Kayseri Sanayi Odası bünyesinde Proje Yönetimi Eğitimini tamamladık

Kayseri Sanayi Odası bünyesinde toplam 3 grup Proje Yönetimi Eğitimini tamamladık. İzge Eğitim-Danışmanlık olarak Proje Yönetimi Profesyonellerinden oluşan ekibimizle,oldukça verimli geçen 3 eğitimde de, PMI® standartlarına göre PMP® eğitimi güncel ve gerçekçi örneklerle ilerlettik.

Kayseri Sanayi Odası’nın ORAN Kalkınma Ajansı destekleriyle yürüttüğü “AR-GE/TASARIM MERKEZLERİ KOORDİNASYONUNDA KAYSERİ MODELİ: ORTAK EĞİTİMLER – 1” faaliyetleri kapsamında Eylül ve Ekim aylarında toplam 3 Proje Yönetimi Eğitimi gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Toplam 3 eğitimle, Kayseri’de Tasarım Merkezi ve AR-GE Merkezi bulunan 15’e yakın kuruluşun toplam 60 çalışanı ile bir araya geldik.

Proje yönetiminin öneminin en iyi anlaşıldığı yerlerden ikisi AR-GE ve Tasarım Merkezleri, fikirden ürüne ve farklı disiplinler ile bir arada çalışmayı gerektiren bu ortamlarda özellikle Ar-Ge ve Tasarım Projelerinin ömür döngülerinin artımlı oluşu, artımlı ömür döngülerinde hem planlama hem de uygulamaya bakış, ekip yönetiminden ekip liderliğine evrilişimiz, projelerdeki kalitenin kurum kalite yaklaşımları ile ilişkisi, projelerde değişiklik, risk ve sorun yönetişiminin bir bütün olarak nasıl ele alınabileceğini konuştuk.

Proje kelimesinin kökeni latince “Projeicere”. “Projeicere” “bir fikri ileri doğru atmak, tasarlamak” anlamına geliyor. Biz de eğitimde fikirlerimizi zamanda ileri doğru fırlattık, ve onları gerçekleştirmek için yapacaklarımızı planladık. Her bir fikir ve projeyi biçimlendirdikçe gördük ki, yolk at ettikçe yolumuz açılıyor, bazı detaylar ilerledikçe netleşiyor, başlangıçtaki bazı varsayımlarımız hiç de öyle “varsaydığımız” gibi gitmiyor. Fikri ele aldıkça uygulayabileceğimiz yöntemler çeşitlendiğini, kaynaklarımızı daha iyi nasıl değerlendirebileceğimizle ilgili yeni yaklaşımlara kavuştuğumuzu gördük.

Proje

En önemlisi, oturup hep birlikte tasarladığımızda ortaya çıkan sinerji 1+1=2 olmuyor, bazen 4, bazen 8 oluyor. Ayrıca, oturup tasarladığımızda, artık harekete geçebilir hale geliyoruz. Uygulamaya alınan ortalama bir plan, uygulanmamış mükemmel bir planla kıyaslanamaz bile. Harekete geçmek en büyük güç, bunu anladık.

Fikirler mi? Muhteşemdi, kendine yeten kapsül ev geliştirme ve satışından, kendini temizleyen klozete, minimum yer tutan ve kir tutmayan kumaşlı çek-yat’a varan, ve bir kısmını burada açıklayamadığımız pek çok fikri, ürün ve hizmete nasıl dönüştürürüz, bunu anladık.

Biz PMP® eğitimi’nde bulunmaktan büyük keyif aldık. Sizler de bu tecrübeyi yaşamak ve kariyerinize çağ atlatmak istiyorsanız, önümüzdeki PMP® eğitimi ve diğer eğitimlerimize buradan inceleyebilirsiniz.

Bizimle iletişime geçmek için tıklayın.EnglishTürkçe