Katılımcımızın Gözünden PMP® Sınavına Hazırlık Süreci

Katılımcılarımızdan Sn. Zülay ÖZAYKIR PMP® olmuştur. Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. Siz de PMP sınavına hazırlanıyorsanız ve PMP sınavına nasıl hazırlanmalı diye soruyorsanız Zülay Hanım’ın paylaşımlarını okuyabilirsiniz.

PMP Sınavına Nasıl Hazırlanmalı ?

PMP Sınavına Nasıl Hazırlanmalı
PMP Sınavına Nasıl Hazırlanmalı

Sınava hazırlık süreci ve sınav esnasında yaşadıkları ile ilgili tecrübelerini bizlere aktardığı için de kendisine ayrıca teşekkür ediyoruz.

1- Öncelikle çalışmaya başlamak ve “ben artık bu sertifikayı alacağım” demek çok önemli. Bu kararı verip çalışmaya başladıktan sonra kendi çalışma yönteminizi buluyorsunuz.

2- Başlamak dedim ya, ben orada biraz zorlandım, başlamak çok zor geldi.

Bu nedenle en rahat ne ile başlayabileceğime baktım ve Head First kitabı ile başlamayı tercih ettim, basit bir kitap ama sınav için yeterli değil. Hızlıca bu kitabı bitirdim ve tüm sorularını çözdüm. Sonrasında önemli konu başlıkları için hızlıca Rita’ya baktım ve Rita soruları çözdüm, ilave olarak Lehman, Scordo sorularının tamamını bitirdim ve zaman kalmadığı için İzge sorularının yarısını çözebildim. Sınavı Türkçe dil desteği ile alacağımdan Udemy’den bazı Türkçe soruları çözerek Türkçe soru tecrübesi edindim. Yaptığım bir hata; sınavı Türkçe dil seçeneği ile alacağım için Head First’ün Türkçesini okumak oldu, sonrasında İngilizce sorular çözerken bazı terimleri tekrar öğrenmem gerekti. Sınavda Türkçe dil seçeneği alsanız bile İngilizce kaynaklardan çalışmanızı öneririm. Sınav sırasında İngilizcelerini hep açtım, Türkçesini anlamadığım sorularda İngilizcesine de baktım.

3- Soruları çözerken “keşke önerileri dinleseydim de Rita’yı baştan okusaydım” dediğim durumlar çok oldu ama o açığı 2000 civarı soru çözerken Rita ve PMBOK’ı referans kitap olarak kullanarak kapattım.

Sınavı veremeseydim ikinci sınav için sadece RİTA’yı detaylı okuyup sorularını çözmeyi planlıyordum. PMBOK’da da diyagramlar ile süreç ilişkileri çok güzel açıklamış, onlara daha detay bakacaktım, gerek kalmadı. Şimdi bu iki kitap da takıldığım konularda bakabileceğim güzel kaynaklar olarak kalacak…

4- Sınavdan 1-2 gün önce soru çözmeyi bıraktım, sadece formüllere ve soru çözerken “tekrar bak” diye not aldığım konulara baktım ve neyi bilip neyi bilmediğimi, hangi noktada olduğumu tarttım.

5- Online sınav tecrübesi biraz sıkıntılıydı.

Ara yüzü ilk kez kullandığım için zorlandım biraz, defalarca denedim kodu kabul etmedi, oradaki hatam da şu imiş; önce sistem testi yapıyorsun, bu sırada bir kod veriyor, sonra “sınava gir diyorsun” orada tekrar kod veriyor, o kodun kullanılması gerekiyor. Ama “sınava gir” seçeneği seçildiğinde aynı zamanda “sistem testi” için bazı uyarılar çıkıyor, o döngüye girmeden açılan pencereyi kapatıp devam etmek gerekiyor (bu uyarı daha önce sistem testi yapmayanlar için son bir hatırlatma sanki), ben sanırım bir-iki kez o döngüye girdim. Normalde çok basit bir süreç olabilir belki ama o heyecanla zorlanabiliyorsunuz. Bu sırada Berna Altay arkadaşımız bana çok destek oldu sağolsun, okur ise sevgi ve teşekkürlerimi iletiyorum kendisine.

6- Sınav günü murphy boş durur mu 🙁

Erken saatte uyanıp uyuyamamam ve devamında yoğun göz yanması, sınava gireceğim eve gitmek için arabama bindiğimde arabamın çalışmaması ve başka bir araba ile gitmek durumunda kalmam, eve gittiğimde kaloriferi açmak istediğimde kombinin bozulmuş olduğunu görmem, soğuk bir evde sınava girip elimi nefesim ile ısıtmaya çalışırken “elinizi ağzınızdan çekin” diye chat ekranından uyarı almam gibi bazı küçük sıkıntılarım oldu 🙂 bu sıkıntıların sonunda ekranda “congratulations” ı görünce ne hissettiği tarif etmem çok zor. Ancak o noktada duygularınıza yenik düşüp yerinizden kalkmamanız gerekiyor, çünkü chat ekranındaki kişi sanırım bitirildiğini görmüyor, o ekranın altında başka bir düğme var (ne yazdığını hatırlamıyorum şimdi), o düğmeye basıp anket sayfasına geçiyorsunuz, o noktada sınav bitmiş oluyor sanırım. (Okuduğum bir tecrübe paylaşımında “congratulations” yazısını görünce yerinden fırlayan bir arkadaşa chat ekranından “sınavınız iptal” diye uyarı çıkmış, sonra açıklama yaparak ikna etmiş, bunu bildiğim için özellikle dikkatli davrandım, “kalkabilir miyim?” diye sorduğumda bitirdiğimi görmediklerini anladım “bittiyse sınavı sonlandırıp çıkabilirsiniz” dediler)

7) Sorular zordu/kolaydı diye yorumlamak yanlış olur, çünkü bilinen her soru kolay, bilinmeyen her soru zordur…

Murphy ile sınava başladığım için sanırım ilk başta çok konsantre olamadım, 89 soruyu 100 dakikada tamamladıktan sonra geri dönüp yapamadıklarıma bakmadan çıktım, baksam çok zaman kaybedecektim. 10 dakikalık aradan sonra sonra daha sakindim (10 dakika fazla bile geldi, 6 dakikasını kullandım sadece), 110 soru için 140 dakikam vardı, soruları daha dikkatli okudum, bittiğinde 20 dakikam daha vardı, 15 dakikasında işaretlediğim sorulardan 2-3 tanesini değiştirdim ve 5 dakika erken sınavı bitirdim.

9) Bir diğer konu çalışırken sınav tarihini bilmek stres yaratıyor ise çok önceden sınav tarihi almanız gerekmiyor, online olduğu için birkaç gün sonrasına bile randevu alabiliyorsunuz, ben 1 aydan daha ileri tarihteki bir randevumu kendimi sınava hazır hissettiğimde öne çektim ve hemen birkaç gün sonra sınava girdim.

Sınava girecek tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum ve tecrübe paylaşımının önemini tekrar vurgulamak istiyorum.

PMP sınavı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Sıkça Sorulan Soruları inceleyebilirsiniz.EnglishTürkçe