PMP® Sınavı için Dikkat Edilecek Hususlar

PMP® sınavı 200 sorudan oluşmaktadır ve 4 saatlik bir zaman dilimi soruların cevaplanması için ayrılmıştır.

PMP®  sınavı 200 sorunun 25 tanesi “pre-test” olarak ayrılmış sorulardır. Bu 25 soruya verilen doğru cevaplar sınav kapsamında doğru olarak puan getirmediği gibi, yanlış cevaplar da yanlış olarak hanemize işlenmemektedir. Pre-test sorularının amacı PMP® sınav havuzuna yeni eklenmiş soruların katılımcılar tarafından doğru anlaşıldığının test edilmesi yani soru kalitesinin doğrulanmasıdır.

Soruların orjinal dili İngilizce’dir. Sınav başvurusu öncesinde başka bir dil desteği almak istediğini belirttiğinizde ve dil seçeneğini Türkçe olarak seçtiğinizde, sorular ve cevaplar hem İngilizce hem de Türkçe olarak ekranınızda yer alacaktır. İkili dil kullanımı durumunda tavsiyemiz, İngilizce olarak soruyu okuyup cevapladığınızda lütfen Türkçe’sini de okuyarak zaman kaybetmeyiniz. Her soru için hem İngilizce hem de Türkçe olarak soruları okumaya devam ederseniz maalesef size ayrılmış 4 saat tüm soruları cevaplamak için yeterli olmayacaktır.

Türkçe soruları özellikle yoğun paragraf içeren sorularda tercih edebilirsiniz, fakat sınava hazırlanırken özellikle İngilizce kısaltmaları kullanarak çalıştıysanız Türkçe kısaltmalar sizin için anlaşılır olmayacaktır. Dolayısıyla özellikle kazanılmış değer analizi gibi hesaplama gerektiren sorularda İngilizce metin üzerinden gitmeniz doğru olacaktır.

Sınav, prometrik sınav merkezlerinde bilgisayar ortamında yapılmaktadır.

Sınav tarihinizi pmi.org sitesi üzerinden planlarken sizin bölgenizdeki sınav merkezleri ekranda listelenmektedir. Girmek istediğiniz sınav merkezini seçerek ekrana gelecek takvim görseli üzerinden sınav tarihinizi ve uygun sınav saatinizi belirleyebilirsiniz. Sınav saatinizden min. yarım saat önce sınav yerinde olmanız önemlidir. Sınava gireken yanınızda mutlaka fotoğraflı, TC kimlik numaranızın yer aldığı, imzanızın bulunduğu güncel ve geçerli bir kimlik belgenizi buundurunuz. Eski kimlik kartlarında imza bölümü bulunmamaktadır, yanınızda yedek ehliyet, pasaport gibi ek kimliklerin bulunması olası bir ihtiyaç halinde sizi rahatlatacaktır. Sınava yanınızda getirdiğiniz hiçbir eşyayı (kalem, kağıt, mendil, telefon, çanta, su, kraker vb) sınav salonuna alamazsınız. Size kilitli bir dolap verilecektir, tüm eşyalarınızı bu dolaba koymanız gerekmektedir. Sınav salonunda kullanmanız için kalem ve kağıt verilmektedir. İhtiyaç halinde kağıt mendil de sağlanmaktadır. Bunun dışında maalesef yanınızda başka bir materyal bulunamaz. Sınav esnasında ara vererek dolabınızda yer alan suyunuzu içebilirsiniz, sigara için kurumda ayrılmış mekanları kullanabilirsiniz. Vermiş olduğunuz molalar da toplam 4 saatlik sınav süresine dahildir, mola süreniz de size ayrılan zamandan tüketecektir.

Sınav salonuna girerken, görevliler tarafından üst taramasından geçirilirsiniz ve kopya olasılığına karşı cepleriniz, pantalon paçalarınız ve kol manşetleriniz kontrol edilir.

Vermiş olduğunuz molalar sonrasında da aynı kontroller tekrar yapılarak sınav salonuna geri alınırsınız. Mola vermek istediğinizde el kaldırarak görevlilerin yanınıza gelmesini bekleyiniz ve onların nezaretinde salondan ayrılınız.

Sınav ortamında kullanmanız için bir bilgisayar ve dış sesi engellemesi beklenen kulaklık olacaktır. Sağlanan kulaklık dış sesi kesmekte çok faydalı olmayacaktır, belirli bir süre sonra ağırlıktan dolayı baş ağrısı da yapabilir. Dışarıdan gelen seslere aldırış etmemeye çalışalım.

Sınav süreniz başlamadan önce maksimum yarım saatlik ortama alışmanız ve ekranda yer alan sınav kılavuzunu okumanız için zamanınız vardır. Bu sürede kılavuzu inceleyerek, sınavda kullanacağınız tuşları (Next -Previous -Mark -Calculator) öğrenirsiniz, kalan zamanınızda da size verilen kağıtlara hatırlamak istediğiniz formüller, içerikler varsa onları yazmanızı öneririz. “Next” tuşu ile bir sonraki soruya geçiş yaparsınız, “Previous” tuşu ile bir önceki soruya geri döneriz. Hesap makinesi tuşu ekranda hesap makinesi uygulamasının açılmasını sağlar. “Mark” tuşu ile daha sonra geri dönmek istediğiniz soruları işaretlersiniz, işartelenmiş soruları göster özelliği ile bu sorulara giderek kalan zamanınızda cevabınızı kontrol edebilirsiniz. Sınavı tamamlarken işaretlenmiş sorunuzun bulunmasının bir önemi yoktur. Tüm soruları cevapladığınızda sınavı tamamlamak için sonlandır düğmesine bastığınızda küçük bir ankete cevap vermeniz beklenir, akabinde de ekranda sınav sonucunuzu da anında öğrenirsiniz. Kaç doğrunuz var, hangi sorularınız yanlış, doğru şıklar nelerdi gibi beklenti içerisine girmeyelim. Maalesef bu detayı PMI sizinle paylaşmaz. Herbir süreç grubuna göre “Proficient / Moderately Proficient/Below Proficient” şeklinde yetkinlik düzeyiniz ve “Passed / Failed” şeklinde sınav sonucunuzu öğrenirsiniz. Sertifikasyon sınavını başarıyla tamamladığınızda pmi.org sitesinden pdf olarak sertifikanızı indirebilirsiniz. Orjinal imzalı sertifikanız yaklaşık 1 aylık süre içerisinde vermiş olduğunuz posta adresine ulaştırılacaktır.

Başarılı bir sınav geçirmenizi diliyoruz, güzel haberlerinizi bizimle paylaşmanız dileğiyle …

Bizimle iletişime geçmek için tıklayınız.

EnglishTürkçe