Eğitim Katılımcımızdan PMP® Sınav Deneyimi

Şubat ayı eğitimi katılımcılarımızdan Sn. Sırrı Selim Kalaç ile PMP® Deneyimini ve “proje yönetimi metodolojisi” üzerine kısaca konuştuk. Deneyimlerini bize aktardığı için kendisine ayrıca teşekkür ediyor, mesleki hayatında başarılarının devamını diliyoruz.

1. Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Sırrı Selim Kalaç, 1998 Gazi Üniversitesi Elektrik-Elektronik mühendisliği mezunuyum. 20 yıldır çalıştığım işlerde proje yönetimine dair birçok görevde bulundum. Program yönetimine dair imalat sektöründe de deneyimlerim oldu.

2. Eğitim sürecinden bahseder misiniz?

İZGE ile geçirdiğim eğitim süreci tatmin edici bir süreçti. Seçilen lokasyon olsun eğitmenlerimiz olsun güzel bir eğitim geçirdik. Eğitmenlerimizin konuya hakimiyeti ve bu sektörde aynı zamanda çalıştıkları için de tecrübelerini bizlerle paylaşmaları eğitim açısından faydalı oldu. Grubumuz çok iyiydi. Fikir oluşumu, bakış açısı farklılıkları açısından hoş bir deneyim oldu.

3. Sınav süreciniz nasıl ilerledi, nasıl çalıştınız?

Sınav sürecim pandemi dolayısıyla biraz karmaşık ilerledi 😊 Eğitimimi Şubat ayında aldım, sınava da Mayıs başında girecektim. Derken sınavlar iptal oldu. Daha sonra online sınav açıklandı. Önce Mayıs ayına göre kendimi planlayıp çalıştım sonra çalışmayı bıraktım ve son olarak Eylül ayında sertifikamı aldım.
Eğitimlerinizde de söylediğiniz gibi 3 aylık bir çalışmanın gerçeklik payı çok doğru. Aldım bir kitap onu okudum sınava girdim şeklinde ilerleyecek bir süreç değil bu süreç. PMI® kitabi bilginizden çok sorularla deneyiminizi ölçecek sorular soruyor. Şöyle bir durumla karşılaşırsanız ne yaparsınız gibi. Pratik kalıp bilgiler bu sınavda sizi kurtaramaz maalesef. Ezbere girilecek bir sınav değil. Bol bol soru çözmek gerekiyor. Bu süreçte yaklaşık 2000 soru çözmüşümdür. Ama çözdüğünüz soruları da irdeleyerek çözmelisiniz. Neden yanlış yaptım diye geriye dönüp bakmanız lazım.
Dediğim gibi pratik kalıp bilgilerin peşinde değil PMI®. Bu işin ne kadar içinde olup ne kadar bu işlerle yüzleştiğimize bakıyor.

4. Sınavı evden aldığınızı söylediniz. Bu konuda deneyimlerinizi aktarır mısınız?

Online sınav ortamı beklediğim gibi bir ortam değildi. Kameranız sürekli açık sınav boyunca gözetmen kameradan sizi izliyor. Cep telefonumdan etrafın fotoğrafının çekilmesini istediler. Cep telefonunuzun hazır halde durması önemli.
Gözetmenle iletişimi chat ortamından sağlıyorsunuz. Gayri ihtiyari soruları çözerken soruları mırıldandığımda gözetmen uyardı. Ekrandan başka yere bakmamam konusunda uyarıldım.
90. sorunun sonunda 10 dakikalık ara veriliyor. Arada odadan çıkabiliyorsunuz.

5. Son olarak PMP® sertifikasyonunun size ne gibi avantajlar sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Sertifikasyon standart oluşturduğu için hem yeni bir bakış açısı hem de size düzen tertip getiriyor. Dediğim gibi 20 yıldır bu mecranın içerisindeyim. Ve bu noktada herkesin yoğurt yeme biçimi farklı demek doğru bir tabir olur. Eğitim almadan ve sınava hazırlanmadan önce de tabi ki iş planımızı yapıyorduk, bütçelememizi oluşturuyorduk. Ama örneğin iletişim planımızın üzerinde çok durmuyorduk. Paydaşlara yönelik bir çalışma yapmayabiliyorduk. Bu süreç farklı bakış açıları kazanmamı sağladı. Sertifikasyon süreci olayı içselleştirmenizi sağlıyor. Farklı gözle bakabiliyorsunuz.EnglishTürkçe