EYLÜL VE EKİM 2017 PROJE YÖNETİMİ DÜNYASINDAN HABERLER

Stratejik yönetim, proje, program ve portföy yönetimi, PMO kurulumları, çevik yönetim, iş analistliği eğitim ve danışmanlık ihtiyaçlarınız için buradayız. Dünyada neler oluyor, farkında olmak için bizi takip edin.

Eylül ve Ekim’de çok şey oldu, Kasım’da bizi çok şey bekliyor, hepsi burada!
BİZDEN…

Proje yönetimi bilgi ve uzmanlığı, işlerimizi yaparken büyük kolaylaştırıcı ve organizasyonumuz için büyük yetenek. Türkiye iş dünyasının bu konudaki farkındalığı yeni yeni oluşuyor. Oluştukça da, işlerini daha fazla proje tabanlı tanımlayıp yönetmeye yöneliyorlar. Bizce bundaki en temel sebep, hedeflerle yönetime izin vermesi.

Proje başarısını tanımlayıp, tanımlanana göre ölçerek sonuç odaklılığı yakalıyorlar.
Burada iki noktaya daha dikkat çekmek isteriz:

Bunlardan ilki, projelerde “başarı” yaklaşımının değişmesi, ve projenin, hem gereksinim hem de, dolayısıyla, kapsam anlamında daha dinamik hale gelmesi. Ne demeye çalışıyoruz: Efendim, çeviklik! Projelerimizi değişen koşullara, ve proje içerisinde gelinen noktaya göre hızla adapte etme yeteneği. Bu konudaki farkındalığı artırmak için PMI®, PMBOKv6 ile birlikte Agile Practice Quide’ı tek kitap halinde yayınladı. Böylece projelerimizin ömür döngüsü ve değişiklik yönetimi daha da öne çıkardı.

İkinci nokta ise: hem kaynaklarımız sınırlı, hem de hedeflerimiz zorlayıcı. Bu sebeple, organizasyonel olarak projelerimizin bir arada etkin yönetimi “program yönetimi” kavramını, sadece hedeflerimize yönelme ve projelerimizi bu gözle sürekli değerlendirip süreç boyu proaktif kararlar geliştirme de “portföy yönetimi” kavramını kaçınılmaz kılıyor.

İZGE Yazılım Eğitim ve Danışmanlık olarak amacımız, proje yönetimi bilgi ve uzmanlığının kuruluşlara sağlayacağı katkıyı daha anlaşılır hale getirmek ve proje yönetimi olgunluğu yolculuklarında onlara eşlik etmek.

Bu amaç, elbette beraberinde program ve portföy yönetimi bilgi ve danışmanlığını da getiriyor. İZGE olarak Türkiye’deki program ve portföy yönetimi bilgi ve beceri açığını kapatmada rol üstlenmek en büyük arzumuz. Bu amaçla da hem kendi birikimlerimizi hem de Uluslararası Stratejik Ortaklıklarımızı güçlendiriyoruz.

Tamamlayıcı olan iş analistliği ve çevik yaklaşımlar eğitim ve danışmanlıklarımız giderek bünyemizde gelişiyor ve tüm paydaşlarımıza kattığımız değer artıyor.

Bizi takip edin, sizler için de hizmetlerimiz var 🙂

www.izge.com.tr

EYLÜL VE EKİM’DEN BAŞLIKLAR

 • İstanbul Summit – PMI TR  – Yıldızlar Geçidi
 • Kalder Eskişehir – Kalite Şöleni – proje önetimi kalite yönetimsiz; kalite yönetimi proje yönetimsiz olmaz. 
 • Ankara, İzmir, İstanbul Kasım ve Aralık ayı eğitimlerimiz tam gaz! Hala geç kalmadınız!
 • PMBOK v6 ve Agile Practice Guide neden birlikte yayınlandı? 
 • PMP® sertifikasyon sınavı 25 Mart’ta değişiyor. Sınavda nelere dikkat etmelisiniz? 
 • PMI® Yaklaşımı ve Standardları mı, yoksa Mantıksal Çerçeve Matrisi mi? 
 • İZGE Yazılım Eğitim Danışmanlık ICT Media’da
 • Program Yönetimi Standardı 4. Versiyonu yayınlandı. 
 • PMI® Üyeleri! Size özel ücretsiz sanal “İş Analistliği Konferansı 2017” için yerinizi ayırtın!
 • 18. İnsan Yönetimi Kongresi’nde buluşalım.
 • Bilgeİş Projesine desteğimiz ve katkımız devam ediyor.
 • Rekabet ve Kalite Paneli – Kalite için Rekabet mi, Rekabet için Kalite mi? 
 • İZGE, Sivil Toplum Sektörü Programı ile de hizmetinizde.
 • Katılımcı görüşleri
 • Proje Yönetim Dünyasında Neler Oluyor? İZGE Proje Yönetimi Bilgi Kütüphanesi’nden takip edin!

İstanbul Summit PMI TR Yıldızlar Geçidi

Sponsorları arasında olduğumuz PMI Turkey Chapter tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin en büyük proje yönetimi etkinliği 2017 PM Summit, 800’den fazla katılımcı ile gerçekleştirildi. Geleceğe daha hazır olmak için iyi proje yönetimi örnekleri, uluslararası deneyimler ve çalıştaylarla 15 – 16 Eylül tarihlerinde 30’dan fazla  konuşmacının yer aldığı etkinliğin konuşma kayıtlarına PMI TR’nin youtube kanalından ulaşabilirsiniz:

https://www.youtube.com/user/PmiTurkeyChapter/videos

Kalder Eskişehir – Kalite Şöleni – proje önetimi kalite yönetimsiz; kalite yönetimi proje yönetimsiz olmaz. 

Kalder Eskişehir şubesi 18 Ekim’de Kalite Şöleni’ni gerçekleştirdi.
Anadolu Üniversitesi, Osman Gazi Üniversitesi, Kütahya Porselen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ETO, Coca Cola, DYO, Ford Otosan, Siemens Türkiye, Pınar Süt’ten konuşmacıların bulunduğu Şölen’de kalite yaklaşımları ve modellerinin işlerine yaptığı katkı vurgulandı.
Proje Yönetimi, Kalite Yönetimi ve EFQM’in olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Kalite Yönetimi de proje yönetiminin önemli bir parçası… Ve her ikisi de işlerimizi daha etkin ve etkili gerçekleştirmemiz için varlar.   KALDER Eskişehir Şubesi’ni ve faaliyetlerini http://eskisehir.kalder.org ‘dan takip edebilirsiniz.

Kasım ve Aralık Eğitim takvimimizi yayınladık

Eylül ve Ekim aylarında Ankara, İzmir İstanbul eğitimlerimizi gerçekleştirdik. Eğitim alan arkadaşlarımız hızla sertifikasyon sınavına ilerliyorlar, sertifikasyon sınavlarını alan arkadaşlarımızın deneyimlerine Katılımcı Görüşleri bağlantısından ulaşabilirsiniz.

PMBOKv6’ya göre PMP® Sınavı 26 Mart 2018’de değişecek. Sınav değişmeden eğitiminizi ve sınavınızı alarak PMP® olmak için hala şansınız var. Proje yönetimi, işanalistliği ve diğer eğitimlerimiz için www.izge.com.tr ‘yi ziyaret edip, bize ulaşabilirsiniz.

Yeni yılda PMBOKv6 Uyumlu Eğitimlerimiz ile karşınızda olacağız, peki PMBOKv6 neden Agile Practice Guide ile birlikte yayınlandı ve içinde  neler değişti?

PMBOKv6 Eylül ayının 6’sında yayınlandı ve bu kez iki kitap bir arada olarak:
PMBOK®v6 ve Agile Practice Guide. PMI® neden iki kitabı bir arada yayınlamak istedi, bununla ilgili yorumlarımızı makalemizde bulabilirsiniz.

PMP® Sınavı 26 Mart 2018’den itibaren PMBOKv6’ya göre değişiyor!!!

PMBOK v6’ya göre neler değişiyor, www.izge.com.tr ‘den makalemizden değişikliklere ulaşabilirsiniz.

PMI® Yaklaşımı ve Standardları mı, yoksa Mantıkssal Çerçeve Matrisi mi?

Proje yönetimi konusunda kullanılan araç teknik ve standartlardan en güçlülerinden biridir Logical Framework, yani Mantıksal Çerçeve Matrisi. Peki PMI® Standartları mı yoksa Mantıksal Çerçeve Matrisi mi? TSE Standard Dergisi’nde yayınlanan makalemize sayfamızdan da erişebilirsiniz:

İZGE Yazılım Eğitim Danışmanlık ICT Media’da! 

ICT Yayın Grubu Eylül 2017 sayısında biz varız, Hacettepe Teknokent firması olarak bizi tanıtan ICT Media’ya teşekkür ederiz.  Bizi daha iyi tanımak için : http://online.fliphtml5.com/kfal/jtyz/#p=36

Program Yönetimi Standardı 4. Versiyonu yayınlandı.

Çok sayıda yürüyen projeniz mi var? Faydalarını birlikte yönetiyor musunuz? Hayır mı? Kurumsal olarak neleri kaybettiğinizin farkında olmayabilirsiniz. Yönetmek için önce fark etmek, sonra ölçmek, ölçmek için de planlamak gerek! Program Yönetimi Standardı 4. Versiyonu yeni yayınlandı. Program yönetimine dair yazılarımız devam edecek, bizi takip edin!

PMI® Üyesi olmanın ayrıcalıklarından faydalanın, size özel ücretsiz sanal “İş Analistliği Konferansına”na katılın. 

8 Kasım tarihinde  PMI® üyelerine özel ve ücretsiz “İş Analistliği Konferansı 2017” etkinliği ile farklı ülkelerden konuşmacılar deneyimlerini ve gelecek öngörülerini paylaşacaklar. Buradan kayıt linkine ulaşabilirsiniz.

18. İnsan Yönetimi Kongresi’nde buluşalım. 

PERYÖN (Türkiye İnsan Kaynağı Yönetimi Derneği) tarafından 18.si düzenlenen İnsan Yönetimi Kongresi 6 – 7 Aralık tarihlerinde TOBB ETÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Projeleri insanlar yapar. Proje yönetimindeki çözüm ortağınız olarak biz de orada olacağız. Sponsorları arasında yer aldığımız bu kongrede buluşalım ve insanın ve yeteneğin geleceğini konuşalım. Daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Bilgeİş Projesine desteğimiz ve katkımız devam ediyor.

Avrupa Birliği Türkiye mali işbirliği kapsamında finanse edilen ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından yürütülen; günümüz koşullarında firmaların ücretsiz olarak eğitim ihtiyaçlarınıı giderebilecekleri bir dijital eğitim platformu olan Bilgeİş Projesi’nin lanse edildiği “Bilişim ve İş Dünyası” seminerlerinin İstanbul ayağı, 19 Eylül’de, İMMİB (İstanbul MAden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği) ev sahipliğinde, Türkiye İhracatçılar MEclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi’nde , 150 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Seminerde;
– KOBİ’lerde Kurumsallaşma ve İstikrar İçin Markalaşma
– İşiniz İçin Sosyal Medya
eğitimleri verildi.
Bilgeİş Projesi Koordinatörü Kürşat Çağıltay açılış konuşmasında, verimlilik ve nitelik açısından KOBİ’leri daha iyi seviyeye getirebilmek için sadece KOBİ’lere değil, eğitimlerin tüm topluma açık ve ücretsiz olduğu vurgulandı.
İZGE olarak gerçekleştirilen seminerlere katılarak, özel sektör temsilcileri ve eğitim gönüllüleri olarak  projeye destek verdik ve  katkı sağladık.

Rekabet ve Kalite Paneli – Kalite için Rekabet mi, Rekabet için Kalite mi? 

Rekabet Kurumu, TOBB ETÜ ve KALDER işbirliği ile 26 Eylül 2017 tarihinde “Rekabet ve Kalite” Paneli düzenlenmiştir. Bir ülkede olumlu bir rekabet ortamı olması için adil, hesap verebilir, şeffaf ve paydaş odaklı bir yapının olması gerekir. Bu yapı ise ülkenin tüm kurumları tarafından yani kamu kurumları, özel sektör kuruluşları ve STK’lar tarafından yönetim kalitesi ile tesis edilebilir. Yönetim kalitesi ancak modellerle ve sistemlerle soyuttan somuta dönüştürülebilir ve ilkelerin ilkelerin iyi rekabet için hayata geçirilmesinin garantisi olabilir.
Bu doğrultuda panelde Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak, TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Şahin, KALDER Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nazmi Karyağdı, Pegasus Genel Müdürü Mehmet Nane, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Lütfihak Alpkan konuşmacı olarak yer aldılar.

İZGE, Sivil Toplum Sektörü Programı ile de hizmetinizde.

IZGE Eğitim ve Danışmanlık olarak, sivil toplum sektöründeki hizmetlerimizle de sizinleyiz. Sivil Toplum Kuruluşlarının geliştirilmesi konusundaki hizmetlerimiz: 

 • Stratejik Planlama ve Yönetim
 • Üyelik Geliştirme
 • Gönüllülük Geliştirme
 • Fon Geliştirme
 • Organizasyon Oluşturma
 • Ağ Oluşturma
 • Yönetim ve Finansal Kapasite Geliştirme
 • Proje Geliştirme
 • Proje Yönetimi Kapasitesi Geliştirme
 • Hibe Programları Çağrı Hazırlık Çalışmaları

EnglishTürkçe