PMP® Sınav Değişikliği – İZDüşümleri Webinarları – Sunumumuz ve Cevaplarımız

Webinar esnasında kullandığımız sunuma aşağıdan erişebilirsiniz!

* PMP® sınavı neden değişiyor?

*Sınavda değişen unsurlar?

*Sınava hazırlanırken ve eğitim alırken nelere dikkat etmek gerek?

*REP® mi, ATP® mi?

*Yeni sınavda hala PMBOK® v6 mı geçerli?

*Peki PMBOK® v7?

*Evde online sınav süreci nasıl ilerliyor?

Sorularını yanıtladık, ve webinar esnasında sizden gelen soruları derledik!

Sınava hazırlanmaya başlamak için hangi kaynağı hangi sırayla okumamızı tavsiye ediyorsunuz?

PMI®’ın yeni PMP® Sınavı için referans kaynaklar olarak bahsettiği kaynaklar aşağıdaki gibi: (Bu bilgi ayrıca PMP Exam Reference List (pmi.org) bağlantısında yayınlanmaktadır.

Bu kaynaklar sınavdaki soruların gerisindeki bilgilerin yer aldığı kaynaklar. Sınava hazırlanırken, bildiğiniz gibi 35 saatlik bir eğitim almış olmak gerekiyor. Herhangi bir eğitimi geçerli sayar PMI, elbette bir denetim hakkı da var.

Bu yeni dönemde, sınav için gereken 35 saatlik eğitimin içeriğini de biz ATP®’lere PMI kendisi geliştirerek temin etmiştir. Konuyla ilgili detaylar Webinarımızda mevcuttur. Bu yüzden, geçmişte bu 35 saatlik eğitimi aldıysanız bile, yeni içeriğe uyumlanmak için söz konusu referans listesi üzerinden çalışmak zorluk yaratabilir, bunun yerine bir fark eğitimine yönelmenizi öneririz.PMI ®.Agile

1.Practice Guide, Project Management Institute

2.A Guide To the Project Management Body of Knowledge, Project Management Institute

3.Project Management: A System’s Approach to Planning, Scheduling and Controlling, Harold KERZNER

4.Effective Project Management : Traditional, Agile, Extreme, Hybrid,  Robert K.WYSOCKI

5.Fundamentals of Technology Project Management 2nd Edition, Colleen GARTON with Erica McCoulloch

6.Project Managers Portable Book 3rd Edition, David Cleland and Lewis Ireland

7.Information Technology Project Management 7th edition, Kathy Schwalbe

8.Essential Scrum: A Practical Guide to The Most Popular Agile Process, Kenneth S.Rubin

9.Project Management: The Managerial Process, Erik Larson

10.The Project Management Tool Kit: 100 Tips and Techniques for Getting the Job Done Right, Tom Kendrick

Önümüzdeki sene çalışmak için PMBOK® v6 mı v7 mi alalım?

Sınav sistemi ve sınav içerik / kapsamı, PMBOK® değiştiği için değişmiyor. Bakış açısı, proje yönetimi mesleği evrildiği için değişiyor. Tabi geçerli olan son versiyona sahip olmakta fayda var. Ancak sınavı ister PMBOK® v7 yayınlanmadan önce, ister sonra alın, hazırlık için PMBOK® versiyonları  yeterli olacak diye düşünmemekte fayda var, çünkü PMI®’ın yaptığı bu değişikliğin asıl sebeplerinden biri de PMBOK® Kılavuzu ile PMP® sınavının birbirine paralel olduğu algısını da yıkmak.  PMBOK® Kılavuzu, PMP® sınavı için bilgi sağlayan kaynaklardan sadece biri. 2 Ocak’ta değişecek sınavda PMBOK®v6’daki bilgiler tabii ki geçerliliğini koruyor, sınav ve soru mantığı değişecek.

Rita ve Headfirst PMI®’ın önerdiği referans listesinde bulunmuyor, bu kitapları yeni sistemde kullanmamalı mıyız?

Referans kitaplar, PMP® sınavına hazırlık amacıyla ortaya koyulmamışlardır, meslekle ilgili yetkinlik / uzmanlık aktarım araçlarıdır. Rita ve Headfirst kitapları gibi kitaplar / kaynaklar ise, sınav hazırlık sürecinin yardımcı kitaplarıdır.  Öncelikle bu kitaplar PMI® tarafından önerilen referans listesinde daha öncede bulunmuyordu. PMI®’ın önerdiği referans listesinde bulunan kitaplar bağımsız olarak proje yönetimi mesleğini inceleyen yayınlardır. Bu kitapları mesleki referans olarak verir. Rita, Headfirst gibi kitaplar ise sınava hazırlanmanızda yardımcı olacak kitaplardır o sebeple sınava hazırlanırken rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yeni başlamak için PMP® Head First PMBOK®6 kitabı almıştık bu kitaptan 2021 yılı içinde içerik açısından faydalanabilir miyiz?

Kısmen faydalanırsınız, ancak yeni sınav içeriğinin genel örüntüsünü anlamak açısından artık çok yetersiz kalacaktır.

Kitaplar, dokümanlar güncellenene kadar nasıl çalışabiliriz bu süreçte önerilerinizi alabilir miyiz?

Yardımcı kitaplar çıkmaya devam ediyor, sınava hazırlık sürecinde yardımcı kitaplar tabiki çok yardımcı oluyor bizlere. Yeni eğitim alacaksanız ATP® olan bir kurumdan almanız sizin için daha faydalı olacaktır, çünkü ATP®’ler aracılığıyla sunulan eğitim içeriği doğrudan PMI®’ın kendisi tarafından geliştirilmiştir. .

Rita'nın kitabı Ocak'tan sonra sınav için yeterli olur mu? Ekstra bir kaynak önerir misiniz?

Rita, 2 Ocak 2021’de gerçekleşen sınav değişikliğine uyumlu bir versiyonunu yayınladı. Elbette çok yardımcı olacaktır, ancak bu versiyonun detaylarını bilmeden sorunuzu tam cevaplamak mümkün değil, ayrıca, tek yardımcı kaynak üzerinden gitmek sıkıntı yaratabilir.

Konuya ilk defa giriş yapanlar için nasıl bir yol izlenmeli? Önce deneyiminizi ispat edip, sonra eğitim almak mı?

Sınava başvuru yapabilmek için ikisinin aynı anda karşılanıyor olması gerekmektedir. PMP® sınavı için deneyiminiz tamamlandıktan sonra, eğitiminizi alabilirsiniz.

Mevcut sınav durumu nasıldır? 4 saat ama arada mola vs verebiliyoruz sanıyorum. Hesap makinası, müsvedde kâğıt vs yanımızda bulundurabiliyor muyuz? Son sınav başvuru tarihi var mı?

90. soruya geldiğinizde zamana bakmadan sistem otomatik olarak size 10 dakikalık bir mola hakkı tanımlar. 90 soruya gelmeden önce yapamadığınız geri dönmek istediğiniz sorular varsa bakın çünkü 90. Sorudan sonra önceki sorulara sistem geri dönmenize izin vermiyor. İstemezseniz mola hakkınızı kullanmayabilirsiniz. Sınav esnasında yanınızda su hariç bir şey bulundurmanıza izin verilmiyor. Sınava başvuru yapıp uygunluğunuzu aldıktan sonra 1 yıl içerisinde sınava başvuruda bulunabilirsiniz. Sınav ortamı, başvuru, hazırlık süreçleriyle ilgili bilgilendirmelerimize https://izge.com.tr/evden-pmp-sinavi-alma-sureci/ Bağlantısından, sınavı alan katılımcılarımızın geri bildirimlerine https://izge.com.tr/category/pmpsinavdeneyimleri/ Bağlantısından ulaşabilirsiniz.

PMP sınavının ön şartlarından olan son 8 yılda en az 36 ay proje liderliği ya da yönetimi tecrübesini nasıl belgelendirmek gerekiyor?

Başvurunuz esnasında takip etmeniz gereken adımları buradan da inceleyebilirsiniz https://izge.com.tr/pmp-sertifikasyon-sinav-basvuru-adimlari/ . PMI.org web sitesinde başvuru yaptığınız ekranda “Project Title/ Projenizin adını “(Örneğin: CRM Construction Project), “Organization/ Organizasyonunuzu” (Örn: xxxx Software Company) ve projedeki rolünüzü (Örn: Project Assistant/ Leader or Planning Manager) şeklinde doldurduktan sonra çalıştığınız projede aldığınız rol kapsamında 200-500 kelime arasında bilgi vermeniz gerekecek. Eğer başvurunuz sonrası denetime kalırsanız beyan ettiğiniz bilgileri gösterdiğiniz referans kişisinden(proje yöneticiniz veya üst düzey yönetici olabilir) imzalamasını isteyerek PMI®’a kargolamanız gerekecektir.

Online sınav esnasında internet kesintisi yaşanırsa sınav iptal mi oluyor?

PMI®, Pandemi sebebi ile böyle bir durumla karşılaştığınız zaman daha anlayışlı bir şekilde davranıyor. PMI® tarafıyla bu konu için iletişime geçmeniz gerekecektir. Fakat böyle bir durum yaşamamanız için sınav esnasında telefonunuzun internetinden ve uzun süre dayanan bataryalı bir bilgisayar ile sınava girmenizi öneririz.

Yurtdışında yaşıyorum, eğitimi aldıktan sonra sınavın online olmaması durumunda problem yaşar mıyım?

Hayır yaşamazsınız. Online sınav sistemin yakın bir zamanda kaldırılacağını düşünmüyoruz. PMI® tarafından da bu süre ile ilgili bir bilgi verilmedi. Fakat kaldırılması durumunda bulunduğunuz ülkedeki PMI® sınav merkezinden sınava girebilirsiniz.

Sınav başvurumda denetime kalmadım fakat hala sınav günü tespit etmedim. Yeniden başvuru yapmam gerekecek mi?

PMP® sertifikasyon sınavınız için uygunluk aldıktan sonra uygunluğunuz 1 yıl boyunca geçerlidir. 1 yıl içerisinde istediğiniz zamana sınav tarihinizi alabilirsiniz. 1 yıl içerisinde başvuru yapmazsanız tekrar başvuru yapmanız gerekir.

Sınava başvururken Türkçe seçtik diyelim sınava başlamadan tekrar seçimimizi soruyorlar mı?

Hayır, sınava başvururken seçtiğiniz dil seçeneği geçerli olacaktır, tekrar sormayacaklardır. Türkçe seçtiğiniz zaman ekrandaki bir buton yardımıyla soruların İngilizcesini de görebilirsiniz.

Online sınavda araç gereç kullanmamıza izin veriliyor mu? (Kağıt, kalemi hesap mak. Vb.)

Hayır, izin verilmiyor. White board ve ekranda hesap makinesi olduğu için hiçbir şeye izin verilmiyor.

Daha önce sertifikasyonu almış olanların güncel konu başlıklarındaki eksiklerini nasıl tamamlamalıdırlar? Varsa PMI® dışındaki ücretsiz kaynaklara nereden ulaşabiliriz?

PMI TR ve bizleri takip etmeye devam ederek, yayınlanan webinarlar, seminerler, zirveler ile kendinizi güncel tutmanız mümkün olacaktır. Zaten PDU kazanmanın temelinde yatan mantık da budur😊

Sertifika yenilemesi ücret ve kuralları aynı mı olacak?

Evet, bu konuda PMI® tarafından yeni bir açıklama yapılmadı. 3 yıl içerisinde 60 PDU toplayarak sertifikanızın geçerliliğini koruyabilir veya 60$’lık bir ücret ödeyerek sertifikanızı yenileyebilirsiniz.

PMBOK®v7 ne zaman yayınlanacak? Türkçesi hemen birlikte mi yayınlanacak?

PMBOK®v7’nin Temmuz 2021’e kadar yayınlanmasını ön görüyoruz. PMBOK®v7 çıkar çıkmaz Türkçe çevirilere başlanacak fakat çeviri işlemi de bir süreç alacağı için Türkçe versiyonun çıkması da en erken PMBOK®v7 çıktıktan bir 6 ay sonra yayınlanacağını öngörüyoruz.

Sınavın sadece yapılandırmadan dolayı format değişikliği olacağını anlıyoruz. Doğru mudur?

Evet, 2021 Ocak’ına kadar da PMBOK® temelli bir sınava giriyorduk fakat sınavın yapılandırılışı farklıydı. PMBOK®v6 ya göre ama önceki sınava göre eğitim aldınız. PMBOK® yerinde duruyor fakat mesleğin biçimi değiştiği için bu sınav daha farklı noktalara odaklanıyor. Proje yöneticisinin görevleri değişti bu kapsamda sorular değişiyor. Konuyla ilgili detayları diğer soruların cevaplarında bulmanız mümkündür.

PMBOK® v7 çıkmadan, PMBOK®v6 içerik olarak kullanılırken, bahsedilen yapılandırma değişikliği uygulanacak mı?

Evet, uygulanacak.

Puanlamalar konusunda şeffaflık olacak mı? Kaç puan aldığımızı öğrenebilecek miyiz?

Hayır, kaç puan aldığınız, hangi soruları doğru veya yanlış yaptığınızla ilgili bilgiler yeni sistemde de söylenmeyecek.

İZGE’den aldığım eğitimin geçerlilik süresi var mı?

Hayır, İZGE’den veya herhangi bir kurumdan  aldığınız eğitimin geçerlilik süre sınırı yoktur. Sınav değişikliği olsa bile, PMI® yeni bir ön koşul koymadığı sürece aldığınız 35 saatlik eğitim ile PMP® sertifikasyon sınavına başvurabilirsiniz. Sadece, 2 ocak 2021’den itibaren geçerli olan sınavda karşınıza çıkan sorular yeni müfredata (ECO – Exam Content Outline – Sınav İçerik Başlıkları) göre olacağından, daha önce aldığınız eğitim bu sınav içeriğinin tamamını kapsamıyor olabilir, bu konuya dikkat etmenizi öneririz.

Eğitim içeriğinde geçen Agile gibi konuları tamamen kapsayabiliyorsunuz, değil mi? Bu yetkinlikleri kurumlar hızlıca kazanabilecek mi? Nasıl yürüteceksiniz bu süreci? Buna benzer netleşmemiş noktalar var. Yakın zamanda alınacak eğitimleri ne yönde etkiler?

Agile eğitimlerimizi bizler sınav değişikliği gelmeden önce de ayrı olarak Çevik(Agile) Proje Yönetimi ve PMI-ACP® Hazırlık Eğitimi kapsamında zaten veriyorduk. Bu süreç bizler için yeni bir süreç değil. Bu sebeple yeni sınav içeriği kısmında istenen bilgileri tamamen kapsayan bir içeriğimiz mevcut.

Eğiticilikten “trainer” a doğru bir geçiş var gibi, artık eğitimler daha çok uygulama örnekli mi?

Evet, teknik bilgiden ziyade uygulama da ön planda olacaktır.

Çalışan insanlar için eğitim saatleri esnek olabiliyor mu?

Eğitimlerimizi zaten hafta sonları gerçekleştiriyoruz. Eğer eğitimlerimizde tüm katılımcılarımız uygunluk bildirirse hafta içi akşam saatlerine de uyarlama yapabiliyoruz.

Daha önceden eğitim alanların yeni sistemde sınava girmesi için PMI®’dan bu içeriği alması zorunlu mu?

Hayır, zorunlu değil. Sınav değişikliği olsa bile, PMI® yeni bir ön koşul koymadığı sürece aldığınız 35 saatlik eğitim ile PMP® sertifikasyon sınavına başvurabilirsiniz. Sadece, 2 ocak 2021’den itibaren geçerli olan sınavda karşınıza çıkan sorular yeni müfredata (ECO – Exam Content Outline – Sınav İçerik Başlıkları) göre olacağından, daha önce aldığınız eğitim bu sınav içeriğinin tamamını kapsamıyor olabilir, bu konuya dikkat etmenizi öneririz. Yani, önceden aldığınız eğitime ek bilgiler eklemelisiniz.

Daha önceden aldığımız eğitimlerde Agile ile ilgili konular çok yoğun değildi. Yeni sınav içeriğinde Agile içeriğini nasıl tamamlamalıyız? Rita hala geçerli mi?

Yeni içerikli eğitimlerimizde Temel Çevik Proje Yönetimine ait bilgileri bizler size vereceğiz. Yapacağımız fark eğitimlerimiz ile aradaki bu açığı kapatmayı planlıyoruz. Rita değişen versiyona göre yeni versiyonunu çıkarıyor.

Fark eğitimi için sitenizi takip etmemiz yeterli midir? Sizlerden mail gelir mi?

Bizleri www.izge.com.tr ve sosyal medya hesaplarından takip ettiğinizde bu konudaki bilgi paylaşımımızı görebilirsiniz. Ancak eğer atlayabileceğinizi düşünüyorsanız, mail adresinizi info@izge.com.tr’ye ulaştırdığınız takdirde mail ile de bilgi verebiliriz.

Access key* dokümanlarının alınması zorunlu, değil mi?

Evet, zorunludur. Access key, erişim anahtarının ne olduğuyla ilgili bilgi için lütfen videomuza göz atın: https://www.youtube.com/watch?v=xwSRBgdnhaI

EnglishTürkçe