PMP® SERTİFİKASYON SINAV BAŞVURUSUNDAKİ DEĞİŞİKLİKLER

PMI®, Ocak 2021’de öngördüğü sınav değişikliği ile beraber sınav başvurusundaki süreçlerde belirli düzenlemelere gitti.

Başvuru sırasındaki değişiklikler ise şöyle:

1.Sayfa Sayısı (Ekran Sayısı) 30’dan 4 e düşürüldü!

PMI®, adaylardan gelen geribildirimler ve geniş çaplı araştırmalar doğrultusunda başvuru sayfasında yer alan bilgi girişi sekmesini 30 sayfadan 4 sayfaya düşürdü.

2.Proje Yönetimi Deneyimlerimizi, “Ay” Üzerinden Bildireceksiniz! PMI®,  Saat Hesabından Ay Hesabına Geçti!

Başvuru sırasında projede geçirilen sürenin, artık saat bilgisi olarak değil ay bilgisi olarak bildirilmesi gerekiyor. Daha önceki başvuru sürecinde, proje yönetimi deneyimi için geçirilen sürenin hesaplanmasında, her bir süreç grubu için (başlatma planlama izleme kontrol ve kapanış gibi aşamalar) geçirilen süreler tek tek yazılarak bilgi girilirken şimdi proje başlatma ve bitiş tarihi sisteme  ay ve yıl cinsinden girilecek.

3.Denetime (Audit) Tabîi Olmayan Başvurularda Referans İstenmeyecek!

Daha önceki başvuru sürecinde, proje yönetimi deneyimi beyanı sırasında projenizde beraber çalıştığınız ekip arkadaşlarınız/ yöneticilerinizin iletişim bilgilerinin de olduğu alanı doldurmak zorunlu idi. Ancak PMI® bu noktada, beyanda bulunan kişinin şirketten/pozisyondan ayrılması gibi durumlarda süreç takibini daha da zorlaştırmamak adına denetime tabii tutmadığı adaydan, projede yer aldığı ekip arkadaşının/ yöneticisinin referans/ kontak bilgisini sormayacak.

4.550 Karakterden 200-500 Kelimeye!

Daha önceki başvuru sürecinde her bir deneyim beyanı için  550 karakterlik alan var iken/tanınmışken şimdi bu alan 200 ila 500 kelime arasında olacak genişletildi. PMI®,  projelerinizdeki rolünüzün ifadesini daha kısıtlı ve dar bir alana bırakmak yerine daha fazla açıklama yapabilereğiniz bir alan tanıdı.

5.Fonksiyonel Alan Eklemeleri!

Projeleri tanımlarken ekibin büyüklüğü proje bütçesi, ilgili bulunduğu sektör ve en önemlisi ise başvuracağınız sertifikasyon tipine özgü projenizi hangi yaklaşımla yürüttüğünüzü anlatan bir alan eklendi. Örneğin,  PMI-PMP® sınav başvurusunda hibrit, çevik(agile), yinelemeli (iterative), artırımlı (incremental) ömür döngülerini seçebiliyorken, PMI-ACP® Sertifikasyon sınavına başvururken yaklaşım/ metodoloji kısmını hibrit ya da çevik (agile) olarak seçmemiz gerekiyor.

Anahtar Kelimeler: PMI, PMI-PMP, PMI-PMP Sınav Değişikliği, PMP Sınav Başvurusu, Proje Yönetimi Deneyimi Beyanı, PMI Audit, PMI Denetim Süreci, PMI ATP, PMI REP, PMI Kayıtlı Eğitim Kuruluşu

KAYNAK https://players.brightcove.net/pages/v1/index.html?accountId=5392214295001&playerId=SJgOsRZ08b&videoId=6161716623001&autoplay=trueEnglishTürkçe