlık olarak PMI® Türkiye’yi destekleyen REP®’ler (Registered Education Provider) arasında yer alıyoruz.
Hem bireysel hem de kurumsal olarak açtığımız çeşitli eğitimlerimiz kapsamında değerli katılımcılarımızın görüşlerini sizlerle paylaşmak istedik. Tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyoruz.

Eda Erkula ÜNAY – Ocak 2020 Eğitimi Katılımcısı

Aralık 2019 ve Ocak 2020’de 6 gün boyunca katıldığım PMP® eğitiminden çok fayda edindim. Hem proje yönetimi konusunda daha önce edindiğim tecrübeleri pekiştirme hem de bu konudaki yeni bilgiler edinme fırsatım oldu. Bu eğitim, bana PMP® sınavına hazırlanıp girme konusunda da oldukça fazla cesaret verdi. Nitekim, uzun süredir bu sertifikayı almayı istiyordum ve bu eğitim sayesinde bu doğrultuda ilk adımımı atmış oldum.

Selda Hanım’ın engin bilgi ve tecrübesini aktardığı ve İzge Danışmanlık’ın sağladığı bu eğitim için çok teşekkür ediyorum.

Nail AKSAKAL- Yeni Mezun, Ocak 2020 Eğitimi Katılımcısı

Sizlerden almış olduğum PMP® Eğitimi için emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Yeni mezun olduğum için eğitimle ilgili tereddütlerim vardı , anlamam diye korkuyordum. Ama düşündüğümün tam tersi oldu. Eğitimden çok memnun kaldım ve gerçekten bir şeyler öğrendiğimi anladım. Gerek hocalar olsun gerek eğitim dokümanları olsun hepsi çok güzeldi ve anlaşılır bir şekildeydi. Eğitim yeri çok ferah, geniş , sessiz ve rahattı. İş ve proje deneyimim olmadığı için PMP® sınavına giremeyeceğim ama CAPM® sınavına girmeyi düşünüyorum. Ayrıca eğitim ücretleri de bence çok uygundu.

Teşekkür ederim.

Can Peker PMP® – Kasım 2019 – Software Development Manager

Uzun süredir aklımda olan fakat bir türlü fırsat bulamadığım PMP sınavı hazırlık sürecine nihayetinde 2019 başında başlayabildim. Bu kararı verdiğinizde mutlaka arkasında durmanız gerekiyor çünkü süreç ciddi şekilde yorucu ve stresli geçiyor ara verilmemesi lazım. Proje yönetimi ile ilgili kafamda oturtamadığım konular ile ilgili bu sınava hazırlanmayı ve metodolojileri öğrenmeyi çok istiyordum. Fakat benim için dönüm noktası PMP sertifikam olmaması sebebiyle istediğim bir pozisyona gelemem ile ilgiliydi. İşim ile ilgili sorunları fırsata çevirmek istedim ve ilk olarak İzge’den PMP hazırlık eğitimi aldım. Eğitimin en önemli kısımı bence akılda kalıcı gerçek hayat örnekleriydi. Bu nedenle Selim Bey’e teşekkür ederim cidden örnekler aklımdan hiç çıkmadı. Eğitimden önce mutlaka Knowledge Area tanımları üzerinden geçilmesini tavsiye ederim, eğitim anında sorular sorabilmenize yardımcı olacaktır.

Eğitimden sonra ciddi bir kampa başladım ve Pmbok’u detaylı okumaya başladım. Fakat 5. bölümden itibaren okuduklarımın çok aklımda kalmadığını farkettim. Bu yüzden stratejimi değiştirdim ve daha önce sınava hazırlanan kişilerin yöntemlerini inceledim. Çalışmama sil baştan Rita’yı okuyarak ile başladım. Her bölüm sonrası testlerini çözdüm ve yanlış cevapladığım soruları bir excell dosyasına not aldım. Bu arada her Knowledge Area için 1’er sayfa kendimin anlayacağı şekilde önemli kısımları not aldım. Bu notların çok faydası oldu çünkü fırsatım olan her seferde üzerinden hızlıca geçebildim. İşimin yoğunluğu sebebiyle günde 1-2 saat çalışabildim. 1 buçuk ay sonunda Rita’yı 2 kez okumuş oldum.

Çalışmam bittikten sonra sınav tarihi aldım ve sorular için hazırlanmaya başladım. Soru hazırlığı için ücretsiz olan mobil uygulamalar ve web sitelerinden faydalandım. Her testi süre kısıtlaması ile çözmeye çalıştım, bu da sınav atmosferine yakın olmamı sağladı. Tüm testlerde yanlış yaptığım soruları ve cevaplarını excell’de grupladım çünkü biliyordum ki yanlış cevapladığım soruları tekrar yanlış cevaplama ihtimalim yüksekti. Testleri bitirdikten sonra hafta sonlarına gelecek şekilde 4 adet deneme sınavı çözdüm. Bu sınavlarda başarı oranım %70-%80 arasıydı. Yaklaşık 1 buçuk ay daha sonra hazırlıklarım tamamlanmıştı. Her fırsat bulduğumda yanlış cevapladığım soruların ve kendi notlarım üzerinden geçtim.

Nihayet sınav günü gelmişti. Heyecanımı yenmek için bir önceki gün tüm vaktimi oğlum ile geçirmiştim. Sınav’a Tobb üniversitesinde girdim ve sistemden türkçe desteği alamamış olduğumu sınav başladığında anladım. Fakat sadece ingilizce olarak sorulara odaklanmam sorularda vakit kaybetmememi sağladı. Hesaplama yaptığım soru sayısı çok azdı, genelde yorum ve knowledge area bilgisi ağırlıklı sorular ile karşılaştım. Sınavın son 15 dakkası işaretlediğim soruların bir kısmına geri dönme şansım oldu, fakat cevaplarımda çok değişiklik yapmadım.

Umarım sınava girecek herkes için sınav sonunda Congratulations ile başlayan cümleyi görmek nasip olur.

Onur Şahan, PMP® – Ekim 2019

Yaklaşık 3 aylık yorucu bir hazırlık süreci sonrasında PMP® sertifikamı aldım. Eğitim almadan önce, altyapı oluşturmak için birkaç kaynaktan çalışma yapmıştım. Hemen üzerine İzge’den eğitim aldım ve eğitim süresince materyalleri kullanarak konuları baştan sona bitirdim. Hemen sonra bütün konuları Rita’nın kitabı üzerinden bir defa daha tekrar ettim. Konu çalışırken hiç soru çözmedim fakat konular bitince önce Rita’daki bütün soruları, ek olarak da Scordo’nun soru bankasından ciddi miktarda soru çözdüm. Sonra girdim ve sınavı geçtim. Ara vermeden sürekli çalışmak ve sınava girerken bütün konuları mantık olarak kafada oturtmuş olmak bence en önemlisi. Sınavdaki soruların büyük kısmı daha önce çözdüğüm sorular gibi değildi ama mantığı bilince çözebiliyorsunuz. Eğer kılavuzdaki kavramları iş yaşamınızda da kullanıyorsanız, işiniz kolaylaşıyor. Sınavda süreye de dikkat etmek lazım, özellikle ilk 30 soruda ciddi zaman kaybettim.

Eğitim ve sınava başvuru esnasında sürekli desteğini esirgemeyen Selim Bey’e ve İzge ailesine teşekkür ederim.

Olcay Davut Cabbas, PMP®- Temmuz 2019 Proje Yöneticisi, Ulak Haberleşme

“PMP sınavı için Şubat 2019’da İzge’ den PMP eğitimi aldım. Yaklaşık iki buçuk aylık zorlu çalışmanın ardından PMP sertifikası almaya hak kazandım.

Eğitim döneminden bahsetmek gerekirse; bence en önemli katkısı PMI’ ın sunduğu çerçevenin hocalarımız tarafından yalın bir dille anlatılmasıydı. Bunun dışında bu çerçeveyi gerçek senaryolara uyarlayarak hocalarımızla tartışma imkanı bulduk.

Zaten en önemli şey eğitimde öğrendiklerimizi gerçek senaryolara uyarlamak çünkü sınavda ham bilgiden çok gerçek senaryolar üzerinden PM yetkinliğiniz ölçülmekte.

Hazırlanma sürecinde ise hocalarımız önerdiği kaynaklar(Rita Mulcahy kitabını şiddetle tavsiye ederim) üzerinden ilerleyip, konuları sindirip, bolca soru çözmek bence en mantıklı yöntem. Bol soru çözümünün senaryolara yaklaşımda yetkinlik kazanmaya bire bir olduğunu düşünüyorum.

Elbette bunlar dışında mevcut iş ve sorumluluklarınız PMP gereksinimleriyle örtüşüyorsa bu da çok önemli bir faktör.

Bu yazı aracılığı ile bu başarımda katkısı olan İzge Yazılım Eğitim Danışmanlık’ a teşekkür ederim.

Herkese sınavda başarılar 🙂

Kemal Ekmen,
Elektronik ve Haberleşme Mühendisi

Herhangi bir konuda sertifika almadan önce kesinlikle müşteri odaklı, güncel, iyi hazırlanmış ve tüm konuları ve içeriği kapsayan belirli standartlar  ile oluşturulmuş geniş kapsamlı bir eğitim almalısınız.

Eğitmenlerinizden de bu bağlamda tatmin edici, açık ve faydalı yanıtlar bulabilmelisiniz. Bana göre deneyimlenmiş proje basamakları, seçili yöntemler ve planlama, yönetim, proje takibi ve izlemesi konusunda  tercih edilen araçlar, çıkarılan dersler, müşteri memnuniyeti -ki bu anlamda yerli ve yabancı müşteriler de olmak üzere- etkili bütçe ve maliyet analizi, risk analiz değerlendirmeleri, güvenilir proje kalitesi, başarılmış görevler, programlanmış zaman çizelgeleri, kaynak yönetimi, etkili iletişim becerileri gibi birtakım konulardaki sorularıma Merve Hanım Selda Hanım ve Arif Bey sayesinde tatmin edecek cevaplar aldım. Bu PMP eğitimi proje metodolojisi konusunda olan bilgi açlığıma ve öncesinde kopuk dediğim proje yönetimi aşamalarımın bütünleştirmesi noktasında çok yardımcı oldu. İzge’deki eğitmenlerin yönlendirmeleriyle, onların kaynak ve materyallerini kullanarak proje döngüleri ve proje yönetimi konularını rahatlıkla kavrayabildiğimi söyleyebilirim.

Özge Çelik, PMP®– Haziran 2019
Geomatik Mühendisi, Proje Yöneticisi

“PMP sınavı için Nisan 2019’da İzge’den eğitim aldım, 2 aylık yoğun bir çalışma sonrasında Haziran 2019’da sınava girdim ve sertifika almaya hak kazandım.
Öncelikle eğitimden bahsetmek istiyorum; gün boyu süren eğitimler olmasına rağmen kesinlikle hiç sıkılmadım ve eğitimin her dakikası dolu dolu geçti. Bunda Gülay ve Selim Hocalarımın katkısı büyük elbette. İnteraktif bir ortamda keyifli bir eğitim süreci geçirdim. Eğitimden sonraki başvuru sürecinde yine hocalarımın ve Selda Hanımın çok büyük desteğini gördüm. Her türlü soruma hemen ve çok açık şekilde cevaplar aldım. Verdikleri desteği eğitim bittiği anda kesmedikleri ve bu desteği içtenlikle sürdürdükleri için teşekkür ediyorum.
Biraz da sınavdan bahsedecek olur isek; eğitim sonrasında arayı çok açmadan birkaç farklı kaynaktan notlar çıkararak konu tekrarı yaptım ve bulabildiğim her kaynaktan çokça soru çözdüm. Soru çözümü benim için konu çalışmaktan daha faydalı oldu diyebilirim. Sınavda ise direk bilgi sorulmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Sorular genellikle size verilen bir senaryo sonrasında “Siz olsaydınız ne yapardınız?” “Bunun olmaması için ne yapmalıydınız?” “Bir sonraki adımınız ne olurdu?” şeklinde. Yani sizden bilginizi kullanarak senaryoyu yorumlamanız ve yine bilgi alanlarının gerekliliklerine göre cevap vermeniz bekleniyor. Keni adıma şöyle bir tavsiyede bulunabilirim; sınav başladığında ilk birkaç soruyu adapte olma süreci gibi düşünebilirsiniz.
Sınava girecek olan herkesin başarılı olması dileklerimle…”

O. Hakan KATIRCIOĞLU – Teknik Destek Müdürü

“Nisan – 2019 içerisinde İzge tarafından düzenlenen “Proje Yönetimi ve PMP Hazırlık Eğitimi”ne katıldım. Eğitim için hazırlanan materyal, eğitim yeri ve 35 saatin etkin kullanılması bakımından harikaydı. Katılımcıların bir bölümü sadece proje eğitimi almak amacında olsa da PMP sınavına girmeyi planlayan katılımcılarla birlikte homojen bir eğitim süreci geçirdiğimizi söyleyebilirim. Bunu İzge’nin ve eğitimcilerin tecrübesi olarak değerlendiriyorum.

Eğitim içeriği yoğun ve zaman zaman yorucu da olsa bunu eğlenceli hale getirmeyi de başarıyorlar.Eğitim sonrasında herkes aldığı eğitimi iş hayatına taşıyabilecek ve sınav öncesi yapacağı hazırlık çalışmasına uygun seviyeye gelmişti. Bu harika bir şey.

Ben sınava girecek olmam nedeniyle İzge ile daha sonra iletişime geçip PMI’a yapacağım sertifikasyon müracaatı konusunda da destek aldım. Çok yardımcı oldular.

Eğitim sürecinde ve sonrasında gösterilen yakın ilgi nedeniyle eğitimcilerimiz Gülay Hanım ve Selim Bey ile danışmanımız Selda Hanım’a ve İzge ailesine bir kez daha teşekkür ediyorum.”

Emrah Erol, PMP®

Tüm cesaretimi topladım ve 24 Nisan’da sınava girdim ve geçtim. 🙂
Arkadaşlar sınav zor! 200 sorunun tamamını bitirdiğimde geri dönüp bakmak için sadece 5 dakikam kalmıştı! Hiç bir soruda çok zaman kaybetmeyin, seçeneklerden birini seçip işaretleyin, emin değilseniz “mark for review” yapın. Boş bırakmayın, sonra dönecek zaman kalmayabilir. Sınav sırasında ya da sonunda soru listesini açıp istediğiniz soruya çift tıklayarak tekrar görebilir, cevabı değiştirebilirsiniz. Açılan tabloda işaretlenmiş, cevaplanmış ve cevaplanmamış olarak tüm soruları görebilirsiniz. Ben mark tuşunu bolca kullandım. Bir zararını görmedim.
Mark dışında strike (üstünü çiz), highlight gibi faydalı özellikler de var. Sınavın başında 10 dakikalık tutorial da adım adım tüm tuşları ve arayüzleri net bir şekilde anlatıyor, onu tamamlarsanız, tüm özellikler çok net olur.
Sınava hazır girmek için tüm konsepti kafada oturtmak önemli.
Sınavı bitirip submit ettiğinizde  kısa bir memnuniyet anketi yaptırıyor, ardından da sonucu söylüyor. (Passed/Failed olarak) ve overall’da nerede olduğunuzu gösteriyor (Above target, blow target vb.) Bunun detayını myPMI accountunuzdan görebilirsiniz.
Sevgili İzge ekibine; Selda ve Merve hocamıza da bir kez daha çok teşekkür ederim. Kar kış, hastalık demeden fedakarca verdiğiniz çabalarınız, kurs sonrası destekleriniz çok kıymetliydi. Sizlerin özverisi olmasa bu sonucu alamazdım. Ellerinize sağlık. 🙂

Serhat GÜLE, Şubat 2019 – İzmir

Öncelikle bu güzel program ve hatta proaktif içerik için teşekkür ederim. Bunun başlıca nedeni sizlerin bu konuda slayt değil; eğitim boyunca katılımcı performansını takip etmenizdir. Çok fazlasıyla hakim olmadığım ama ilgimi çeken PMP’nin eğitimi; iş hayatımda kısmen uyguladığım yaklaşımları bir sistem içinde görmemi sağladı. Bunun yanısıra sisteme daha alışkın diğer katılımcı firma çalışanı arkadaşlarla eğitimde fikir alışverişi fikir alışverişi fırsatımız oldu, bunun için de çok memnunum.

Tekrar görüşmek dileğiyle;

Gamze Nokay/SUNUM, Kasım-2018 Eğitimi
İstanbul

Proje Yönetimi, iş yaşamımda çeşitli projeleri yönettikten sonra bilinçli bir tercih ile ilerlemek istediğim bir alan oldu. Bu aşamada profesyonel bir adım atıp, PM eğitimi almak için vePMI sınavına hazırlanmak için İzge ekibinin İstanbul eğitimine katıldım. Eğitim süresince, alanında uzman eğitmenlerin verdiği eğitimin yanı sıra katılımcıların da oldukça donanımlı ve bu alanda bilinçle ilerleyen insanlar olması 35 saatli eğitimi oldukça keyifli ve verimli bir zaman dilimine çevirdi. Eğitmenimiz Selda Barbaros’un ve İzge ekibinin konunun uzmanları olması vesilesiyle, teorik bilgilerin yanı sıra pratikte karşımıza çıkacak çeşitli senaryoları da değerlendirme fırsatımız oldu.

Berk TORGALÖZ – Haziran 2018 SPİG Soğutma Sistemleri,
İzmir

Haziran 2018 itibari ile İzmir’de katılmış olduğum PMP sertifikasyon hazırlık eğitiminin, PMP sertifikasyon sınavına hazırlanmamda büyük katkısı olacağı düşüncesindeyim. Eğitim sayesinde proje yönetim metodolojisi ile ilgili detaylı bilgiler edindim. Sınav detayları ile bilgilendirmeler ve hazırlık çalışması önerilerinin de bu hazırlık sürecinde bana çok yararı olacaktır. Konuya hakimiyeti ile birlikte 5 gün süresince akıcı anlatımı bizleri bilgilendiren Sn. Dilek KOÇAK hanım’a çok teşekkür ederim.

Mehmet Ali Çakmak, Msc., ITIL, PMP® – Mart 2018
Ankara 

PMI® standardlarını benimseyen uluslararası bir projede BT proje yöneticisi olarak çalışmaktayım.Gerek konulara hakim, açık anlatımlı kurs sürecinde; gerekse de kurs sonrasında her soruma desteklerini esirgemeyen güler yüzlü İzge ekine teşekkürü borç biliyorum. Müfredatın özetlendiği öğretim kitabı da; üzerinde emek sarf edilmiş, oldukça faydalı ve bir o kadar kullanıcı dostu. PMP® sınavına hazırlanan arkadaşlara İzge ile çalışmalarını tavsiye eder, başarılar dilerim.

Özlem Boztaş, PMP® – Şubat 2018
Ankara

Bu uzun yolculukta sizlerden almış olduğum 35 saatlik eğitimin çalışma sürecime çok büyük katkıları oldu. Selda hocam ve Dilek hocamın proje yönetimindeki geniş deneyimleri ve eğitici becerileri, konuları daha pratik anlamanıza ve PMIism yaklaşımını çok daha iyi kavramanıza yardımcı oluyor. Eğitim sunumlarının net ve öz oluşu bir başka artı. Eğitim sırasında birlikte çözdüğümüz örnek sorulara çok benzer sorular sınavda da çıktı. Hocalarımızın kendimize olan güvenimizi artırıcı yaklaşımları ayrıca çok değerliydi. Eğitim yeri ve düzenlemeleri anlamında yine hep artı artı artı… Eğitim haricinde sınav başvuru ve diğer pratik konulardaki sorularıma verdikleri açıklayıcı cevaplar ve kıymetli yönlendirmelerinden dolayı kendilerine çok şey borçluyum, çok teşekkürler!

Ayşegül Çulha, PMP® – Şubat 2018
Ankara

Uzunca bir süredir PMP sınavına girmeyi hedefliyordum. Bu süreç, bence, oldukça programlı ve sistematik bir şekilde çalışmayı ve özümsemeyi kapsadığı kadar aynı zamanda sınava yönelik çalışma programı da gerektiriyor. Bu aşamada, İzge Danışmanlık ekibinin organize ettiği hazırlık kursu çok faydalı oldu. Kurs sırasında konu anlatımları, gerçek hayatla ilişkilendirme, bölüm bölüm anlatılan bilgilerin bütünü oluşturacak şekilde senaryolaştırılarak anlatılması benim için çok yararlı oldu. Aynı zamanda sınava yönelik yapılan öneri, tavsiye ve yönlendirmeler değerli katkılar sağladı. Sınava başvuru süreci gibi en az sınava hazırlık kadar vakit ve özen gerektiren bir konuda da yardımcı oldukları için Selda Hocam’a ve İzge Danışmanlığa çok teşekkür ederim.
PMI ve PMP’liğe İzge yardımıyla attığım adımı proje yönetiminde derinleştirmek istediğim güncel konularla geliştirmeyi hedefliyorum.
Bu yolculukta herkese başarılar ve şanslar dilerim.
Selamlar & Saygılar

Mert Uğraş, PMP® – Ocak 2018
GAMA Endüstri, Ankara

Sertifikasyon hazırlık ve sınav sürecini bir proje olarak ele aldığımızda, süreç gruplarını sizlerle paylaşmak istedim;
Initiating: Öncelikle iş hayatımda tecrübelerinden faydalandığım değerli büyüklerim ve İzge’deki değerli hocalarıma bu prestijli belgeyi alma sürecine katkılarından dolayı içtenlikle teşekkür ederim.
Planning: Kısaca hazırlık sürecindeki tecrübelerimden bahsetmek isterim;
Birçok insan gibi rutin çeşitli sebeplerden ötürü hazırladığım çalışma planına sadık kalamadım. Telafi planlarıma telafi planları yapmak durumda kaldım. Bu duruma bir çoğunuz aşinadır 🙂
Executing: Temelde her konu başlığına yaklaşık 6-7 saat ayırıp PM metodolojisi/konseptleri, proses ve araçlarına tam anlamıyla hakim olmaya çalıştım. Hedefim zaman yaratabildiğim günlerde o konu başlığına mümkün olduğunca eğilmek ve o gün içerisinde bulabildiğim tüm kaynakları tüketebilmekti.
Kullandığım Materyaller;
1. PMBOK 5th Ed. – Mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Diğer kaynaklara kıyasla sınav dilinin benzerliği dikat çekiciydi.
2. İzge Eğitim Danışmanlık Ltd. – Kurs slaytları. PMI Prosesler, araçlar ve tekniklerini pekiştirdim.
3. RITA 8th Ed. Diğer ana kaynağımdı. Zayıf olduğum alanlarda büyük faydasını gördüm.
Monitoring & Controlling:
1. Mobil uygulamalar – PMP Pocket Prep (Pocket Prep Exam Readiness modülü ve sorularının referanslı olması hoşuma gitti) ve Exam Mentor. Fırsatını buldukça 20şer soru çözdüm.
2. Oliver Lehmann, Headfirst gibi Mockup sınavları çözdüm.
Tüm kaynaklar dahil toplam 2000 aşkın soru çözdüğümü düşünüyorum.
Closing:
Sınava gelince;
Sınav rahat geçti. Yine de sınavın sonunda sonuç ekrana gelmeden kanınız çekiliyor.

Sorular durum değerlendirmeleri ağırlıklıydı. İşlem soruları az ve gayet basitti. Kanaatimce soruları okurken verilen ipuçlarına dikkat edebilirseniz yanıtlar daha belirgin.
Zamanımı verimli kullanabildim fakat sınavda herzamankinden daha yavaş çözüyorsunuz. 3,5 Saatte 200 soruyu da yanıtlayabildim. İşaretlediğim soruları tekrar kontrol edebildim böylece, fakat ilk verdiğim yanıtların genelde en iyisi olduğu kanısındayım.
İngilizceye ve teknik dile gayet hakimim. Yine de dil desteği almanın faydası olacaktır, itiraf etmeliyim birkaç soruda Türkçelerinden faydalandım ?

Siz değerli arkadaşlarım ve meslektaşlarıma sınavda başarılar dilerim.

Nilgün Kutay, PMP® – Aralık 2017
TAİ, Ankara

Öncelikle hem İzge Eğitim ve Danışmanlık ekibine hem de eğitim desteğini sağlayan çalıştığım firma olan TUSAŞ’a teşekkür etmek isterim. PMP sertifikasına sahip olmayı uzun süredir istiyordum, ancak bir türlü fırsat bulamamış, gereken zamanı ayıramamıştım. İzge’den eğitim aldıktan sonra (Şubat ve Mart 2017’de 2,5 hafta sonu, toplam 5 gün) süreci daha iyi anlamamın da etkisiyle artık zamanın geldiğine karar verdim. Sürecin zorlu olacağının bilincindeydim. PMP sınavının 2018 Mart ayında değişeceği bilgisi ile de kendime 2018’e girmeden PMP olma hedefi koydum ve hazırlıklara başladım. Öncelikle PMI’ya üye oldum. Devamında da sınav için başvurumu yaptım. Bazı durumlarda başvuru sırasında beyan ettiğiniz bilgilerin doğruluğunu denetlemek için audit yaptıklarını biliyordum ancak benim durumumda audit çıkmadı ve 26 Aralık 2017 günü için sınav randevumu aldım. Hem eğitimden hem de diğer okuduklarımdan 3 aylık bir çalışma döneminin yeterli olduğuna kanaat getirmiştim. Eminim kişilerin bilgisi, tecrübesi ve aynı zamanda da hazırlık sürecindeki iş yoğunluğuna göre bu süre farklılaşacaktır. Kişinin kendisine uygun bir çalışma yöntemi belirlemesi ve ne işe yarıyorsa onda devam etmesi önemli. Benim durumumda çok fazla kaynaktan çalışmak yerine sadece İzge’nin çalışma notlarına ve yine İzge’nin tavsiye ettiği kitaplardan biri olan Rita Mulcahy-PMP Exam Prep dokümanına odaklanmak en iyisi oldu. Tüm konuları anlamaya özen gösterdim. Bakış açısını kazanmaya çalıştım. Tüm yazılanların aksine çok fazla soru çözmedim. Ama sınava girerken tüm konulara hemen hemen hakimdim. Bol soru çözmek sınavda hızlanmanızı sağlayacaktır, kesinlikle tavsiye ederim ancak vaktim sınırlı olduğu için eksikliklerime odaklanıp onları tamamlamak benim açımdan daha avantajlı oldu. Sınavda insanların çok fazla zaman sıkıntısı yaşamadığını okumuştum. Ancak dediğim gibi bol soru çözmememin eksikliğinden olsa gerek işaretlediğim tüm sorularla birlikte tüm sınavı gözden geçirmeyi bitirdiğimde 4 saatlik sınavın bitmesine sadece 5-10 dakika kalmıştı. Hiç ara almadım, sanıyorum uzun soluklu sınavlara girmeye alışık bir jenerasyondan gelmenin de etkisiyle ara ihtiyacı hissetmedim. Sınavda ilk etapta ikilemde kaldığım çok soru oldu. Dolayısıyla bu noktada panik yapmamak çok önemli. Ancak soruların üzerinden ikinci kez geçerken hazırlık döneminde kazandığım bakış açısıyla soruları tekrar değerlendirdiğimde doğru cevabı bulmam çok zor olmadı. Dolayısıyla konuları gerçekten anlamanın ve PMBOK bakış açısını kavramanın sınavı geçmek için kritik olduğunu vurgulamak isterim. İzge’ye bu süreçte verdikleri destek için tekrar teşekkür ederim. Selamlar, saygılar,

Gözde Küsmüş, PMP® – Ekim 2017
broadAngle, İzmir

Öncelikle süreçte bana katkı sağlayan İzge Danışmanlık ekibine ve çalıştığım firma olan broadAngle ailesine destekleri için teşekkür ediyorum. İzge kurs sonu sınavı ve kurs içeriği PMP sınav sorularına ve mantığına epey yakın.

Genel olarak neler yaptığımdan ve tavsiyelerimden bahsetmek isterim.
Önce uygulanabilir ve gerçekçi bir çalışma planı hazırladım; haftaiçi 1-2 saat, haftasonu 4 er saat çalışmak gibi.. Kendime 1 haftalık tatil bile verdim 🙂 Bu tempo dolu dolu yaklaşık 2 ay sürdü. Sizin böyle bir enerjiniz ve imkaniniz yoksa, daha insanı bi plan çıkarabilirsiniz. Ben tam anlamıyla sosyal aktivitesiz 1.5-2 ay geçirdim diyebilirim. Planlardan nefret ederim 🙂 ama genel bir plandı bu. Haftasonu istediğini yap, ama istediğin bir 4 saatlik dilimi çalışmaya ayır mantığına bağlı kaldım. En verimli çalıştığım 4 saati bulmak çalışma performansımı ikiye katladı. Siz de verimli saatlerinizi bulun.

HeadFirst, Rita, PMBOK kitaplarını ve internette bulduğum bazı kaynakları (blog, makale gibi) okudum. HeadFirst bence aşırı kolay anlatıyor. Fikir sahibi olmak için onunla başlayabilirsiniz. Ama ana kaynağınız o olmasın. HeadFirst ve Rita’nın kendimce özetlerini çıkardım. Tavsiyem, özetlerinizi yazarak ve kendi cümlelerinizle çıkarmanız. Copy-Paste verimli bir çalışma yöntemi değil.

Bulduğunuz tüm soruları çözün 🙂 Ben PMiCoach, PMP Pocket Prep, PM Training uygulamalarını satın aldım ve exam simülatörleri ile soru çözdüm. Free access kaynakların çoğunu bitirmiştim. Bütün bunları o kadar saate nasıl sıkıştırdın derseniz, gün içerisinde boş kaldığım her dakika soru çözüyordum. 1 soru 1 sorudur mantığı sayesinde, gün içinde çözdüğüm soru 30-40’ın altına hiç düşmedi ve bunlar plansız çalışmalarımdı; yemek yerken, çay içerken, biraz işe mola verdiğimde yaptığım küçük küçük pratiklerdi. Sınava 4 gün kala her sabah bir sınav yaptım, adeta sınavdaymışım gibi. Totalde yaklaşık olarak 3500-4000 arası soru çözdüm. Exam simülatörlerinde çoğunlukla %68in altında kalıyorsanız sınavınızı erteleyin. 68-75 civarlarında sabitlendiğinizde hızlıca sınava girin.

Evde yaptığım sınavlarda çoğunlukla 3 saatte bitirirken, gerçek sınavda son dakikaya kadar soru çözdüm. Bu kişisel bir stres yönetimsizliği olabilir, beni ölçek almayın. Yine de stres/heyecan vs unsurunu dikkate alın. Türkçe dil desteği aldım. Dikkatimi toparlayamadığım, yorgun hissettiğim 2-3 soruda Türkçe soruları okudum. Türkçe desteği almanın tek dezavantajı ekranda kalabalık bir görüntü olması. Son ve önemli bir püf nokta, proje yönetim süreçlerinin birbirleriyle olan ilişkilerini ve araçları kavramış olmak sınav başarısında önemli bir etken. Aksi takdirde tüm cevaplar doğruymuş gibi gelebilir.

Mustafa Bayzan – Ekim 2017
Profen Grup, İstanbul

Eğitim için teşekkürler. Hem Selda hem de Dilek Hanım’la olan derslerimiz çok keyifli geçti.
PMP(Project Management Professional) Sertifikasyon programının adı dışında daha önceden hakkında bir şey bilmiyordum. Şirketimizin eğitimci bakış açısından dolayı bu eğitimi almamız önerildi. Bu eğitim esnasında yaptığımız çıkarım “her zaman için yapmak isteyip de ancak parça parça uygulayabildiğimiz çalışma methotlarını düzgün şekilde belirlenmiş kendine has methodlarıyla ele alan bir sistem” olmasıydı. Yaptığım MBA programına da katkı sağladı. Düzgün bir şekilde uygulanması sonucunda çok verimli alınacağını düşündüğüm bir sistem. Yeterli tecrübeyi sağladıktan sonra PMP olmak üzere en yakın zamanda sınava gireceğim. Keyifli anlatımlarından dolayı İzge’ye teşekkür ederim.
İyi çalışmalar

Fırat Yüzbaşıoğlu, PMP®
PMP® Yolculuğum

Amerikan Kültür de Eylül 2017 de PMP sınavına Türkçe dil desteği alarak girdim. Ancak Türkçe dil desteği; tamamen eğer okuduğum soruda anlamını bilemediğim bir kelime olursa, zaman kaybetmemek, yanlış anlamamak için yaptığım bir tercih oldu. Bunun da olumlu etkisini gördüm. Gayet iyi TOEFL skorlarıma rağmen yine de bu tip bir kelime desteğine ihtiyaç olabiliyor.

Sınava hazırlanırken özellikle PMBOK®’ı takip ettim, Daha önce Rita’yı okumuş sorularını çözmüştüm, ancak hiç Rita’daki sorular kadar zor olanlar gelmedi. Ben internetten soru setleri satın alarak 1.000’in üzerinde soru çözdüm. Günde enaz 50 soru çözerek, eksiklerimi PMBOK®’daki ilgili yerleri tekrar okuyarak kapattım. Tahmin edildiği, ve aldığım eğitimde bana söylendiği gibi sayısal sorular 2-3 taneyi aşmadı. Yani bu konuda endişe edilmesine gerek olmadığını düşünüyorum. Sınav için verebileceğim en önemli tüyonun, PMBOK®’da çok değinilmeyen ama kendi başına bir kitapçığı olan “Code of Ethics and Professional Conduct” kısmı olduğunu düşünüyorum. Özellikle bu konuda bulabildiğiniz kadar soru çözmeniz bence çok önemli. 200 soru içerisinde çok zorlanılacak konu ancak bu olabilir, hatta bazen o kadar iç içe olabilir ki, sorunun etik kurallar ile ilgili olduğunu o an için anlayamayabilirsiniz bile.

Kesinlikle süreçlerin, bilgi alanlarının ezberlenmesi bence gereksiz, süreçleri yaşamış olmanız karar verebilmeniz için daha önemli. Yaşamış olmasanız bile aldığınız eğitimde süreçleri ve alanları anlatan örneklere iyi konsantre olmanız önemli.

Sınav gününde iyi dinlenmiş olmak gerekli; 4 saatlik (en fazla) deneyim için performansınız bu yönde olmalı. Bunu sağlamak da ancak zamana karşı çözülen sorular ile sağlanabiliyor. Zaten bu şekilde hazırlanılırsa, kesinlikle 3-3.5 ssat içinde sınavı bitirebilir, gözden geçirme zamanını fazlası ile bulabilirsiniz.

Süreçte bana katkı sağlayan İzge Danışmanlık ekibine teşekkür ediyorum.
Herkese bol şans!

Gül Kutlu, PMP® & Sefa Ocaklı, PMP®- Ağustos 2017
Savronik, Eskişehir

Sevgili Selda Hanım ve Dilek Hanım,
Öncelikle güzel temennileriniz için teşekkür ederiz. Bizim için uzun süren ve zorlu bir süreçti. Zaman zaman umutsuzluğa kapılmadık değil.
Hazırlanma sürecimizi özetleyecek olursak; Öncelikle PMBOK ve Rita’nın PMP Exam Prep kitabını okumaya gayret gösterdik. Buna paralel olarak 3 kişilik bir çalışma grubumuz vardı, çok sık olmasa da dönem dönem buluşarak, bilgilerimizi paylaştık, tartıştık, bolca kahve tükettik 🙂 Bu arada artık kitap okumaktan sıkılma noktasına geldiğimizde, çeşitli kaynaklardan bol bol soru çözme fazına geçtik. Ama esas hız kazandığımız nokta (aslına bakarsanız toplamda 1 yıllık bir süreye bunu yaydığımızı fark ettik), sınav tarihi alıp gaza bastığımız son 2 aylık süredir (sınav tarihini almadığımız taktirde sürecin daha da fazla uzamaması için). Sınava girmeden 3 hafta önce, simule etmek amacıyla kendimizi 4 saatlik, 200 soruluk bir teste tabi tuttuk. Genel görünüm açısından oldukça faydalı oldu. Sınava Ankara’da katıldık. Sınav ortamı oldukça iyi düzenlenmiş, rahat ve sessiz, prometrik sınav merkezi idi.
Bu süreçte aldığımız eğitimlerden biri İzge Yazılım’dı. Eğitim öncesinde konuya bir miktar aşinalığımız vardı. Ara dönemde almış olduğumuz bu eğitim sayesinde, bilgilerimiz pekişti. Özellikle sormak istediğimiz konular, tüm kitabın özetlenmesi ve kritik noktalara değinilmesi oldukça faydalıydı. Sizin örneklerle ilişkilendirilmiş anlatımlarınızın, hafızalarımızda yer etmesi açısından oldukça faydalı olduğu kanaatindeyiz.
Teşekkürler

Selçuk Çırak – Temmuz 2017
Atel Teknoloji ve Savunma Sanayi AŞ., Proje Yöneticisi

Sayın İZGE Akademisi,
Katılışımdaki sıradışılık dahil, benimle ve son dakika krizleri ile başa çıkan ekibinizin güçlü mentörleri ile PMP Eğitim maratonunu farkındalığımız artmış olarak tamamladık. Samimiyetle söylemek gerekir ise, çok iyisiniz ve takdiri hak ediyorsunuz! Konu ve katılımcılara hakim olmanın zorluklarını geçmiş eğitim ve yönetim tecrübelerimden çok iyi bilmekteyim. Odaklanmakta zorlandığımızda “scope Creep” lere müsade etmeyen eğitmenlerimizi en içten dileklerle kutluyorum. İş yaşamımızda farklılaşmak, butikleşmek adına verdiğimiz kararda bizlere destek oldunuz, karşılığını PMP sertifikası ile vermeyi umut ediyoruz. Bu yolda, kendini geliştirmeyi amaç edinmiş her Proje Yöneticisi arkadaşıma sizleri tavsiye ediyorum. Uluslararası platformda kendine bir yer edinmeyi hedeflemiş bu yazıyı okuyan her paydaşa da son sözüm; asla geç kalmayın, İZGE ile hayallerinizdeki iş için derhal kayıt yaptırın.
Sevgi ile kalın..

Bedriye Özge Olanca – Temmuz 2017
BT Sektörü, Satış Yöneticisi

Katıldığım eğitim sayesine, projelerimizi yönetirken ve sonrasında ortaya çıkan problemleri daha iyi analiz edebildim. Bana projelerimiz için çok farklı bir bakış açısı verdi ve eksiklerimizi fark etmeme yardımcı oldu.

Ebubekir Er – Temmuz 2017
Yazılım Uzmanı 

Eğitim içeriği, günlük hayatta kullanılabilir, bir çok alanı ve uygulaması mevcut ve kazanımlarımı artırmaya yönelik bilgilendirmeleri içermektedir. Bu eğitimi bize sunarak hayatımıza değer kattığınız için teşekkür ederim.

Ekrem Kangal – Temmuz 2017
Bilgisayar Mühendisi

Proje yönetimine bakış açım değişti, konuları farklı ve daha profesyonel bir pencereden analiz etmeye başlama imkanım oldu. Gerek bilgi ve donanım gerekse kişilik olarak çok kaliteli eğitmenlerden PY konusunda eğitim alma fırsatı buldum. İlgileri ve emekleri için Selda ve Dilek Hanım’a çok teşekkürler.

Pınar Ayyıldız – Mart 2017
STM, Sertifikasyon Mühendisi 

Dünya çapında proje yönetimi metodolojisi ve uygulamaları ile kendi deneyimlerimden gelen yaklaşımı birleştirmek hem çok keyifli hem de eğiticiydi. İzge danışmanlık Ekibi’nin de buna katkıları büyük. Son derece profesyonel, tecrübeli bir ekip. PMI için doğru adreste olduğumu eğitim boyunca hissettim.
Teşekkür ederim.

Barış Doğan – Mart 2017
Bites, Bilgisayar Mühendisi 

Dikenlerle dolu Proje Yönetimi kariyer yolunda iki ÇİÇEK: Selda ve Dilek Hanımlar;
Bilgi, birikim ve tecrübeleri ile PMP mantığını kavramanıza yardımcı olurlarken, eğitimlerde ki akılcı ve somut anlatım tarzları ile kendinizi Proje Yönetim süreçlerinin arasında gezinirken buluyorsunuz. Eğitimler boyunca bir yandan zorlu PMP sınavına hazırlanırken diğer bir yandan iyi bir yönetici olmanın tüyoları ile ceplerinizi dolduruyorsunuz. Eğitimci ve katılımcılarla dostça bir eğitim ve paylaşım ortamı da cabası..
Saygılar

Serhat Gümüş – Şubat 2017
TAİ, Şef/Tasarım Kalite Yönetimi

Savunma Havacılık sektöründe projelerin izlenmesi ve kontrol altında tutulması için kalite yönetim sorumluluğu olan ekibimle katıldığımız proje yönetim eğitiminde projelerin izlenmesi ve kontrol altında tutulmasının hem önemini hem de çok farklı boyutlarını çok daha iyi kavrama fırsatı bulduk.
Bizlere aktardığınız bilgilerin ötesinde her bir katılımcının en detay sorularını sabırla cevaplamanız, oluşturduğunuz kontrollü tartışma ortamı ve paylaştığınız deneyimler ile hala öğreneceğimiz çok şey olduğunu hatırlattınız.
Tüm ekibim adına her şey için çok teşekkür ederim.
Saygılarımla

Aylin Nalbantoğlu – Ocak 2017
BYS Grup, Projeler Direktörü

30 seneyi geçkin bir süredir iş dünyasının içindeyim. Son 10 yıldır da ağırlıklı olarak uluslararası fon destekli projelerde proje yöneticisi olarak görev almaktayım. İş dünyasındaki tecrübemi İzge Danışmanlık tarafından sunulan PMI Standartlarıyla ile Proje Yönetimi ve PMP Hazırlık Eğitimi ile birleştirerek çok daha etkili bir proje yönetimi ortaya koymak istedim.
Eğitim içerikleri, butik eğitim grubu, eğitici nitelikleri ile İzge, beklentilerimi karşılayan çok yararlı bir eğitime imza atmış oldu. Eğitim sonucu edindiğim bilgileri günlük hayattaki işlerimde uygulamak çok daha verimli çözümlere ulaşmama destek oldu.

Mehmet Öğüt – Kasım 2016
Savronik, Proje Yöneticisi

İzge Eğitim tarafından verilen Proje Yönetimi eğitimini 5 gün süresince aldım. PMI tarafından verilen PMP sertifika sınavına hazırlanma amacını da taşıyan eğitim sayesinde, daha önce tanıtım amaçlı bilgi edindiğim proje yönetimi konusunda detayları öğrendim.
İnteraktif bir şekilde eğitmenlerimiz tarafından uygulanan eğitim çok faydalı ve başarılı oldu benim için. Emeği geçen başta eğitmenlerimiz olmak üzere İzge Eğitim’e teşekkür ediyorum.

Zeynep Kocabaş – Kasım 2016
Savronik, Emniyet Yöneticisi 

PMI Standartlarına Uygun Proje Yönetimi ve PMP Sınavına Hazırlık Eğitimi, ezberden uzak, konuyu anlamaya dayalı, önemli konulara vurgu yapılarak özenle hazırlanmış. Donanımlı ve iletişimi kuvvetli eğitmenlerle, kısa zamanda yüksek verimlilikle tamamladığımız eğitim ve ardından çözülen nokta atışlı sınav soruları proje yönetimine bakış açımı geliştirirken, eksiklerimi tamamlamamı sağladı. İzge Yazılım Eğitim Danışmanlık firmasına teşekkür ediyorum.

Hulusi Ersin Derman – Kasım 2016
Savronik, Proje Yöneticisi

Yaklaşık beş gün süren eğitim sonunda proje yönetimi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olma fırsatım oldu. Eğitimin içeriği, eğitim süresince kullanılan materyaller, anlaşılır ve akılda kalır şekilde anlatılması, gerçek hayattan verilen örnekler sayesinde sınava hazırlık sürecimin kolaylaşacağını düşünüyorum. Eğitmenlere ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Ajdan Küçükçiftçi Çevik, PMP – Aralık 2015
AGEM Bilişim, Proje ve İş Geliştirme Koordinatörü 

İZGE Danışmanlık ve değerli eğitimciler Dilek ve Selda Hanımlar ile çalışma yaşamımda dönüm noktası olma potansiyeli taşıyan bir zamanda güzel bir rastlantı sonucu bir araya geldik. Kendime tanıdığım bir fırsat olarak tanımladığım Proje Yönetimi eğitimi kapsamında 3 hafta süreyle verimli bir öğrenme/etkileşim süreci yaşama olanağı buldum. 10 yıla yaygın, proje asistanlığından proje yönetim uzmanlığına uzanan, yerel ve uluslararası ölçekte ve birbirinden farklı çerçevelerde proje yönetim deneyimi içeren çalışma yaşamımda, “proje yönetimi” işine sistematik bir bakış kazanmak; yaklaşım, teori ve uygulama açısından iyi ve kötü örneklere, bunların oluşma koşullarına ilişkin bir çerçeve edinmek eğitimin bana kattıkları arasındaydı. PMP Eğitimi, mevcut birikimin üstüne sağlam bir proje yönetimi kültürü inşa edebilmek için gereksinim duyulan temel taşları sunuyor. Çalışma yaşamımda uzmanlığımı derinleştiren PMP sertifikasyonu ve bunu olanaklı kılan PMP Eğitimi en önemli dönüm noktalarından biri olmayı sürdürüyor. Bu fırsatı sunan İZGE’ye ve süreçteki dostça desteklerine teşekkürler.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

EnglishTürkçe