Katılımcımızın Gözünden PMP® Sınav Süreci

Aralık ayı eğitimi katılımcılarımızdan Sayın Aydın Kurt ile PMP® Deneyimini ve “proje yönetimi metodolojisi” üzerine kısaca konuştuk. Deneyimlerini bize aktardığı için kendisine ayrıca teşekkür ediyor, mesleki hayatında başarılarının devamını diliyoruz.

  1. Eğitim sürecinden bahseder misiniz?

Gülay hocamız ve Savaş hocamızla güzel bir eğitim geçirdik. Güzel planlanmış, güzel izah edilen bir eğitim süreciydi. Kafamızda herhangi bir soru olduğunda yanımızda oldular. Verdiğiniz kaynaklar çok faydalı oldu, başka kaynaklardan anlamadığımız noktalar olduğunda dönüp sizin kaynaklarınızdan inceleme fırsatımız oldu. Baştan sona ana konuları bize verdiler. Kapsam çok geniş olduğu için kendi çalışmamla konu çok daha güzel oturdu.

  1. Sınav süreciniz nasıl ilerledi, nasıl çalıştınız?

Aralık ayında dediğim gibi eğitimi almıştım. Mart ayına kadar çok yoğun bir şekilde çalıştım. Pandemi sebebiyle sınavlar iptal olunca çalışma süreci uzadı. 8-9 aylık bir süreç yaşadım. Kaynaklardan soru çözerek ilerledim. Senaryo bazlı sorular var bildiğiniz gibi sadece kitabi bilgi yeterli olmuyor. Günde 2-3 saatlik bir zaman ayırdım. İyi bir çalışma sonrası PMP® sertifikanızı alabilirsiniz. 5 süreçten 4’ünü over target olarak geçtim.

  1. Sınavı evden aldığınızı söylediniz. Bu konuda deneyimlerinizi aktarır mısınız?

4 saat boyunca sizi kameradan izliyorlar. Gayri ihtiyarı düşünürken elim ağzıma gittiğinde gözetmen elinizi çekin diye chat ekranından uyardı. Sınavın sonunda Türkçe olarak tebrikler PMP® sertifikanızı kazandınız diye bildirim geldi. Ben de sınav bitti diye içeriye eşimi ve çocuğumu çağırdım. O esnada gözetmen sınav kurallarını ihmal ettiniz, sınavınız iptal edilecektir diye ikaz geldi gözetmenden. Ben de durumu açıkladım sınav bittikten sonra çağırdım diye. Oturumu kapattıktan sonra tabi stresli bir gün geçirdim. Tabi tebrikler dedikten sonra olduğu için sıkıntı çıkmadı. Ama sınava girecek herkese uyarı yapalım buradan da dikkatli olması gerekiliyor.

  1. Sınavda dil desteği almış mıydınız?

Evet Türkçe dil desteğini aldım fakat genel olarak İngilizce üzerinden gittim. Terminolojiyi de İngilizce üzerinden gördüğümüz için kaynaklarda İngilizce olduğu için Türkçe çok anlamlı gelmedi. Eğitmenlerimiz de bu şekilde önermişti zaten. Türkçe dil desteğini seçin anlamadığınız nokta olursa bakarsınız diye ben de öyle yaptım. Türkçe dil desteğini de seçtim gerekli noktalarda Türkçe haline de baktım ama genel olarak İngilizce üzerinden ilerledim.

  1. Son olarak PMP® sertifikasyonunun size ne gibi avantajlar sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Özetle geçen sene emekliliğe karar verdikten sonra bir kursa katılmıştım. Orada duydum PMP® sertifikasyonunu, genel olarak avantaj sağlayacağını düşünüyorum. Kendimize bir artı puan katmak için katıldım bu eğitime ve faydalı olduğunu da düşünüyorum.EnglishTürkçe