İzge ile geçen bir ay

Merhaba, Ben Ege ORHAN, 26 yaşındayım ve  Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünden 2017 yılında mezun oldum. Ardından birkaç özel firmada programcı olarak çalıştıktan sonra İzge ile yollarımız kesişti.

 

Haydi biraz bu ay içinde ne yaptığıma bakalım. Öncelikle çok hızlı bir oryantasyon sürecinden geçtim. Bu konuda daha önceden yaptığım ziyaretlerin de etkisi büyük. Bu ziyaretler bana İzge’de az çok neler oluyor anlamamı ve öğrenmemi sağladı. O yüzden ilk günden ne yapacağımı biliyordum.

 

Öncelikle birikmiş işlerle başladım, geçmişte neler yapılmış, neler diğerlerine göre daha elzem bunun üzerine yoğunlaştım.

 

Proje Yönetimiyle her şey mümkün

İzge ile çalışmaya başlamamla beraber Proje yönetimiyle tanıştım. Bugüne kadar üniversitede aldığım proje yönetimi dersi ve yaptığım gönüllü projeler hariç Proje yönetimi hakkında hiç düşünmemiştim(Kavram olarak).

Bu konuda Selda hanım ve Dilek Hanım bizi konuya biraz daha aşina olalım ve kendimizi geliştirelim diye PMP® kursuna dahil ettiler. Böylelikle biz de proje yönetimi hakkında bir sürü yeni şey öğreniyoruz.

Özellikle yönetimsel süreçler,örgütsel yapılar ve de bütçe konusunda öğrendiklerim o kadar değerli ve faydalı bilgiler ki, bu bilgiler olmadan o kadar projeyi nasıl yapmışım hayret ettim. Eğitim konusunda iyi olduğumuzu biliyordum. Fakat öğrenci olarak da deneyimleyince gerçekten iyi olduğumu anladım. Gerek gerçek hayattan örnekler gerek eğitim ortamının eğitime uygunluğu gerçekten çok verimli bir ders ortamının oluşmasına izin veriyor. Tabi ki ders aralarındaki ikramları unutmamak gerekir. Gerçekten çok lezzetli ve yorucu olmayan ikramlar seçilmiş. Bildiğiniz üzere Karbonhidrat tüketimi öğrenme sürecini olumsuz etkileyen bir etmen. Bu sebepten dolayı doğru seçilmiş menüler öğrenme kapasitemizi arttırıyor.

PMI Summit Ankara

Bu ayın en bomba olayı kesinlikle katıldığımız ve sponsoru olduğumuz PMI Summit Ankara Zirvesiydi. Harika bir ortamda, kendi alanlarında uzmanlaşmış insanlarla Proje Yönetimi dünyasında harika bir serüvene çıktık adeta. Yeri geldi, kendimize “Geleceğin proje yöneticisi ben miyim?” diye sorduk, yeri geldi “Ne olacak bu yapay zekanın hali?” dedik. Bu konuyla ilgili ayrı bir yazı yazdığım için konuyu daha fazla uzatmayacağım. Yazıya linkten ulaşabilirsiniz.

Yeni bir bebek A’bra Spectra

 

Geldik beni en çok heyecanlandıran konuya, yani A’bra Spectra bizim PMI® proje standartlarına uygun şekilde hazırlanmış bir dijital proje asistanı. Sizin için tüm doküman ve iş akışlarını takip ediyor. Böylelikle tüm proje ekibi daha sistemli ve verimli çalışma konusunda büyük bir engel olan organizasyon eksikliğinden kurtuluyor. Şu sıralar A’bra Spectra’yı test ediyorum. Bu sürece önce web sitesini yaparak başladığım için oldukça heyecanlıydım. Hala bu heyecanımı koruyarak çalışıyorum. Bir son kullanıcı olarak böyle bir yardımcım olsaydı projelerimde büyük ihtimalle, “o dosyayı nereye koydum!”, “belgeleri zamanında teslim ettim mi?” ya da “bu kimin göreviydi” problemleriyle hiç karşılaşmaz sadece projeme ve projede elde ettiğim çıktılara odaklanırdım.

 

 

Başka yazılarda görüşmek üzere

Eğitim Teknoloğu

Ege ORHANEnglishTürkçe