PMBOK® Guide v6 Neden Agile Practice Guide İle Birlikte Yayınlandı?

PMBOK® Guide v6‘yı bekliyorduk uzun zamandır, PMI®, 6. versiyona yakışır şekilde 6 Eylül’de yayınlayacağını açıklamıştı zaten, sürpriz olan, PMBOK® Guide v6 ile Agile Practice Guide‘ın tek kitap olarak yayınlanması oldu.

Neden PMI® iki rehberi tek kitap olarak yayınladı?

Projelerimizin başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri, proje için seçtiğimiz yaşam döngüsü. Yani, şelale mi, tekrarlayıcı ve artımlı mı, yoksa çevik mi? Projenin fazları, fazlar arası ilişkiler, ve bu ilişkiyi koruyacak olan yaşam döngüsü bizi başarıya götürecek, veya, eğer yanlış tasarlanmışsa başarısızlığa.

PMBOK®, sadece bu versiyonda değil, önceki versiyonlarda da tüm bu yaşam döngülerine uyumlandırılabilen ve projemize göre bizim terziliğimize bıraktığı süreçler sunuyordu. Dijitalleşen, ve hızlanan dünyada, yaşam döngüsünün doğru belirlenip uygulanması giderek daha fazla önem kazandığından, bu versiyonda, yaşam döngüleri hayli detaylı incelenmiş ve bilgi alanlarıyla, özellikle Entegrasyon Yönetimi ile ilişkisi daha net bir şekilde ortaya konmuş. Seçtiğimiz yaşam döngüsüne göre, proje yönetim süreçlerini nasıl uygulayacağımız biçimleniyor.

Agile Practice Guide ise, yaşam döngüsü yaklaşımımız tekrarlayıcı ve artımlıdan çeviğe doğru giderken kullanabileceğimiz yaklaşımları ve uygulamaları sunuyor bize. Bu yüzden iki rehberin birlikte yayınlanması proje yöneticileri olan bizleri daha güçlendiriyor. Ayrıca PMBOK® Guide v6 ile gelen yenilikleri sayfamızdaki makaleden okuyabilir,

veya pmi.org tarfından yayınlanan videodan izleyebilirsiniz.

EnglishTürkçe