PM Summit Ankara 2017’nin Ardından , Teşekkürler PMI TR

Projelerin başarılı olması için temelde, gerçekleştirilmesi hedeflenen kapsamın, planlanmış zaman ve maliyet çerçevesinde, müşterinin projeden beklentisini içerecek kalite unsurlarını barındırarak ortaya konması gerekmektedir. Proje zamanının daraltılması durumunda, kapsam sabit kalırsa maliyetler artacaktır çünkü birim zamanda çalışması gereken personelimiz artacaktır. Kullanacağımız kaynağı artırmamız gerekmektedir. Hem zamanı daraltıp hem de maliyeti düşürmek istediğimizde, doğal olarak ortaya koyacağımız proje kapsamı da daralacaktır. Yazılım projelerinde, gereksinimlerin faydalanıcı kurumdan doğru alınamaması ve ortaya çıkartılan nihai ürünün beklentiyi karşılamaması en sık karşılaşılan sorunlar arasındadır. Kapsam yönetimi ve gereksinim yönetimi proje yönetiminin en önemli bilgi alanlarından birisidir ve artık günümüzde iş analistleri (business analysis) tarafından yürütülmektedir.

23 – 24 mayıs’ta ODTÜ KKM’de gerçekleştirilen etkinliğe 450’nin üzerinde proje yönetimi profesyoneli katıldı. İki günde toplam 30 civarında konuşmacı ve panelist proje yönetiminin geleceğini konuştu ve katılımcılarla paylaştı.

Hepsini burada sayamamakla birlikte Zirve’den gönlümüzde kalanlar:

  • PMI® Global Geçmiş Dönem Başkanlarından Sn. Antonio Nieto Rodriquez, “Yetenek Yönetimi” başlıklı konuşmasında, aslında proje yönetimi konusundaki bilgi açığından ve gelecekte proje yönetimi bilgi ve becerisinin nasıl öne çıkacağını vurguladığı konuşmasında, global anlamda proje yönetimi bilgisine ve yetkinliğine sahip insanların özellikle üst seviye yönetici olarak neden giderek daha fazla arandıklarını anlatmıştır. İşlerimiz arasında değer katan bölümün proje yönetimi olacağı ve giderek organizasyonların proje bazlıya kayacağını ifade etmiştir.
  • CCN Yatırım Holding CEO’su Sn. Murad Bayar, “Proje Yönetiminde Öğrenen Organizasyon” konulu konuşmasında çalışanların bilgi, deneyim ve hafızasının kurumsal bilgi ve hafızaya dönüştürülmesinin önemini vurgulamış, bunu sağlamak için neler yapabileceğimiz konusunda bizleri yönlendirmiştir.
  • Sn. Kevin Ciccotti, “Proje Yönetiminde İnsan Etkisi” konulu konuşmasında, bireysel olarak karar alma mekanizmalarının nasıl çalıştığı, ekip içerisinde bu durumlarda nasıl hareket edebileceğimiz ve temel insani ihtiyaçların proje ve ekibini yönetirken nasıl ele alınması gerektiğini, ilk günün kapanış konuşmasında keyifli bir şekilde ele almıştır.
  • Uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan ve kültür üzerine çalışmalarda bulunan Sn. Dave Harbath, “Kültürel Zeka ve Liderlik” konuşmasında kültürel farklılıkların nası bir zenginlik olduğunu ve bu farklılıkları nasıl yönetebileceğimizden bahseden konuşması ile 2. Güne enerjik bir giriş yapmamızı sağlamıştır.
  • Sn. Haluk Bulucu, 30 yılın üzerindeki iş ve proje yönetimi üstadlığını, “Savunma Sektöründe Proje Yöneticisi Olmak” konulu konuşmasında bizlerle paylaşmıştır.
  • Sn. İsmet Barutçugil Hocamız, “Proje Yönetiminde Stratejik İK Yönetimi” konulu sunumunda, insan davranışının projeler üzerindeki etkisini , elli yıllık üstadlığı ve eğlenceli üslubu ile bizlerle paylaşmıştır.

  • Sn. Bülent Özcan’ın “Kamuda İnsan Odaklı Proje Yönetimi, Sn. Levent Erkan’ın moderatörlüğünde Microsoft tarafından görme özürlü yazılımcılarla geliştirdiği “Benim Kütüphanem” paneli ve pek çok keyifli konuşmacı ve panelin yer aldığı Zirvenin seansları PMI TR’nin youtube kanalında yayınlanacaktır.

İzge Eğitim ve Danışmanlık olarak ”Değer için Projeler ve Ötesi”

konuşmamızda, projelerdeki “başarı” kavramının zaman içerisinde nasıl evrildiği, bugün artık projenin başta belirlenen gereksinimleri karşılamasının neden yeterli olmadığı, projelerin kurumsal amaç ve hedeflerle ilişkisini korumanın önemi, bunu sağlayabilmek için değişiklik yönetimi ve ömür döngüsü yönetiminin gerekliliği, program ve portföy yönetimi bilgisinin proje yönetim ofislerini nasıl güçlendireceği üzerine konuştuk. Sunumumuza buradan ulaşabilirsiniz.

EnglishTürkçe