İTÜ MEM bünyesinde “Çevik(Agile) Proje Yönetimi” Eğitimimiz

23 Mayıs tarihinde İTÜ Eğitimde Mükemmeliyet Merkezi(İTÜ MEM) Öğrenme İstasyonu bünyesinde sponsor olduğumuz “Çevik Proje Yönetimi” eğitimimizi İZGE olarak gerçekleştirdik.

İTÜ MEM bünyesinde 25 kişilik katılımla Zoom platformunda buluştuk.

Çevik (Agile) felsefesi, projelerin neden Çevik (Agile) olması gerektiği, Çevik(Agile) Proje Yönetimine dair kavramlar, projelerin ömür döngülerinin artımlı oluşu, artımlı ömür döngülerinde planlamaya bakış, Çevik(Agile) ekiplerin nasıl olması gerektiğinden ve Çevik(Agile) ekiplerde scrum master, product owner ve team/developers vs. rol dağılımlarından konuştuk.

Çevik manifestonun ne olduğundan, nelere vurgu yaptığından bahsettik.

 • İlgili taraflarla iletişim, standart prosedür ve araçlardan çok daha önemlidir.
 • Çalışan bir ürün/hizmet/uygulama teslim etmeye odaklanarak, etraflıca hazırlanmış dokümantasyona daha az odaklanmak,
 • Müşteriyle daha yoğun işbirliği,
 • İşin kapsamını dondurmaktansa değişikliğe açık olmak.

Online platformda olmamız interaktif olarak etkileşimde bulunmamıza engel olmadı. Agile Ekip nasıl olur ve rol dağılımlarını daha iyi kavramak için 5 kişilik gruplara bölünüp eğitimimize uygulamalarımızla devam ettik. Uygulamalarımızın sonunda grubumuzun Scrum Master gerçekleştirdiğimiz uygulamayı anlattı.

Eğitimimize dair katılımcı görüşleri

Öğrenme istasyonunda en çok neyi faydalı buldunuz?

 • Katılımcıların da kendi deneyim ve birikimlerini paylaşabileceği bir alan yaratılmasını faydalı buldum.
 • Konuya uygun şekilde bilgi aktarımını.
 • Bilmediğim bir alandı. Bilgi sahibi oldum. Ortak alanda örnek bir vaka analizi yapmak öğretilenlerin anlaşılması ve kalıcılığı açısından faydalıydı.
 • Uygulamanın yapılması oldukça öğreticiydi.
 • Dilek Hanım’ın anlatımından sonra bunu tanımadığımız kişilerle deneyimlemek ve sektörden kişilerin deneyimini dinlemek.
 • Uygulama yapılmasını çok faydalı buldum.
 • Örnek uygulamanın teorik bilgileri çok başarılı şekilde özetlemesi.
 • Sunumların videolarla desteklenmesi ve uygulama yapılması.
 • Agile yönetimin temel kavramlarını açıklaması.
 • Eğitim sonunda katılımcılardan gruplara ayrılarak çevik proje yönetiminin bir örneğini gerçekleştirmelerinin talep edilmesi.

Peki Çevik (Agile) nedir?

Herhangi bir proje bünyesinde veya tek başına, çevik yöntemler (agile) her yerde karşımıza çıkıyor. Çevik (Agile), “İnsan Odaklı” yaklaşımla sürekli değer üretmek ve daha iyi bir ekip çalışmasını teşvik etmek için kurulan değer ve kuralların bütününe dayanan zihniyet.

Çevik yönetim felsefesi, sürekli gelişim ve iyileşme felsefesine dayalı “kaizen” ve süreç ve işlemlerde sadeleşmeyi ve odaklanmayı öngören “yalın” yöntemlerden de esinlenmiştir. Bu esinlenmelerle birlikte, büyük ve bütün bir işin, küçük parçalarla ele alınması yoluyla bugünkü haline ulaşmış ve 2001 yılında “Çevik Manifesto” yayınlanmıştır. Yazımızın devamına buradan ulaşabilirsiniz.

İTÜ MEM Öğrenme İstasyonları nedir?

“Öğrenme istasyonları; düşünülen amaç ve hedefler doğrultusunda kazanım merkezli bir yaklaşımla öğrencilere kendilerinden beklenilen yeterlilikleri edindirmeyi hedefliyor. İstasyonlarda; Bloom taksonomisine göre bilme, anlama, uygulama, analiz yapma, sentez yapma ve değerlendirme gibi çeşitli düzeylerde tanımlanmış öğrenme kazanımlarına göre tasarlanmış eğitim içeriği öğrencilere sunuluyor.”

İTÜ MEM Öğrenme İstasyonlarında verilen eğitimlere İTÜ’de öğrenci, mezun veya akademisyen iseniz faydalanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için: http://mukemmeliyet.itu.edu.tr/ 

Biz Çevik Proje Yönetimi eğitiminde bulunmaktan büyük keyif aldık. Sizler de bu tecrübeyi yaşamak ve kariyerinize çağ atlatmak istiyorsanız, 13 Haziran’da başlayacak olan çevik proje yönetimi eğitimimizin detayları için: https://izge.com.tr/egitim-cozumlerimiz/pmi-agile-ve-pmi-acp-cevik/

Bizimle iletişime geçmek için tıklayınız.EnglishTürkçe