“Geleceği Dönüştürenler”​

İZGE olarak, “Geleceği Dönüştürenler”- PMI Summit Ankara’daydık

PMI Turkey’nin düzenlemiş olduğu farklı alanlardaki yerli ve yabancı konukların konuşmacı olduğu PMI Summit Ankara 2019 gerek gönüllülerin enerjisi ve motivasyonu gerekse de içeriğin yoğunluğu ve farklılığı ile tüm dinleyicilere eşsiz bir deneyim yaşattı. Teması, “Dönüşüm” olan zirvede toplumsal cinsiyetten nesil teorisine dijital dönüşümden değer yaratmaya kadar geniş bir konu yelpazesi vardı. Böylesine bir etkinliğin parçası olduğumuz için mutluyuz.

Bunların yanı sıra “Geleceğimizi güvence altınlara hizmet ediyoruz” mottosu ile başlayan TAI, Aselsan, Havelsan ve Roketsan’ın çok değerli yöneticileri ile yapılan panelde “”Esnemeyen kırılır “ ve “Sınırsız ihtiyaçların sınırlı kaynaklarla yönetilmesi” olarak tanımlanan “Savunma Sanayinde Çevik Yaklaşımlar Mümkün mü?” üzerinde bilgi ve deneyim yüklü bir sohbet havası hakimdi.

Bunların yanı sıra Türkiye’nin yerli ve milli traktör markası olarak bilinen Erkunt Traktör’ün değerli CEO’su Zeynep ERKUNT ise “Yaptıklarımız marka olana kadar projemiz devam edecektir” diyerek proje yönetiminde zaman kontrolü değişimini bünyesinde dahil ederek bu değişim sürecinde yaşadığı zorlukları ve deneyimlerini bizlerle paylaştı.

Ekiple ilgili süreçlerinden bahsederken ilk olarak iletişim problemini ortadan kaldırmak başarıya ulaşmadaki en önemli unsurlardan biri olduğunu vurguladı. Başladığımız nokta ve hayaller arasındaki köprünün alışkanlıkların değiştirilip ezberlerin bozulmasından süre geldiğini belirti.

Bu noktada mavi yaka ve beyaz yakayı içine alan sadece yönetim kurulunu kapsamayan bir dizi toplantılarla satış ve ürün noktasında olası bir kopukluğun önüne geçmeye çalıştıklarını ifade etti.

Eski alışkanlıkların değiştirilmesinin proje yönetiminde sağladığı avantajları anlatarak “Yeni Nesle Güvenim Tam” vurgusuyla, “1 şey dinlemek 2 şey başarmaktan iyidir” diyerek ilham verici bir konuşma yaptı.

Gelecek Dönüşerek Geliyor

Dönüşümün sadece teknolojide değil birçok alanda da söz konusu olduğu vurgusu ile kurgulanmış eğitimde son günkü çalıştaylar ve seminerler de bir o kadar keyifli ve düşündürücüydü.

Bunun akabinde  “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalıştayı” kapsamında sayın Buket Karademir’in liderliğini yaptığı keyifli bir atölye çalışması da zirveye renk kattı. Bu noktada “T insan modeline” vurgu yapan Buket Hanım “Auto-didact – Kendi konumuzla ilgili derin diğer tüm konularda genel bilgi sahibi olmamız” gerektiği üzerinde durdu.

Etkinlik gününün akabinde sabah konuşmasını sayın Tolga Bare’ nin yaptığı “Türkçe’nin  Kuşaklar Arası Dönüşümü” üzerine keyifli bir oturum ile başladı. İZgören Akademi’ den Umut Sav’ın “Kuşaksız Lider” adlı semineriyle Nesil Teorisi’nden yola çıkarak yetenek ve yetkinliklerin nasıl yönetilmesi üzerinde interaktif bir sunum yaptı. “Y kuşağı olmaz kimsenin uşağı” diyerek Y kuşağının iş yaşamında nasıl bir tutum sergilediğine dair açıklamalarda bulundu.

Gelecek ile ilgili çalıştayları ve seminerleri ile muhteşemdi. Gerek yeni bilgiler gerekse de yeni insanlarla paylaşım içinde olmanın keyfi paha biçilemezdi.

Dilimizin dijitalleşmenin beraberiyle getirdiği dönüşümü hem görsel hem de yazınsal olarak ifade eden Bare, Oxford Dictionary’ den edindiği verilerle Türkiye’nin bu dönüşümdeki yerine dair keyifli bilgiler verdi.

“Geleceğe Dönüşüm” demişken bu dönüşümün plânlanması ve yönetiminden de söz etmezsek olmayacak. 11-12 Ekim 2019 tarihlerinde teması “Gelecek Yönetimi” olan  PMI Summit İstanbul’da görüşmek üzere.

EnglishTürkçe