PM Summit İstanbul’da “Neden Proje Yönetimi” diye sorduk

Gelecek geliyor, ama nasıl geliyor?

14-15 Eylül’de Boğaziçi Üniversitesi’nde PMI Türkiye tarafından düzenlenen PM Summit İstanbul 2018’in konusu “Endüstri 4.0’da Proje Yönetimi” idi. Endüstri 4.0 nereden çıktı noktasından alıp, bilginin yeniden üretilmesi ve büyük veri aracılığı ile tercihlerimizi, beklentilerimizi belirlemesi, ürünlerin ve hizmetlerin tam da “gönlümüzden geçen” bir hale dönüşmesinin yanı sıra, hayatımızı ve “gönlümüzden geçecekleri” belirleyen bir teknolojiye taşıdı bizi. Köprüdeki trafik yoğunluğu ve beklentisine göre beni 15 dakika önce ve sonra uyandıracak beni uyandırırken ekmek kızartma makinasını çalıştıracak bir cep telefonu… 2020 yılında bilgisayar, tablet ve cep telefonu dışında birbirine bağlı cihaz sayısının 30 milyar olacağı tahmin ediliyor, tahminler her güncellendiğinde de yükseliyor!

Endüstri 4.0 ve IoT ile, öğrenen makinalar dünyamıza giriyor. 2018 yılında AlphaGo Zero, “Go” oyunu konusunda hiçbir bilgisi olmadan, oyunu öğrenerek, 3 gün içinde, 2016 yılında dünya şampiyonu Lee Sedol’ü 5 oyundan 4’ünü alarak deviren AlphaGo Lee’yi geride yendi, 21 gün sonra ise, 2017 yılı sonunda 3 oyundan üçünü alarak dünya şampiyonu Kee Jie’yi yenen Alpha Go Master’ı geride bıraktı. Artık makinalar birbirine bağlı, ve öğreniyor. Hem de insandan çok daha sistemli bir şekilde öğreniyor. 2018’de Türkiye’nin 3. “karanlık fabrikası” devreye alındı. Biz bu geleceğin neresindeyiz, işimiz neresinde? Belki her şeyden önce hayal ederek başlamalıyız. Stratejik kurgumuzunla da hızlıca harekete geçmeliyiz.

 

Tüm bunların konuşulduğu 2 günlük Zirvede İZGE, REP Sponsor olarak yer aldı.

Zirve katılımcılarına, “Neden proje yönetimi” diye sorduk.

Cevaplarını videolar haline getirdik ve youtube kanalımızda yayınladık. Zirvedeki proje yönetimi videolarımızı izlemek için: https://www.youtube.com/channel/UCeSa9Hr95GEj3MG2GhPwEXA

EnglishTürkçe