Çevik (Agile) Proje Yönetimine Giriş Eğitimi 

– Canlı ve Uzaktan –

Eğitim süresi: 2 gün / 14 saat

Eğitim düzenlenme şekli: Hem açık sınıf hem de kapalı (kurumsal) grup            

Kimler Katılmalı?

Kısa döngülerle ilerleyen projeleriniz varsa, otonom ekipler halinde çalışıyorsanız, dijital dönüşüm vakti geldi de geçiyor diyorsanız, projelerinizi daha etkin yönetmek ihtiyacınız varsa, kuruluş olarak iş yapış şeklinizi dönüştürmek istiyorsanız, bu eğitim tam size göre!

Eğitim aynı zamanda PMI®’ın PMI-ACP® (Agile Certified Practitioner) sertifikasyon sınavı için ihtiyaç duyduğunuz bilgiyi ve sertifikasyonun 21 saatlik eğitim ön koşulunun 14 saatini karşılamaktadır, hem de PSM® I ve II sınavı hazırlığı için gereken bilgi ve içeriği sağlamaktadır.

Eğitim Dokümanları?

Eğitim sunumu (Dokümanlar Türkçedir).

Eğitim Kazanımları?

Rekabet ve teknoloji sebebiyle, her gün, daha da hızlı ve müşterinin / son kullanıcının ve pazarın ihtiyacını zamanında karşılama zorunluluğumuzun arttığını göz önünde bulundurduğumuzda eğitim içeriğinde ele aldığımız çevik yaklaşımlar, araç – teknik ve yöntemler:

Ürün ve hizmete odaklanmamızı, kısa döngülerle teslimatta bulunmamızı, uzun süreli projelerde sonuçtan uzaklaşmanızı engelleyerek, rekabet avantajı elde etmemizi sağlar. Duruma göre hızla aksiyon alma kapasiteniz artacaktır. Hem iki kat hızlı hem de daha az maliyetli olabilirsiniz.

Eğitimimiz, çevik proje yönetimi için ihtiyaç duyduğunuz bilgi, teknik ve uygulamaları sağlayarak, çevik uygulayabilecek duruma gelmenizi sağlayacaktır.

Eğitim İçeriği?

 • Çevik prensipleri ve çevik zihin yapısı
 • Değer temelli iş / Değer temelli teslimat
 • Paydaş katılımının sağlanması
 • Ekip performansı
 • Adapte edilebilir planlama / değişim temelli planlama
 • Problemleri tespit etme ve çözme
 • Sürekli iyileştirme

Eğitim alt başlıklarında:

 • Ömür döngüsü seçimi,
 • Çevik tahminleme,
 • Planlama ve izleme – değerlendirme teknikleri,
 • Ekip yönetim teknikleri,
 • Sürekli iyileştirme teknikleri incelenmekte ve uygulamalar yapılmaktadır.

(Detaylar için eğitim günlük programına göz atabilirsiniz)

Katılımcı Görüşlerimiz

Kerem Tuna ÖZLÜ 

Hem eğlendik hem öğrendik. Eğitimlerinizde işin felsefesini verdiğiniz için içerik olarak değişiklikler olsa da değişimlere hemen adapte olabiliyoruz. Eğitmenimiz Dilek Hanım’a gelince bilgisi zaten derya deniz. Hem çok ilgili hem de birebir iletişim konusunda da desteğiniz eksik olmuyor. Son olarak online eğitimi çok güzel oturtmuşsunuz diye düşünüyorum. Pandemi sürecinden sonra bile bence online eğitimle devam etmelisiniz. İnsanlar işten çıkıp bir de bir yere gitmekle zaman kaybetmemesi adına online eğitimi çok daha yararlı buluyorum.

Elif ŞEKERCİ 

Gayet faydalı olduğunu düşünüyorum. Şirketimizde Agile proje yönetimi henüz uygulanmaya başlamadığı için merak ettiğim bir husustu ve kendi projemin belli alanlarında uygulamak istiyordum. Eğitimden edindiğim bilgilerle uygulayabileceğimi düşünüyorum.

Ağustos Katılımcısı

Etkin ve etkileşimli bir ortamdı. Materyal ve soru çözümü gayet yeterliydi. Dilek hocamızın yetkinliği gayet güzeldi yeni kazanımlar sağladı bizlere.

Daha önceden PMP® sertifikasını duymuştum fakat eğitimle beraber ACP® sertifikasının var olduğunu öğrendim. Bu süreçten sonra sertifika için sınava hazırlanmayı düşünüyorum.

Eğitim Programı

Çevik prensipleri ve çevik zihin yapısı  Çevik manifesto, çevik prensipleri, yalın, çevik ve Kanban, çevik terminolojisi ve Scrum, çevik stratejileri

Değer temelli iş / -Değer temelli teslimat Ömür döngüsü seçimi,

Değer temelli iş / -Değer temelli teslimat: Uygulamada Çevik: Kullanıcı hikayeleri, tahminleme yöntemleri (story point, Fibonacci Serileri, Planning Pocker, iterasyon (sprintler), ürün ve iterasyon backlog’ları, burndown chart, günlük toplantıları, çevik modelleme, uygulama – ekip çalıştayı

Değer temelli iş / -Değer temelli teslimat Velocity (akış), akış izleme, Değer, Antideğer, Risk Azaltma, Değer Akış Analizi, döngü ve tamamlama süreleri, dekompozisyon, pozitif değer – müşterinin sesi, değer önceliklendirme – KANO ve MoSCOW, Artımlı Teslimatlar, uygulama – ekip çalıştayı

Paydaş katılımının sağlanması Paydaşı Güçlendirmek, paydaş rolleri, paydaşın değer algısı, paydaş tipleri ve proje dahil edilmeleri, katılımcı karar alma, Çevik İş Gerekçesi, Çevik Başlatma Belgesi, İlerleme Raporları, Ürün yol haritası, paydaş beklentilerini yönetmek, uygulama – ekip çalıştayı

Ekip performansı Hizmetkar liderlik, Ekip kompozisyonu, ekip rolleri, ekibin çalışma alanları, Ekibin geliştirilmesi – DoD (Definition of Done), Ölçülebilir yetkinlik, proje ve ekip başlatma belgeleri, duygusal zeka ve hizmetkar liderlik, ekibi güçlendirme, backlog hazırlama, release / iteration / daily standup/ review – demo toplantıları ve retrospektifleri ekibin değer üretmesini sağlayan araçlar, uygulama – ekip çalıştayı

Adapte edilebilir planlama / değişim temelli planlama: Azalan faydalar kanunu, “Just Barely Good Enough” ve “The Last Responsible Minute” uyarlanabilir planlama ve önündeki engeller, pl. ufukları, yaklaşan dalga planlaması, aşamalı olarak gelişme, sürekli planlama, çevik tahminleme ve çevik ölçme, uygulama – ekip çalıştayı

Problemleri tespit etme ve çözme: İş ortamında çatışma, risk yönetimi ve stratejileri, sorun çözme

Sürekli iyileştirme: Minimum marketable feature, Kaizen, Retrospektifler

Organizasyon çevik dönüşüm: Proje Yönetim Ofisleri, ekipler ve çevik yöntemlere bakışları, çevik dönüşüm, kurumsal bağlantılar (çevik tedarik gibi)

Yaklaşan Eğitimler

Canlı Uzaktan – Çevik (Agile) Proje Yönetimine Giriş Eğitimi
 • Ekim 2, 2021
 • 09:30 ona 17:00
 • Canlı ve Uzaktan
Canlı ve Uzaktan – Çevik (Agile) Proje Yönetimi ve PMI-ACP® Hazırlık Eğitimi
 • Ekim 2, 2021
 • 21 saat (Ön koşulu sağlar)
 • Canlı ve Uzaktan
EnglishTürkçe