Marshmallow Oyunu:Sonunda Başarmış Bir Ekibin Başarısızlık Hikayeleri

Proje Yönetimi ve Girişimciliğe Dair Söyledikleri

Marshmallow oyununu pek çok kez oynadım, pek çok farklı çalıştayda.

Hatta artık marshmallow oyunu dendiğinde ufak ufak ortamdan uzaklama modundaydım.

Ta ki bağlantıdaki videoyu, yine bir çalıştay sırasında izleyene kadar!

Bu oyun, işbirliğini ve ekip çalışmasını teşvik ederken, bir yandan da birlikte uğraşan insanların çok azı, spagettiler üzerinde yükselen, ip ve bantlarla desteklenmiş, tepesinde bir marshmallow olan ve desteksiz olarak ayakta duran yapılar yapabiliyorlar. Sürecin çoğunda “tüh yahu!” yorumlarıyla karşılaşıyoruz.

Videoda, oyunun 70’den fazla gruba oynatıldığı bir deneyin sonuçları paylaşılıyor ve çıkan sonuçlar şaşırtıcı! MBA öğrencileri en düşük başarıyı yakalarken, anaokulu çocukları % 50’yi yakalıyor. CEO’lar çok iyi fakat CEO ekiplerine idari yöneticiler eklendiğinde sonuç daha da iyi oluyor.

En sonuncusunu sevgili Deena Gordon Parla’nın PMI® TR için yaptığı bir çalıştayda oynadığım ve sonunda başardığım oyundan benim çıkardığım sonuçlar:

• Çok çok iyi planlayalım dersek, harekete geçemiyoruz
• İlk kez yapılacak ve sonucunu öngöremediğimiz işlerde planlamaya ayrılan uzun zaman, deneme yanılmaya pay bırakmadığından büyük risk içeriyor
• Anaokulu çocukları başarılılar, çünkü, deneyip yanılıyorlar. Bu da projeler için, özellikle türünün tek örneği işler için “artımlı (incremental) hayat döngülerinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor
• Ekipte bir “kolaylaştırıcı”nın olması mühim, böylece iletişim ve süreç etkinleşiyor

Bu yazıda ekip dinamiklerinin sonuca etkisi konusuna girmiyorum, ancak, projelerimizin türüne uygun bir ömür döngüsünün ne kadar önemli olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Belirsizliğin yüksek olduğu, ürün bilgimizin sınırlı olduğu durumlarda, seçtiğimiz yöntemin başarılı olacağı varsayımı ile hareket ederek her şeyi baştan planlarsak, ve yöntemimiz başarılı olmazsa büyük bir hezimete uğrayabiliriz.

Girişimcilerin bir bölümünün yaşadığı sorun da budur. Elbette büyük düşünelim, ancak mükemmel bir planı beklemedim, kısa döngülerle planlayıp harekete geçerek, ilk sonuçlar başarılı ise üzerine ekleyerek ve artımlayarak devam edelim.

Eğer ilk aşamalardaki sonuç başarısızsa yolumuzu değiştirelim, yöntemimizi değiştirelim, ürünümüzü değerlendirelim, yeni yollar bulalım! Atalarımız ne güzel söylemiş: Zararın neresinden dönülse kardır.

 

 

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

EnglishTürkçe