Proje Yöneticilerine Daha Çok İhtiyacı Olan 3 Sektör

Proje yönetimi ile ilgili bir iş ararken ilk olarak nereye ve nasıl bakmanız gerektiği genellikle net olmaz. Birçok sektörde roller her ne kadar belirli de olsa yine aynı sebepten dolayı uzun vadede gideceğiniz yeri bulmak bir o kadar zor olabilir.

Ne var ki, ne çeşit bir endüstriye dahil olduğunuzu bilmek kariyer basamaklarında yükselme şansınızı arttırır ve böylece muhtemelen bu da sizin aradığınız bir şey. Bu makalede ne tür endüstrilerde daha çok proje yöneticisine ihtiyaç duyulacağını tartışacağız.

Eğitim

Çoğunlukla proje yöneticilerinin eğitim dünyasından olduğunu düşünmeyiz ancak biraz detaylı bakacak olursak en verimli oldukları yer olarak buradan bahsedebiliriz.

Proje yöneticilerinin eğitimde, birçok süreci hızlandırdığı ve yürütülmesini kolaylaştıracağı çok çeşitli alan bulunmakta. Buna bir örnek verecek olursak okul yönetiminin okulla ilgili süreçlerin yürütülmesini söyleyebiliriz.Ya da bir öğretmen olacağınızı düşünün ancak bu seferki biraz daha bir gemi kaptanı olmak kadar ciddi ve zorlu olsun. Her durumda bu, portfolyonuza eğitim tabanlı öğrenmenin eklenmesine yardımcı olacaktır.

Finans-Ekonomi

Birçok firmanın işleyiş şekillerinden dolayı genellikle ve tartışmasız hiçbir takım oyuncularının yada kurucularının yakınında görmeyeceğimiz bireysel hedonistik tipler bulunmakta. Eğer bir endüstride iyi bir yere gelmek gibi bir kanıda iseniz o zaman finans alanında bir proje yöneticisi olmak isteyebilirsiniz.

Bu şekilde bir role girmek hem sizin hem de endüstrinin kendisi için büyük bir adım olabilir ve o endüstride istediğiniz gibi pozitif değişim yapmak için yeni arayışlara girebilirsiniz. Eski bir endüstriye farklılık kattığınızı düşünecek olursak bu kesinlikle sizin için tatmin edici olacaktır.

İnşaat

Bir proje yöneticisi her şeyden önce şundan emin olmak ister: Herkes doğru zaman ve doğru yerde olmalıdır. Bazı durumlarda görevi ölüm kalım mücadelesi kadar hayati olabilir.

İnşaat sektörü kesinlikle bu durumun bir öncülü ve eğer kendinizi daha yetkin bir proje yöneticisi olarak hissetmek istiyorsanız, bu alan tam da sizin aradığınız bir yer diyebiliriz. Proje yönetmek bir bakıma herkesin güvenli ve iyi olduğundan emin olmayı ve aynı zamanda zaman çizelgelerine bağlı kalmayı gerektirir.

Kaynak: https://www.pmtoday.co.uk/articles/3-industries-that-need-more-project-managers/EnglishTürkçe