Katılımcımız Enis San PMP® Online Sınav Süreci Deneyimini Bizlerle Paylaştı!

Nisan ayında bizlerden Proje Yönetimi Eğitimi aldıktan sonra PMP olan Enis SAN’la sınav süreci hakkında konuştuk. Gelin beraber PMP sınav sürecini inceleyelim.

1.Öncelikle size tanıyabilir miyiz?

Selamlar; Ben Enis SAN. Lisans ve yüksek lisansımı Hacettepe Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde yaptım. Lisansı bitirdikten sonra AVL Research & Engineering aracılığı ile Ford OTOSAN’da işe başladım. Yaklaşık 4 sene ürün geliştirme mühendisi olarak çalıştıktan sonra, -otomotiv alanında yan sanayi olarak faaliyet gösteren ve araç infotainment systemi tasarlayan & üreten ilk ve tek Türk firmasi olan DAICHI’ye geçtim. İstanbul’da ki organizasyonda yaklaşık 1 sene çalıştıktan sonra yine DAICHI’nin Çin’deki operasyonunun başına geçtim. Yaklaşık 3 senedir Çin’de yaşıyorum. Fakat şu an virüs sebebiyle Türkiye’deyim. 2011 yılından beri proje ekiplerinin içerisindeydim ancak son 4 yıldır “proje yöneticisi” olarak çalışmaktayım.

2.Eğitim sürecinden biraz bahseder misiniz?

Eğitim gayet verimliydi. Açıkçası virüs ve pandemi yüzünden fiziksel ortamda eğitim alamamaktan dolayı endişeliydim. Bu sırada bu online eğitim fırsatını gördüm.Gayet de verimliydi. Eğitmenlerimiz yardımsever ve konuya çok hakimlerdi.

3.Sınav süreciniz nasıldı? Alt yapı ile ilgili neler gerekti? Evden aldığınız sınav sürecinde ne gibi fiziksel ön şartlar vardı?

Öncelikle fiziksel şartlardan bahsedelim. PMI, evden sınav alabilmeniz için fiziksel altyapı olarak;

-Kamera ve mikrofonu kusursuz çalışan bir dizüstü bilgisayarınızın olmasını ve internetinizin bağlantı hızınızın yeterli ve sağlam olmasını bekliyor.

Sınava girmeden önce, sınavı alacağınız ortamı 4 açıdan taramanızı ve herhangi bir kopya unsuru bulundurmadığınızdan emin olmak istiyor. Bu fiziksel şartların olduğuna dair sınav öncesinde bir sistem testi uygulanıyor ve testten sonra sınava başlayabiliyorsunuz. Sınavda karalama kağıdı vb. şeyler yasak.

Ayrıca sınav  esnasında yaklaşık 3-4 saat kadar kayıt altında oluyorsunuz ve bu süre boyunca sesinizi duymak istiyor. Daha doğrusu sınav boyunca konuşmanız ve bilgisayar başından kalkmanız yasak ve bu anlamda sizden herhangi bir şekilde ses gelmediğini bilmek istiyor. (Hatta bu noktada sizin görüntünüze de dikkat ediyor. Gayrî ihtiyari olarak elinizi çenenize götürüp sabit bir şekilde kaldığınızda sizi uyarıyor)

4.Sınav gözetmeni var mıydı? Sınavda mola vermenize izin veriliyor muydu?

Sınav gözetmeni vardı. Oturum açtıktan sonra kimlik kartınızı taratıyorsunuz. O sırada ehliyet, pasaport, kimlik gösterebiliyorsunuz. (Bu noktada kullanacağınız belgede son geçer tarih- expiry date-  olmasında fayda olacaktır)

90. Soruda otomatik olarak mola başlıyor. O anda sistem size mola vermek isteyip istemediğinizi soruyor. Buradaki önemli noktalardan biri ise ; sadece mola esnasında odayı terk edebiliyorsunuz ve molaya çıktığınız takdirde önceki çözdüğünüz 90 soruya dönemiyorsunuz.

5.Nisan ayında eğitim aldınız. Nasıl çalıştınız bu bir ayda? Nelerden faydalandınız? Eğitimin nasıl bir yararı oldu?

Eğitim tek başına yeterli değil ancak genel çerçeveyi anlamanız ve farkındalığınızı yaratmak (“neyin içerisindeyim” noktasında ) için önemli olan kilit bir nokta. Eğitimden sonra hızlı bir çalışma sürecine girdim. İş için Çin’e dönme durumumun olması sebebiyle tekrardan bu sürece dahil olmamın zor olacağını düşündüm. Hızlı davranmak zorunda kaldım. Birçok kaynaktan soru çözüm. RITA’yı, Head First’ü, SCORDO’yu ve Udemy’deki soru setlerini bitirdim. Udemy’de bu anlamda sınavı simüle eden 200 soruluk kaynaklardan faydalandım.

6.Sınavla ilgili olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Sınav beklediğimden daha kolay oldu.

Sınavı Türkçe aldım ve aldığım en doğru kararlardandı. Eğitimde İngilizceye yönlendirildik ama Türkçe almak daha avantajlıydı. Kaybettiğiniz bir şey yok. Orada zaten terimlerde tereddüt ederseniz ingilizcesine dönebiliyorsunuz. Soru metinleri çok uzunken soruları Türkçe okumak benim adıma avantajlı bir durum oldu. Ancak Türkçe kaynak çok yoktu. Headfirst’ün Türkçe’sine çalıştım ancak onun dışındaki bütün kaynaklar İngilizceydi. Hafta içi 2.5 saat hafta sonu ise neredeyse tüm gün çalıştım diyebilirim.

7.Genel olarak PMP olmanın size sağlayacağı avantajlar neler oldu?

Kısa vadede değil uzun vadede ele almak lazım bu konuyu. Nasıl ki İngilizceniz için TOEFL vb. sınavlar alıyorsanız proje yönetimi bilginizi beyan etmek için de PMP’nin güçlü bir done olduğunu düşünüyorum.

Yazar:Dilan KÖSEEnglishTürkçe