“Fikir”lerimizi Nasıl Konuştururuz?

Muhteşem bir fikir sahibi olsanız bile bu bazen diğerleri için resmetmesi zor olabilir. Kimse sizin aklınızı okuyamaz yada kendi planlarınızı da somut olarak karşı tarafa aktarmak zor bir durum olabilir.

Bazen kendi fikirlerinizi iş arkadaşlarınıza, patronlarınıza ya da yatırımcılarınıza satmaya çalışmak çok açık bir anlaşma gerektirebilir. Birileri sizin fikirlerinizi beğenmediği takdirde reddedilebilir yada projede bir çok hataya açık bir hale gelebilirsiniz.

Kitlenizi tanıyın

Kimlerle çalıştığınızı bilirseniz, o yönde ihtiyaçları daha rahat belirler ve o yönde makul adımlarla ilerlersiniz. Önceden bitirilen projelere bakın ve başlatma fazında nasıl bir iletişim kurulduğuna dair fikirler geliştirin.

Bazılarına görsel bazılarına da yazınsal hitap edersiniz çünkü birçoğumuzun öğrenme anlayışı başkadır. Bu yüzden materyallerin bu bağlamda anlaşılır ve herkesin en etkili iletişimi sağlayabileceği yönde olmalıdır. Eğer prjenizi finanse etmek için satıyorsanız, onlara fiyatlar üzerinden anlaşılır şeyler sunmalısınız. Yada sanatçılara bir fikir satıyorsanız, felsefi bir fikir beyan etmelisiniz.

Problemlerinize Açıklamalar Getirin

Bir konseptten konuşman ve herkesin de bunu anlamasını beklemek iletişimde bir çeşit kısaltmalar gerektirebilir.

Eğer tanımlarınıza uygun referanslarınız varsa işte başlama noktanız tam da burası. Ancak burada küçük bir tehlike var: Mesajlarınız kaybolabilir. Bu anlamda karmaşıklığa izin vermemek için karşı tarafın sizi ne kadar anladığını ölçmek her zaman için en iyi yöntem olacaktır aksi halde referanslarınız sizi de yanıltabilir.

Kelimeleri Resmedin

Sanat, şüphesiz ki insanlara görsel bir yoldan bir şeyler aktarmanın en iyi yolu olmuştur. Kullandığınız diyagramları bir araya getirmek yada onları düzenlemek fikirlerinizi toplarken verimli bir araç olacaktır.

Farklılıkların  Karışımını Kullanın

Teslimatlarınızda kullanabildiğiniz kadar stil barındırmaya çalışın. İstatistikten önce karşılaşmaya açın. Sonrasında çizin ve modelleyin. Böylece projenizin kitleler açısından daha algılanabilir yönlerini geliştirebilirsiniz.

Yeni bir model Geliştirin

Eğer ki birilerinin sizi tam anlamıyla anlamasını istiyorsanız, yaptığınız şeyi modelleyin. 3 boyutlu tasarımlar size birçok açıklamadan daha açıklayıcı bir yol olacaktır.

Doğru Dili Seçmeye Özen Gösterin

Terminolojiyi bilmeyen insanlar varsa teknik terimlerde sıkışıp kalmayın. Ancak çalıştığınız kişiler teknik disiplinden geliyorsa da bu dili sonuna kadar kullanmaktan çekinmeyin. İnsanların hemfikir olduğu bir durum hiç şüphesiz ki en güzel şeylerden biri. Ancak bu çok dikkatli bir planlamadan ve sizin anlattıklarınızın ne kadar anlaşılabilir ve temeli ne kadar kapsar olduğuna bağlı olarak da değişen bir durum.

Kaynak: PM Today “The Best Ways to Communicate Your Ideas”

 

Çeviren: Dilan KÖSEEnglishTürkçe