İZGE EĞİTİM DANIŞMANLIK

 PROJE YÖNETİMİ DÜNYASINDAN HABERLER 2018’de DE DEVAM EDİYOR!

Stratejik yönetim, proje, program ve portföy yönetimi, PMO kurulumları, çevik yönetim, iş analistliği eğitim ve danışmanlık ihtiyaçlarınız için buradayız. Dünyada neler oluyor, farkında olmak için bizi takip edin.

PMI® Turkiye Chapter’ın 2018 ilk Ankara etkinliğinde  Danışmanımız Dilek Koçak “Stratejiden  Portföy Program ve Projeye” anlattı.   

Sponsorları arasında bulunduğumuz PMI® Turkiye Chapter’ın 2018 ilk Ankara etkinliği konuşmacısı Danışmanımız Dilek Koçak idi. Konuşmayı kaçıranlar aşağıdaki linkten kayıtlarına ulaşabilirler.

Proje, Program, Portföy Yönetimine Dair herşey İZGE Bilgi Kütüphanesinde… 

Bilgi, paylaştıkça artar ve kıymetlenir. İZGE Eğitmen ve Danışmanları olarak proje, program ve portföy yönetimine dair herşeyi sizlerle Bilgi Kütüphanemizde paylaşıyoruz.

Tüm makalelerimiz için: Bilgi Bankası

2018’e PMBOK®v6 Uyumlu Eğitimlerimizle başladık.  

2018’de PMI® Sertifikasyonlarının pek çoğunun sınavı değişiyor, bunlardan ilk değişecek olanı PMP® Sertifikasyon Sınavı.
İZGE olarak PMBOK®v6 uyumlu yeni “PMI Yaklaşımlarıyla Proje Yönetimi ve PMP® Sertifikasyon Hazırlık Eğitimimiz”in ilkini  10, 11, 17, 18, 24, 25 Şubat tarihlerinde Ankara’da düzenledik. Genişleyen ve özellikle ömür döngüleri, yeni trendler ve proje yönetimi terziliği konularına vurgusu artan PMBOK®v6’ya göre içeriğimizi düzenlerken eğitimimizi 5 gün ve toplam 35 saatten 6 gün ve toplam 42 saate çıkardık. Bİr günlük uygulama ile de teorik bilginin pratiğe dönmesi için fırsat oluşturduk. Eğitim takvimimizin tamamına sayfamızdan ulaşabilirsiniz: www.izge.com.tr

PMBOK®v5 ve PMBOK®V6 Farkları Eğitimimiz ile PMBOK®V6 Soru Çözme Oturumlarımız geliyor! 

Proje Yönetimi Eğitiminizi daha önce PMBOK®v5 uyumlu olarak aldıysanız ancak sertifikasyona yönelemediyseniz, bilgileriniz eskidi diye endişelenmeyin, şimdi sertifikasyona doğru ilerlemek için bir fırsatınız daha var: PMBOK®v5 ve PMBOK®v6 Farkları Eğitimimizi 28-29 Nisan’da Ankara’da gerçekleşecek.

Bilgileriniz PMBOK®v6’ya göre güncel, ancak soru çözerek pekiştirme yapmak istiyorsanız 5-6 Mayıs’ta Ankara’da soru çözme oturumumuza katılabilirsiniz.

Proje, Program, Portföy Yönetimine dair ihtiyaç duyduğunuz herşey İZGE Yazılım Eğitim Danışmanlık’ta.

Tüm sertifikasyon değişiklik tarihleri ve değişiklik kapsamları 

2018’de sınavı değişen tek sertifikasyon PMP® olmayacak. Değişen sertifikasyon sınavları ve tarihleri:

Project Management Professional (PMP)® : PMBOKv6’ya göre, 26 Mart 2018’den itibaren değişiyor.

CertifiedAssociate in Project Management (CAPM)®: PMBOKv6’ya göre, 21 Mayıs 2018’den itibaren değişiyor.

PMI Agile Certified Practitioner (PMI-ACP)®: Yeni Çevik Uygulama Rehberi ile hizalanacak, ancak sınav içerik anahatları değişmeyecek. Değişiklik 26 mart 2018’den itibaren.

Program Management Professional (PgMP)® Terminolojisinin “Program Yönetimi Standardı – 4. Versiyonu ile hizalanması için 25 Haziran 2018’den itibaren değişecek.

PMI Professional in Business Analysis (PMI-PBA)® : PMI İş Analizi Rehberi Birinci Versiyonu ile hizalanmak üzere yılın ikinci yarısında değişecek. 

Tüm detaylar için: https://www.pmi.org/certifications/exam-changes

KOSGEBB Kobi TeknoYatırım Destek Programını açıkladı ve Stratejik Ürün Destek Programını yeniledi.

Öncelikli teknoloji alanlarında yer alan Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan yeni ürün/ürünleri ticarileştirmek, ülke ekonomisine katma değer oluşturmak, uluslararası pazarlarda yer alarak teknolojik ürün ihracatını artırmak için işletmelerin yapacakları teknolojik ürün yatırımlarının desteklenmesini amaçlayan KOBİ Teknoyatırım Destek Programının detaylarına http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/6443/kobi-teknoyatirim-kobi-teknolojik-urun-yatirim-destek-programi linkinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Stratejik Ürün Destek Programı’nda daha önce KOBİ’ler yalnızca büyük işletmeler ile işbirliği yapabilirken yeni düzenleme ile paydaşlarla da (kamu kurum kuruluşu, meslek kuruluşu ile çalışan sayısı ya da mali bilanço/net satış hasılatı başvuru sahibi işletmeden büyük işletmeler) iş birliği yaparak proje sunabilecekler. Konuyla ilgili detaylara http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/6596/kosgebin-stratejik-urun-destek-programi-yeniden-duzenlendi linkinden ulaşabilirsiniz.

PM Network Mart 2018 Sayısı dopdolu  

Dünyanın en büyük bisiklet parkından Uber’e, akıllı şehirlere, projelerde devops’a dünyanın farklı yerlerinden proje yönetimleri deneyimlerini PM Network’te paylaşıyor. Projeniz için iyi örnekler ve öğrenilmiş dersler arıyorsanız göz atmanızda fayda var: 

http://www.pmnetwork-digital.com/pmnetwork/march_2018/MobilePagedReplica.action?pm=2&folio=38#pg40

PMI® Mesleğin Nabzı Raporu sonucu: Projelerimizin değer katamaması, stratejilerimizle bağlantısının zayıf olmasından. 

Eğer proje, program, portföy yönetimi olgunluğumuz düşük ise, neyi kaybettiğimizin bile farkında olmayabiliriz. “Her 20 saniyede, 1 Milyon Dolar, zayıf proje yönetimi uygulamaları sebebiyle  iş stratejisinin  uygulamaya yetersiz yansıtılmasından dolayı kaybediliyor. ” Aşağıda belirtilen tüm olumsuz gerçeklerden uzak olarak liderlerin %85’i, kuruluşlarının stratejik sonuçlara ulaştırır şekilde proje yönettiğine inanıyorlar.  
Yüzlerce şirket ve organizasyonun basın bültenlerini basına, finansal pazarlara, yatırımcılara ve diğer tüm gruplara dağıtan Business Wire, PMI®’ın “Mesleğin Nabzı 2018 Raporu”nun özetini yayınladı.
2018 Pulse of the Profession Raporunun bulgularını ayrıca yayınlayacağız, şimdilik özetinden vurucu noktalar:
-Her 100 Dolardan 10’u düşük proje yönetimi performansı sebebiyle havaya uçuyor
Her 3 projeden biri amacını yerine getiremiyor
%43’ü bütçesi içerisinde, % 48’I zamanı içerisinde tamamlanamıyor
https://www.businesswire.com/news/home/20180215005610/en/1-Million-Wasted-20-Seconds-Organizations-World

PMP® olan eğitim katılımcılarımızdan sınavı alacaklara öneriler

2017 yılında eğitimimiz sonrasında PMP® Sertifikalarını alan katılımcılarımızın hem eğitim hem de PMP® sınav hazırlık süreçlerine dair deneyimlerini paylaştıkları yazılarına Katılımcı Görüşleri adresinden ulaşabilirsiniz.

Katılımcı görüşleri…

Eğitimlerimizin katılımcılarından geri bildirimleri yayınlamaktan gurur duyarız.
Mert Uğraş, PMP® – Ocak 2018

GAMA Endüstri, Ankara

Sertifikasyon hazırlık ve sınav sürecini bir proje olarak ele aldığımızda, süreç gruplarını sizlerle paylaşmak istedim;
Initiating
Öncelikle iş hayatımda tecrübelerinden faydalandığım değerli büyüklerim ve İzge’deki değerli hocalarıma bu prestijli belgeyi alma sürecine katkılarından dolayı içtenlikle teşekkür ederim.

Planning 
Kısaca hazırlık sürecindeki tecrübelerimden bahsetmek isterim;

 Birçok insan gibi rutin çeşitli sebeplerden ötürü hazırladığım çalışma planına sadık kalamadım. Telafi planlarıma telafi planları yapmak durumda kaldım. Bu duruma bir çoğunuz aşinadır

EnglishTürkçe