Çevik ve artımlı ömür döngülerinde iş analizine nasıl yaklaşmalı?

İş analisti, çevik yöntemlerin tercih edilmesiyle birlikte bir zombiye mi dönüştü yoksa bir ninja mı?

Çevik ve artımlı ömür döngülerinde iş analizine nasıl yaklaşmalı?

Mike Griffiths, çeviklik, ortak algı ve paylaşımlı liderlik kapsamında kurumların performansını iyileştirmek için eğitim ve danışmanlıklar vermektedir.
https://www.projectmanagement.com/articles/508488/IT-Business-Analysts–Librarians--Zombies-or-Ninjas- bağlantısından detaylarına ulaşabileceğiniz paylaşımından küçük notlar;
  • Geleneksel (şelale) yaşam döngülerinde, iş analisti kapsam ve gereksinimlerin yönetiminde ön planda yer alır. Paydaşlarla görüşür, neyi ortaya koymalı, bir sonraki adımda ne yapılmalı ortaya çıkartır ve izler.
  • Çevik yaşam döngülerinde, iş analistinin rolünü Scrum Guide ya da XP belgelerinde göremiyoruz. Geliştirim ekibi ürün sahibi (product owner) ile doğrudan çalışarak iş isteklerini kullanım senaryolarına dönüştürürler.
  • Kapsamlı gereksinim dokümantasyonları epik ve kullanım senaryolarına dönüşür, gereksinimler hızlıca önceliklendirilerek tam zamanında geliştirme (just-in-time) uygulanır. Bu noktada, iş analisti rolü ölmüş müdür?
  • İş gereksinimi dokümantasyonundan ziyade ürün özellikleri, epikler ve kullanım senaryoların plana çıktığında da bir rolün gereksinimleri izlemesi gerekmektedir. Geliştirim ekibi bu şekilde odaklanamamaktadır.

 

Ürün sahibinin, gereksinimlerin yönetimi kapsamında tüm teknik detayları bilmesi de beklenemez. Ürün sahibi ekibin doğru ürünü geliştirdiğinden emin olması gerekirken, çoğunlukla gereksinimlerin eksik bırakılması ya da yanlış anlaşılmadığından emin olmak için desteğe ihtiyaç duyarlar. İşte bu desteği verecek kişiler iş analistleridir.
EnglishTürkçe